konspekt teoria przepisy i sytuacyjne uzycie broni chomik 2


ZATWIERDZAM Słupsk dn. 23.04.2007r.

KONSPEKT

Do realizacji zajęć dydaktycznych

TEMAT: Warsztatowa prezentacja zajęć.

TEZA: Przepisy regulujące użycie broni palnej i sytuacyjna procedura użycia broni palnej.

CEL ETYCZNY Ugruntować przekonanie o tym, że we wszystkich działaniach policjanci mają obowiązek poszanowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka, w szczególności wyrażających się w respektowaniu prawa każdego człowieka do życia. Ponadto uświadomić słuchaczom, iż policjant podejmując decyzję o użyciu broni palnej powinien zachować szczególną rozwagę i stale mieć na uwadze charakter działania tego środka przymusu bezpośredniego.

CZAS REALIZACJI TEZY 1 jednostka lekcyjna - 45 minut

METODA Podająca

MIEJSCE Sala wykładowa SP Słupsk

POMOCE Tablica i flamastry, rzutnik, projektor audiowizualny, pisma, foliogramy, tablice poglądowe.

LITERATURA Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2005 w sprawie szczegółowych warunków i sposobów postępowania przy użyciu broni palnej przez policjantów oraz zasad użycia broni palnej przez oddziały i pododdziały zwarte Policji,

Ustawa o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku wraz z późniejszymi zmianami,

Decyzja nr 713/05 KGP z dnia 30 grudnia 2005 roku w sprawie szkolenia strzeleckiego policjantów,

Zarządzenie nr 805/03 KGP z dnia 31 grudnia 2003 w sprawie zasad etyki zawodowej policjanta,

Rozporządzenie w sprawie uzbrojenia.

Użycie broni palnej - styczeń-kwiecień 2005,

Podstawowe zasady użytkowania broni palnej krótkiej - Słupsk 2006

KRYTERIUM MINIMUM

Po realizacji tezy słuchacz będzie znał:

  1. warunki użycia broni palnej

  2. przypadki użycia broni palnej

  3. zasady użycia broni palnej

4. „krótką'' i „długą'' drogę użycia broni palnej

Po realizacji tezy słuchacz będzie umiał:

  1. warunki użycia broni palnej

  2. przypadki użycia broni palnej

  3. zasady użycia broni palnej

  4. „krótką'' i „długą'' drogę użycia broni palnej

L.p.

Czas

Ogniwa zajęć

Czynności

Uwagi

I

1.

2.

3.

II

4.

III

5.

6.

7.

Ok.10

Min.

Ok. 25 min

Ok. 10

min

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Czynności wstępne

Nawiązanie i umotywowanie

Wprowadzenie do zajęć

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Przekaz wiedzy oraz kształcenie umiejętności

Wybrane określenia użyte w art.17 Ust. o Policji

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Utrwalenie zajęć

Podsumowanie zajęć

Czynności końcowe

I JEDNOSTKA LEKCYJNA

- Przyjąć meldunek

- Zapytać czy wszyscy mogą uczestniczyć w zajęciach

    • Sprawdzić obecność

    • Wypełnić dziennik szkolenia

    • Wyznaczyć funkcyjnych

- Odnieść się do wiedzy i umiejętności praktycznych słuchaczy oraz przedstawienie przykładu z praktyki terenowej w celu wprowadzenia tematu zajęć

- Umotywować oraz uzasadnić słuchaczom znaczenie i potrzebę pogłębiania wiedzy i umiejętności zawodowych.

Przedstawienie policjantom tematu zajęć oraz realizowanej tezy, określenie kryterium minimum, wskazanie celu etycznego, przedstawienie organizacji oraz czasu zajęć, przedstawienie aktów prawnych i literatury pomocnej w opanowaniu treści będącej przedmiotem zajęć. Przypomnienie i omówienie warunków przypadków oraz zasad użycia broni palnej.

POJĘCIE BRONI

WARUNKI UŻYCIA BRONI PALNEJ

PRZYPADKI UŻYCIA BRONI PALNEJ

Przepisy dotyczący użycie broni palnej reguluje art.17 ust.1 pkt. 1-9 Ustawy o Policji.

ZASADY UŻYCIA BRONI PALNEJ

Wyjaśnienie pojęć:

zamach, bezpośredni zamach, niebezpieczny i gwałtowny zamach, zamach na mienie, trudno dostępne miejsce, niebezpieczne narzędzie.

CZYNNOŚCI ZWIĄZANE Z UŻYCIEM BRONI PALNEJ.

Wyjaśnienie i omówienie czynności przed i po użyciu broni palnej.

ZDARZENIE NADZWYCZAJNE Z UŻYCIEM BRONI PALNEJ

Przedstawienie filmu lub artykułu z użycia broni palnej. Omówienie i wyciągnięcie wniosków.

ANALIZA ZDARZEŃ Z UŻYCIEM BRONI PALNEJ - STATYSTYKA

Statystyki wyświetlone za pomocą środków dydaktycznych multimedialnych.

1. Zadanie pytania lub wskazanie umiejętności

2. wskazanie słuchacza do odpowiedzi lub zaprezentowanie umiejętności

3. wystawienie oceny i jej uzasadnienie

4. wskazanie błędów i określenie sposobu ich usunięcia

Wskazanie na najistotniejsze treści i umiejętności, podkreślenie celu etycznego, omówienie najczęściej popełnianych błędów, określenie stopnia opanowania wiedzy, zalecenia do samokształcenia.

Określenie tezy następnych zajęć, określenie miejsca realizacji następnych zajęć, przejrzenie broni, zdanie broni do magazynu.

1. Zadanie pytania lub wskazanie umiejętności

2. Wskazanie słuchacza do odpowiedzi lub zaprezentowanie umiejętności

3. Wstawienie oceny i jej uzasadnienie

4. Wskazanie błędów i określenie sposobu ich usunięcia

Wskazanie na najistotniejsze treści i umiejętności, podkreślenie celu etycznego, omówienie najczęściej popełnianych błędów, określenie stopnia opanowania wiedzy, zalecenia do samokształcenia.

Określenie tezy następnych zajęć, określenie miejsca realizacji następnych zajęć, podanie terminu sprawdzianu.

Dziennik szkolenia

Nadmienić o sytuacjach zdarzeń nadzwyczajnych z użyciem broni palnej.

projektor audiowizualny

załącznik nr 1

załącznik nr 2

załącznik nr 3

załącznik nr 4

załącznik numer 5

pokaz multimedialny

pokaz multimedialny

Realizuje wykładowca

Realizuje wykładowca

Realizuje wykładowca


