Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej dla grupy starszaków
Temat: Wędrówka kropli wody.
Cele ogólne:
zapoznanie dzieci z obiegiem wody w przyrodzie
poznawanie różnych stanów skupienia wody - zmiany płynu w ciało stałe lub gaz ( parę wodną)
rozwijanie wyobraźni twórczej podczas wykonywania doświadczeń ,działalności plastycznej i ekspresji ruchowej
rozwijanie zainteresowań i próby szukania własnych rozwiązań
Cele szczegółowe:
- dziecko rozumie zasady obiegu wody w przyrodzie
- dziecko rozróżnia i nazywa stany skupienia wody (lotny , stały,
ciekły)
- dziecko zna i identyfikuje cyfrę z liczbą ( 6 l )
Metody :
słowna ( pogadanka , rozmowa )
czynna ( działania praktyczne , samodzielne doświadczenia )
oglądowe (pokaz , obserwacja )
Formy pracy : zbiorowa , grupowa
Środki dydaktyczne:
- czajnik z gorącą wodą , pusta miska, kostki lodu, ilustracje- plansza,
lustro , muzyka F. Choina, muzyka „SENSORYKI”, kredki, nożyczki
Przebieg:
Słuchanie fragmentu opowiadania H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”
wypowiedzi dzieci na temat treści
zwracanie uwagi na poprawne formułowanie wypowiedzi
Wykonanie eksperymentu z parowaniem
nauczycielka wlewa do naczynia gotującą się wodę , przykrywa ją talerzem
(zwrócenie uwagi ) na unoszącą się do góry parę wodną , która tworzy chmury ( postać lotna)
z pary wodnej tworzą się krople , które w postaci deszczu , po ochłodzeniu ,spadają na ziemię - teraz kładziemy na naczyniu lustro i sprawdzamy, co się stanie,
na lustrze widać krople pary - deszczu ( postać ciekła)
Zapoznanie dzieci z obiegiem wody w przyrodzie - nauczycielka przedstawia schemat obiegu wody w przyrodzie
- DOBRZE SIĘ PRZYJRZYJCIE I ZATANÓWCIE SIĘ , JAK
WĘDRUJE WODA
* po jednej stronie ilustracji pada deszcz, a drugiej świeci słońce
* pada deszcz , a krople wody parują
4.Umieszczenie w ciepłym miejscu , na spodku zamarzniętej kostki lodu.
Sprawdzenie po kilku minutach , co się stało ...
Improwizacje ruchowe do muzyki Fryderyka Chopina
Preludium Des -dur op. 28 nr 15 „Deszczowe preludium“
- przy spokojnym fragmencie dzieci , jako małe kropelki swobodnie
tańczą ,
- przy dynamicznym fragmencie utworu , dzieci łączą się w pary , w
trójki ( n- lka pokazuje cyfry 2 i 3), również tańczą i opadają jak
duże krople deszczu,
Formułowanie wniosków :
Lód pod wpływem ciepła zamienił się w wodę (postać ciekła)
Woda pod wpływem ciepła zamieniła się w parę wodną
( postać lotna - gaz)
Woda pod wpływem zimna zamienia się w lód ( postać stała)
PODSUMOWANIE WIDOMOŚCI
7. Zaproszenie dzieci do stolików: kolorowanie do muzyki z płyty „SENSORYKA” kartek na kolor niebieski i jemu pochodne , wycięcie kropel wody i utworzenie jednej wspólnej dużej czystej kropli na szarym papierze.
mgr Agnieszka Grychtoł