Scenariusz zajęć jęz. angielskiego
OPRACOWANIE I REALIZACJA :Kinga Jóźwiak, Karolina Machowska Aneta Popławska
DATA :16.12.2009
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 3 w Płocku
KLASA : 3 A
OPIEKUN : mgr A. Orłowska
CZAS TRWANIA : 45 min
TEMAT DNIA : Christmas
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
Uczeń zna słownictwo związane z okresem świątecznym
Uczeń potrafi rozwiązać krzyżówkę o tematyce świątecznej
Uczeń śpiewa piosenkę świąteczną pt. „Santa Claus Is Coming to Town ”
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
Uczeń zachowuje porządek na ławce.
METODY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
INFORMACYJNE:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
HEURYSTYCZNE:
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI:
(wg R. Więckowskiego)
aktywność indywidualna jednolita
aktywność grupowa- z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):
KONWENCJONALNE:
ilustracje dotyczące ,,symboli” świąt Bożego Narodzenia
choinka
ozdoby choinkowe
podpisy do obrazków
karty pracy
gałązki jemioły
TECHNICZNE:
magnetofon
płyta CD z nagraniem piosenki świątecznej „Santa Claus Is Coming to Town”
PRZBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć).
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
Umieszczenie na tablicy hasła „Christmas” oraz choinki. Wymienianie skojarzeń dzieci dotyczących dekoracji drzewka w języku polskim (ZAŁACZNIK 1).
Zamieszczenie na tablicy ozdób choinkowych i nazywanie ich w języku angielskim przez nauczyciela (ZAŁĄCZNIK 2). Przyczepienie podpisów do poszczególnych przedmiotów (glass ball, bell, star, presents, gingerbread, lights, chain, Christmas tree - ZAŁĄCZNIK 3). Powtarzanie słownictwa- od chóralnego, poprzez grupowe, do indywidualnego.
Wykonanie karty pracy (KARTA PRACY 1). Zadaniem dzieci jest podpisanie ozdób choinkowych i wklejenie karty do zeszytu.
Ubieranie choinki zamieszczonej na tablicy. Dzieci wybierają ozdobę, którą chcą umieścić na drzewku i nazywają ją.
Umieszczenie na tablicy ilustracji z innymi ,,oznakami” Świąt: carol, Santa Claus, snowman, sleigh, stocking, reindeer (ZAŁĄCZNIK 4). Zapoznanie ze słownictwem, powtarzanie go i podpisanie obrazków na karcie pracy (KARTA PRACY 2).
Wykonanie krzyżówki o tematyce świątecznej i wklejenie jej do zeszytu (KARTA PRACY 3).
* Zgadywanka ,, Which tree is mine?” (KARTA PRACY 4)
Rozdanie dzieciom tekstów piosenki „Santa Claus Is Coming to Town” . Odczytanie tekstu przez nauczyciela, powtarzanie razem z dziećmi. Odsłuchanie piosenki z płyty. Próba wspólnego zaśpiewania.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie zajęć. Wspólne odczytanie wszystkich poznanych słów.
Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci.
Pożegnanie.
1