Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego przez mgr Barbarę Papiewską
w grupie przedszkolnej dla nauczycieli
Temat: Zimno coraz zimniej - rozwiązywanie zagadek o zimie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozwija mowę
doskonali słownictwo poprzez udzielanie odpowiedzi na zadane pytanie
zna cechy charakteryzujące zimę
rozwiązuje zagadki
uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczycielki
rozwija uwagę, myślenie, wyobraźnię i spostrzegawczość wzrokową
Metody pracy wspierające aktywność dziecka:
Słowna- rozmowa, zagadki, wypowiedzi dzieci
Oglądowa- elementy do tablicy flanelowej, prezentacja multimedialna
Czynna- zadania stawiane do wykonania, zabawa
Formy aktywności: praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce: elementy do tablicy flanelowej, magnetofon, komputer
Przebieg zajęcia:
1.Nauczyciel recytuje wiersz pt: „ przyjechała zima wozem”, wykorzystując elementy do tablicy flanelowej.
Rozmowa kierowana pytaniami na temat treści wiersza.
- O jakiej porze roku jest mowa w wierszu?
- Skąd wiemy, że to zima?
- Jakie dni tygodnia wystąpiły w wierszu?
Dzieci globalnie czytają napisy zamieszczone na tablicy z dniami tygodnia.
2.Zabawa ruchowa „ Kto ma śnieżynkę w moim kolorze niech stanie obok mnie”
Nauczycielka rozdaje dzieciom śnieżynki w trzech kolorach ( białe, niebieskie i żółte).
Dzieci biegają w rytm tamburyna w różnych kierunkach na przerwę zatrzymują się przed stojakiem ze śnieżynką w takim samym kolorze- ustawiają się w rzędzie. Wybrane dziecko przelicza ile jest dzieci przy znaku. Dzieci wymieniają się śnieżynkami, zabawę powtarzamy.
3.Dzieci ustawiają się w pociąg, który prowadzi nauczycielka. Przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” pokonują drogę do pierwszej stacji.
Pociąg zatrzymuje się. Nauczycielka objaśnia, że przy każdej stacji, a są trzy, należy wykonać jakieś zadania.
I stacja- prezentacja slajdów pt.: „ Zagadki o zimie”.
Dzieci odgadują zagadki i zdobywają punkty.
II stacja- zabawa „ Prawda czy fałsz”.
Nauczycielka czyta zdania, które są sprzeczne z rzeczywistością i te, które są prawdziwe zadaniem dzieci jest odgadnąć czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Dzieci otrzymują punkt za prawidłową odpowiedź.
Zima to pora roku gdy zamarza woda.
Zimą zbieramy w lesie rodzynki.
Zima to pora roku, która następuje po lecie.
W zimie niedźwiedzie opalają się na plaży.
W ogródkach zimą kwitną konwalie i tulipany.
Adam Małysz to wielki polski sportowiec.
Jeż kopie zimą tunele pod ziemią.
Zimą jeździmy na sankach i łyżwach.
Ptakom trudno znaleźć zimą pożywienie.
Pociąg jedzie do następnej stacji.
III stacja- zabawa graficzna „Ukryty obrazek”.
Nauczycielka rozdaje kartony, na których za pomocą kropek ukryte są obrazki. Inne obrazki dostają dzieci czteroletnie, a inne (trudniejsze) dzieci pięcioletnie.
Zadaniem dzieci jest połączyć linią ciągłą kropki i odgadnąć co znajduje się na obrazku.
Wypowiedzi dzieci na temat obrazków. Za wykonaną pracę otrzymują punkt.
4.Liczenie punktów, nagradzanie zwycięzców brawami.
5.Podsumowanie zajęcia.
6. Zabawa ruchowa przy piosence „ Sanna”.