SCENARIUSZ 3.34.
Temat: Bezpieczne wakacje
Czas realizacji: 1 godzina
Wymagane oprogramowanie
Nauczyciel: multimedialny zestaw komputerowy z zainstalowanym systemem Windows (do celów demonstracyjnych).
Uczeń:
Przygotowanie uczniów
Nie jest wymagane żadne przygotowanie w dziedzinie technologii informacyjnej. Uczniowie powinni posiadać umiejętność kolorowania obrazków oraz pisania i czytania w zakresie przewidywanym dla klasy pierwszej.
Pomoce dydaktyczne
Podręcznik, str. 142 - 144.
Wzorcowe multimedialne stanowisko komputerowe.
Stanowiska komputerowe do pracy indywidualnej.
Cele zajęć
Podsumowanie całorocznej pracy na zajęciach informatycznych - przyznanie tytułu Mistrza Poziomu Trzeciego.
Kształtowanie umiejętności planowania - plan na wakacje na podstawie zadań w podręczniku i na płycie.
W zakresie wychowania:
zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas wakacji.
Przewidywane wiadomości i umiejętności
Po lekcji uczeń powinien:
w zakresie podstawowym:
umieć rozwiązać zadania, stosując poznane programy i narzędzia,
wiedzieć jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas wakacji,
próbować samemu ułożyć plan na wakacje;
w zakresie ponadpodstawowym:
wykazać się wiadomościami i umiejętnościami wykraczającymi poza poziom klasy III.
Formy organizacji zajęć
Praca zespołowa.
Praca indywidualna.
Metody prowadzenia zajęć
Pokaz.
Rozmowa nauczyciela z uczniami.
Ćwiczenia praktyczne.
Praca z podręcznikiem.
Praca z płytą.
Podstawa programowa
8. Zajęcia komputerowe. Uczeń kończący klasę III:
1) umie obsługiwać komputer:
posługuje się myszą i klawiaturą;
2) posługuje się wybranymi programami i grami edukacyjnymi, rozwijając swoje zainteresowania; korzysta z opcji w programach;
4) tworzy teksty i rysunki:
wpisuje za pomocą klawiatury litery, cyfry i inne znaki, wyrazy i zdania,
wykonuje rysunki za pomocą wybranego edytora grafiki, np.. z gotowych figur.
Przebieg lekcji
Przebieg zajęć |
Uwagi |
Podręcznik |
Bezpieczne wakacje. |
W podręczniku: wypowiedzi na podstawie ilustracji. Na płycie: układanie zdań z rozsypanych wyrazów. Wskazówka. |
Str. 142 - 143, ćwicz. 1A. |
Co się przyda na wakacjach letnich? - wyszukiwanie przedmiotów na rysunku. |
Wpisywanie nazw przedmiotów w liniaturę. Rozwiązanie: WĘDKA, DESKOROLKA, PIŁKA, KASK ROWEROWY, OCHRANIACZE NA KOLANA. |
Str. 143 - 144, ćwicz. 2B.
|
Praca programie PAINT. |
W podręczniku: wykonywanie szkicu rysunku. Na płycie: rysowanie wymarzonego miejsca wypoczynku. Zapisywanie rysunku na dysku komputera i nazwy pliku w liniaturze. |
Str. 144, ćwicz.3. |
Podsumowanie pracy z płytą w klasie III - przyznanie tytułu Mistrza Poziomu Trzeciego.
Gra w gry dostępne dla Mistrza Poziomu Drugiego i Trzeciego. |
|
Str. 144, ćwicz. 4. Kolorowe naklejki - str. |
INFORMATYKA EUROPEJCZYKA Rozkład materiału 3.3.
(kształcenie zintegrowane)