Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
Temat: Wybieramy się w podróż do Rosji.
Data: 22.11.2011
Grupa wiekowa: 6- latki
Osoby prowadzące: Anna Mazurkiewicz - nauczyciel wychowania przedszkolnego
Larysa Andrzejewska - nauczyciel rytmiki
Cele:
Zapoznanie z kulturą , zwyczajami , zabytkami i kuchnią Rosji
Budzenie tolerancyjności i ciekawości dzieci innymi kulturami
Stwarzanie miłej , przyjaznej atmosfery
Pomoce dydaktyczne:
muzyka do tańca integracyjnego : „Samolot” ` muzyka do tańca rosyjskiego : „Kazaczok”, bajka rosyjska : `O rybaku i złotej rybce” , pastele , nożyczki , kolorowy papier , albumy przedstawiające ważniejsze zabytki Rosji , flaga Rosji , hymn Rosji nagrany na płycie C.D. , kartki papieru, marker , muzyka P. Czajkowskiego : `Jezioro łabędzi”, potrawa rosyjska - pierogi z mięsem , folia malarska .
Przebieg:
Powitanie
Nauczycielka wita uczestników zabawy słowami:
„Witam tych , którzy
Lubią się dobrze bawić
Lubią podróżować
Lubią poznawać różne kultury”.
Uczestnicy , którzy poczuli się powitani machają do nauczycielki na powitanie.
Wybieramy się do Rosji , więc:
Lecimy samolotem ( taniec integracyjny : `Samolot” - elementy pedagogiki zabawy „ Klanza”).
Spotkaliśmy dzieci rosyjskie .
Witamy się z nimi - zabawa w parach , wszystkie części ciała swoje i kolegi z pary witają się ze sobą.
Dzieci rosyjskie zaprosiły nas do wspólnego tańca
Taniec rosyjski - „Kazaczok”.
Słuchanie bajki rosyjskiej : „ O rybaku i złotej rybce”.
Wybieramy się do stolicy Rosji Moskwy - prezentacja ważniejszych zabytków Moskwy - prezentacja zabytków na ilustracjach w albumach.
Zapoznanie dzieci z flagą i hymnem Rosji.
Zadanie dla dzieci w grupach : - dokończ zdanie : „ W Rosji podoba mi się ….”- pomysły dzieci nauczycielki zapisują na kartce papieru.
Odpoczynek do muzyki P. Czajkowskiego : „Dziadek do orzechów”.
Poczęstunek potrawą rosyjską - pierogami z mięsem wcześniej wykonanymi przez panie w kuchni przedszkolnej - degustacja pierogów.
Praca plastyczna - wykonanie z kolorowego papieru z pomocą pasteli złotych rybek. Przymocowanie rybek do wcześniej wykonanej siatki na korytarzu.
Pożegnanie z przyjaciółmi - „całujemy „ wszystkie palce - zabawy paluszkowe.
Powrót do kraju - płyniemy łódką przez Ocean - szeleścimy folią malarską.
Podziękowanie za udział w zajęciu.
Informacje zwrotne od nauczycielek obecnych na zajęciu.
2