SCENARIUSZ LEKCJI Z GIMNASTYKI SPORTOWEJ
Prowadząca: Bożena Wiśniewska
Klasa: VI- chłopcy
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Ilość ćwiczących: 16 osób
Czas trwania: 45 minut
Pomoce: ławeczka, materac, kozioł
TEMAT: Nauka skoku rozkrocznego przez kozła
Cele lekcji:
Umiejętności: Samodzielne wykonanie skoku przez kozła
Wiadomości: Prawidłowe ułożenie rąk na koźle i odbicie się z nich
Postawy: Uczenie odpowiedzialności za współćwiczącego, asekuracja
Punkty/ogniwa Toku lekcji |
Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw i gier |
Czas |
||
Część wstępna - 14 minut |
||||
Czynności organizacyjno- porządkowe
Ćwiczenia kształtujące |
Zbiórka, raport, powitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu.
Zabawa: ,, Berek czarodziej,,
1. Szeroki rozkrok, rr w górze - krążenie tułowia z rysowaniem dłońmi kół w powietrzu, w płaszczyźnie czołowej. 2. Stojąc w małym rozkroku, ręce na biodrach - krążenia bioder w prawą i lewą stronę. 3. Stojąc w rozkroku, rr w bok - skrętoskłony, dotykamy prawa ręką do lewej nogi i odwrotnie. 4. Skoki zajęcze - poruszanie się skokami po całej sali. 5. Chód wypadami z pogłębionymi skłonami tułowia w przód i w tył. 6. W truchcie, na sygnał - wyskok z ½ obrotu i ponownie trucht 7. Wieloskoki na jednej nodze z odbicia obunóż, naprzemianstronnie 8. Seryjne wyskoki, podskoki z przysiadu podpartego. 9. Leżenie przodem, rr w bok - dotknięcie lewą nogą do prawej dłoni i prawa noga do lewej dłoni 10. W truchcie, na sygnał - po dwóch krokach rozbiegu - wyskoki w górę z odbicia jednonóż.
|
4 min.
2 min.
10 minut |
||
Część główna - 25 minut |
||||
Nauka skoku rozkrocznego |
1. Z podporu, leżąc przodem - nogi złączone, odbiciem obunóż zamach nóg w tył z rozrzutem w bok do podporu rozkrocznego i w tempie do podporu o nogach złączonych. 2. Ze skłonu podpartego w rozkroku na ławeczce, odbiciem z nóg i wyprostem tułowia, wyskok w górę, lądowanie na złączonych nogach 3. Z postawy zasadniczej na odskoczni, z rekami opartymi o kozioł, tempowe podskoki z rozkrokiem w locie. 4. Z postawy zasadniczej na odskoczni, z rękami opartymi o kozioł, dwa, trzy tempowe podskoki w miejscu i w ostatnim, najwyższym przeskok rozkroczny ponad kozłem z pomocą współćwiczącego 5. Ćwiczenie j.w , ale dłonie nie opierają się o kozioł podczas podskoków. Ćwiczący wykonuje dwa podskoki w miejscu, przy trzecim - naskok na ramiona partnera i odbicie z nich, przeskok rozkroczny 6. Z krótkiego rozbiegu, przeskok rozkroczny przez kozła z pomocą prowadzącego 7. Z dłuższego rozbiegu, z oddaleniem odskoczni, przeskok rozkroczny z pomocą prowadzącego 8. Samodzielne wykonanie skoku |
1 min
3 min.
3 min.
4 min.
4 min.
3 min.
3 min.
4 min. |
||
Część końcowa - 6 minut |
||||
Ćwiczenia rozluźniające
Podsumowanie lekcji |
W niskich podskokach rozluźnienie mięśni nóg i ramion. Leżenie tyłem - nogi unieść w górę, rozluźnić i opuścić w dół Pozycja relaksacyjna - leżenie na plecach, ręce z dłońmi skierowanymi ku górze wyciągnięte wzdłuż tułowia, nogi rozchylone na szerokość 30 - 40 cm, stopy na zewnątrz, głowa prosto, usta rozchylone, oczy zamknięte, oddychać swobodnie, naturalnym rytmem, odprężyć się- pozostać tak przez 2- 3 min.
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie |
1 min. 1 min 2 min.
2 min. |