Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dla grupy 6- latków
KORELACJA ZAJĘCIA Z ZAKRESU:
Kształtowania pojęć matematycznych;
Przygotowania do czytania;
Aktywności muzycznej.
OBSZARY EDUKACYJNE:
„ Poznawanie i rozumienie siebie i świata”:
Przygotowanie do czytania i czytanie:
„wyróżnianie powtarzających się elementów oraz ustalanie ich kolejności
w naturalnych układach lub ich odpowiednikach graficznych”;
- „czytanie zapisów graficznych (...).
Kształtowanie pojęć matematycznych:
„posługiwanie się liczebnikami (...) porządkowymi”.
„Nabywanie umiejętności poprzez działanie”:
„zapoznanie z brzmieniem (...) dzwonków”;
„wykonywanie na dzwonkach ( cymbałkach ) prostych fragmentów melodii (...)”.
TEMAT: „ Poznajemy Pana Doremi i jego siedem córek”.
CELE OGÓLNE:
wzbogacanie wiedzy dzieci na temat muzyki;
zapoznanie z gamą - budową pięciolinii i „mieszkającymi” na niej nutami;
zapoznanie z nowym instrumentem melodycznym - dzwonkami;
posługiwanie się liczebnikami porządkowymi w zakresie 1-8;
rozwijanie spostrzegawczości.
CELE OPERACYJNE- DZIECKO:
- dostosowuje ruch do muzyki;
dowiaduje się, co to jest zapis nutowy i gama;
stosuje ze zrozumieniem liczebniki porządkowe w zakresie 1-8;
poznaje i zapamiętuje nazwę nowego instrumentu muzycznego;
gra osiem kolejnych dźwięków gamy C-dur, próbuje odnaleźć na dzwonkach podane przez nauczycielkę nuty;
umie umieścić nutę na właściwym miejscu na pięciolinii.
METODY: czynna, słowna, oglądowa, element metody Dennisona, element pedagogiki zabawy.
POMOCE:
gazetka tematyczna, sylweta klucza wiolinowego- Pan Doremi , sylwety nutek z imionami córek Pana Doremi ( Dorcia, Renia, Misia, Fafusia, Solcia, Lala, Sima) umieszczone na pięciolinii, nuty z nazwami solmizacyjnymi, napis „ gama”, dzwonki chromatyczne z zaznaczonymi nazwami solmizacyjnymi, karty do pracy indywidualnej ( narysowana pięciolinia), koperta z nutami dla każdego dziecka.
FORMA: praca z całą grupą, w parach, indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Przywitanie zebranych gości poprzez zaśpiewanie zwrotu „dzień dobry” na melodię podaną przez nauczycielkę.
Zaproszenie dzieci i gości do „Krainy nutek”- marsz w rytmie muzyki.
Przywitanie w „Krainie nutek”:
- słuchanie opowiadania nauczycielki o Panu Doremi i jego siedmiu córkach ( imiona
zaczerpnięte z opowiadania Jana Brzechwy) ilustrowanego sylwetami nut, które po kolei zostają umieszczone na pięciolinii;
przeliczanie nutek przez dzieci, powtarzanie za nauczycielką imion;
wyjaśnienie dzieciom pojęcia „gama”- osiem kolejno występujących po sobie dźwięków, odczytanie napisu „gama”( podział na sylaby, głoski, wyróżnianie głoski pierwszej i ostatniej ).
Rysowanie „Leniwych ósemek”- elem. Dennisona;
zapoznanie z dzwonkami chromatycznymi- wysłuchanie gamy granej przez nauczycielkę;
zabawa przy dźwiękach gamy - dzieci śpiewając za nauczycielką tekst „ słońce wschodzi coraz wyżej - i zachodzi coraz niżej”- przechodzą z pozycji niskiej do wysokiej i odwrotnie;
podział na pary- każda para otrzymuje dzwonki chromatyczne - jedno dziecko gra gamę, drugie sprawdza poprawność( zmiana);
zaśpiewanie przez chętne dzieci gamy nazwami solmizacyjnymi.
Praca przy stolikach:
Dzieci: naklejają na kartkę z pięciolinią nuty gamy( odwzorowywanie), dzieci zdolniejsze najpierw przyklejają nazwy solmizacyjne na nutę, następnie naklejają nuty na pięciolinię.
Nauczycielka sprawdza poprawność wykonania zadań.
Rodzice: wycinają nuty i naklejają na pięciolinii tworząc zapis nutowy, który następnie wygrywają na dzwonkach.
Zakończenie zajęcia - na papierowych nutach rodzice rysują „ buźkę” w zależności
od własnych odczuć po zajęciu - uśmiechniętą bądź smutną.
Pożegnanie gości poprzez: „Muzyczną nutkę”( elem. pedagogiki zabawy- na zasadzie „ Iskierki”).
Opracowała:
mgr Maria Kańtoch
Miejskie Przedszkole nr1
Piekary Śląskie