|
Mgr Piotr LONGOSZ
Kl. I chł. Miejskie Gimnazjum Nr 4 Dębica 11.01.2000r.
Konspekt z gimnastyki.
Klasa: I chłopcy
Czas 45 min.
Ilość ćwiczących: 14
Miejsce: sala gimnastyczna
Temat: Kształtowanie sprawności motorycznej na torze przeszkód.
Cele wiodące:
1. MOTORYCZNOŚĆ - kształtowanie zwinności, zręczności, skoczności, siły.
2. UMIEJĘTNOŚCI - doskonalenie przewrotu w przód i w tył.
3. PRZEKAZ WIADOMOŚCI - wpływ wysiłku na układ oddechowy.
4. DZIAŁANIE WYCHOWAWCZE - świadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiejętności.
5. ŚCIEŻKA EDUKACYJNA - EZ aktywność fizyczna w różnych okresach życia.
Przybory: pachołki, pisaki, kartki, materace, piłki lekarskie, płotki.
Tok lekcji |
Nazwa i opis zadania |
Uwagi organizacyjno metodyczna |
1 |
2 |
3 |
Część I wstępna Zabawa ożywiająca Ćwiczenia kształtujące |
Zbiórka, raport, przywitanie, podanie tematu lekcji.
5 minut dla każdego ucznia Berek w parach. 1. A i B w postawie tyłem do siebie, ramiona w górze, ręce splecione; B opierając barki na łopatkach A unosi go do góry i wykonuje skłon w przód, zmiana ról. 2. A i B postawa tyłem do siebie, łokcie splecione - przysiady i powroty do Pw. 3. A postawa na lewej nodze, PN uniesiona w przód; B trzyma A za stopę i unosi ją do góry. 4. A i B siad prosty twarzą do siebie nogi wyprostowane, stopy na wysokości kolan partnera; krążenia stóp dookoła nóg kolegi. 5. A siad skulony plecami do drabinki RR trzymają szczebel na wysokości głowy, wypchnięcie bioder w przód. B przechodzi pod plecami A, zmiana. 6. A siad skulony twarzą do drabinki, wychodzenie i schodzenie z drabinki; B siedzi na barkach A. 7. A zwis tyłem na drabince; B - wchodzi pomiędzy A i drabinkę - prostując nogi unosi barki A swoimi barkami. 8. A i B twarzą do siebie w postawie zasadniczej, ręce podane partnerowi; włożenie A LN z zewnątrz między RR, B jak A tylko PN, przeniesienie RR nad głową z wykonaniem półobrotu, wyjęcie NN ze środka. 9. A klęk prosty podparty, B przeskok nad i przejście pod A, zmiana. 10. W trzech grupach (każda przy jednej ławeczce) siad prosty z boku ławeczki gimnastycznej - przenoszenie ławeczki nad głową w bok, w przód i w tył. 11. Z postawy stojąc na ławeczce, zeskok do rozkroku i wyskok. |
Sprawdzenie przygotowania uczniów do lekcji. Co daje nam motoryka w życiu codziennym? - motywacja do ćwiczeń. Ćwiczący w parach trzymają się za ręce. Ćwiczenia ze współćwiczącym.
Ćwiczący unoszący kolegę trzyma swoje dłonie na dłoniach współpartnera.
Zwracamy uwagę na prawidłowy chwyt ławeczki (jedna ręka nachwytem, druga podchwytem). Bhp
|
Część II główna |
Ułożenie toru przeszkód przez uczniów według informacji podanych przez nauczyciela na kartkach. Postawienie zadań uczniom do wykonania: 1. Wykonaj bieg slalomem między pachołkami (ustawienie pachołków i ich liczba wg. inwencji uczniów). 2. Przejdź (dowolnym sposobem) pod i nad płotkiem. 3. Wykonaj przewrót w tył. 4. Przejdź po drabinkach bez pomocy nóg. 5. Rzuć piłką lekarską w tył przez głowę (staraj się rzucić ją jak najwyżej). 6. Przejdź (dowolnym sposobem) po ławeczce umieszczonej pomiędzy drabinkami i kozłem, zeskocz do przysiadu i wykonaj dowolny przewrót w przód. 7. Przejdź między czterema częściami skrzyni ustawionymi na ławeczkach. 8. Odbij się od odskoczni i przeskocz płotek (dowolnym sposobem). 9. Przejdź na czworakach po dwóch ławeczkach ustawionych równolegle do siebie. 10. Wejdź na ławeczkę ustawioną ukośnie ( opartą o drabinki) za pomocą liny i zejdź po drabince. 11. Przejdź między trzema płotkami ustawionymi w szeregu. 5 minut dla każdego ucznia Uprzątnięcie toru przeszkód. |
Uczniowie samodzielnie ustalają kolejność poszczególnych stacji. Nauczyciel doradza i kontroluje prawidłowe (bezpieczne) ustawianie przyrządów na sali. Ćwiczenia staramy wykonywać szybko, zwracając uwagę na poprawność i na indywidualne możliwości.
Bhp
Bhp
Uczniowie wybierają ćwiczenia i kolejność zmian. |
Część III końcowa Uspokojenie organizmu.
Czynności organizacyjne i dydaktyczno - wychowawcze. |
Uczniowie ściągają obuwie i skarpetki. Na kartce, którą otrzymali mają pisakami trzymanymi stopami napisać swoje imię i wystawić sobie ocenę za lekcję. Ćwiczący po ubraniu obuwia siadają w luźnej grupie. Omówienie lekcji, pożegnanie. |
Nauczyciel rozdaje w tym czasie każdemu uczniowi kartkę i pisak. Korekta, samoocena.
Przekazanie informacji dotyczących wpływu wysiłku na układ oddechowy. Ocena zaangażowania uczniów, weryfikacja samooceny dokonanej przez wystawienie sobie oceny na kartce. |