Scenariusz zajęć z elementami biblioterapii w klasach I-III
Temat: Czym jest przyjaźń?
Miejsce zajęć: Biblioteka szkolna
Cel główny:
uświadomienie uczniom potrzeby przyjaźni, bezinteresownej chęci pomagania, kształtowanie empatii
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie na czym polega prawdziwa przyjaźń
zgodnie pracuje w grupie
wie, że trzeba pomagać innym
kształtuje wyobraźnię i koncentrację
nazywa emocje charakterystyczne dla głównych bohaterów bajki
Metody:
głośna lektura
pogadanka
dyskusja
„burza mózgów”
zabawa plastyczna
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
tekst "Bajka o dwóch ołówkach", kredki, blok rysunkowy, „buźki”, karteczki
Przebieg zajęć:
Przywitanie z grupą
Zabawa integracyjna:
każde dziecko przedstawia się swoim imieniem , w następnej kolejności każde kolejne dziecko stara się wymienić imiona swoich poprzedników w kręgu.
Sprawdzenie nastroju- „ buźki”
Czytanie tekstu bajki „O dwóch ołówkach”
Dyskusja na temat bajki i jej bohaterów :
próba definicji pojęcia „przyjaźń”- dzieci wypisują na karteczkach skojarzenia ze słowem” przyjaźń”
odpowiadanie na pytania nauczyciela:
na czym polega prawdziwa przyjaźń?
co jest w przyjaźni najważniejsze?
kto zasługuje na przyjaźń?
jak zachowali się bohaterowie bajki?
Wykonywanie przez dzieci ilustracji do przeczytanej bajki.
Wystawa prac w galerii prac dzieci” Bajki, które pomagają dzieciom”
Zabawa relaksacyjna:
KIEŁKUJĄCE ZIARENKA
Nauczyciel prosi o ciszę i zamknięcie oczu. Po pewnym czasie dzieci przyjmują pozycję ,,małych ziarenek''. Ziarenko śpi. Świeci słońce i ziarenka kiełkują. Powoli zamieniają się w różne rośliny. Dzieci pomyślą, jaką są rośliną i na zakończenie zabawy poinformują o tym. Oczy cały czas zamknięte. ,,Roślinki'' rosną, sprawdzają dotykiem i gestem, czy świat jest im przyjazny. Ktoś nie może ,,wykiełkować'', ale stara się, wyrastać. ,,Roślinki'' wyrosły, otwierają oczy, przyglądają się sobie. Są spokojne, łagodne, przyjazne.
Sprawdzenie nastroju po zajęciach- „buźki”
Zakończenie zajęć:
porządkowanie miejsca po zajęciach
„Iskierka przyjaźni”
Opracowała: Teresa Wojtas