SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 15.12.2009r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Ubieramy choinkę
Temat dnia: Ozdoby na choinkę
Cele operacyjne: dziecko:
- swobodnie wypowiada się na temat zbliżających się świąt,
- słucha piosenki z dziecięcego repertuaru,
- reaguje na zmiany wysokości dźwięku,
- rozpoznaje za pomocą dotyku przedmioty,
- rozróżnia podstawowe kolory,
- dekoruje papierową bombkę wykorzystując różnorodny materiał plastyczny.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: śpiew, taniec, swobodna wypowiedź, słuchanie, naśladowanie ruchem, burza mózgów, ozdabianie.
- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, pokaz, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem prac plastycznych, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: nagranie „Powitanka”, „Wesoła choinka”, ilustracje lub prawdziwe ozdoby choinkowe dawne i obecne, worek, kilka zabawek z sali przedszkolnej, kolorowe szablony bombek, różnorodny materiał plastyczny (bibuła, plastelina, wycinanki), klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Powitanka”
Dzieci idą po kole, trzymając się za ręce i śpiewając piosenkę. Osoba rozpoczynająca staje
w środku koła. Gdy wszyscy śpiewają refren, osoba w środku wykonuje wymyślone przez siebie gesty, a wszystkie dzieci starają się je powtórzyć.
Są już z nami wszystkie dzieci
No to zaczynamy.
Jedna ręka, druga ręka - dają ręce do boku
Wszystkich dziś witamy - szeroki, głęboki ukłon
Ref: Kto taką piosenkę zna
Niechaj zrobi tak jak ja (x2)
2. Rozmowa na temat zbliżających się świąt i ich symboli.
3. Zabawa inhibicyjno-incytacyjna „Idziemy do lasu”
Wczesnym rankiem rodzice zabrali swoje dzieci do lasu, aby pan leśniczy sprzedał im piękną choinkę. Przed rozpoczęciem zabawy rozdajemy dzieciom medaliony: mamy, taty oraz choinek. Choineczki tańczą do melodii znanej piosenki, gdy ta ucichnie wymyślają śmieszne figury, a rodzice wybierają dwie najładniejsze choinki i następuje zamiana miejsc.
4. Słuchanie piosenki „Wesoła choinka”
- dzieci wypowiadają się na temat piosenki, wymieniają co wisiało na jej gałązkach.
- rozmowa o dawnych i obecnych ozdobach choinkowych (pokaz: ilustracje lub wybrane ozdoby)
5. Zabawa przy piosence - dzieci tańczą jak pajace, potem jak kaczuszka.
6. Burza mózgów „W co można ubrać naszą choinkę?”
7. Zabawa ruchowa „Choinkowe gwiazdki”
Przygotowujemy akompaniament w wysokim i niskim rejestrze. Dzieci słysząc dźwięki wysokie naśladują zawieszanie gwiazdek na górnych gałązkach i czubku choinki. Słysząc dźwięki niskie zawieszają gwiazdki na niższych gałązkach.
8. Zabawa dydaktyczna „Co leży pod choinką?”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przygotowuje worek, do którego wkłada wybrane zabawki. Dzieci muszą za pomocą dotyku odgadnąć nazwy prezentów.
W trakcie zabawy wypowiadają następujące słowa: choineczko mała, co w prezencie dałaś?
9. Zabawa „Kolorowe bombki”
W środku leżą przygotowane szablony bombek w różnych kolorach. Dzieci śpiewają piosenkę, a nauczyciel wskazując konkretną osobę wymienia kolor bombki, który musi ona wziąć: Kolorowe bombki mamy na choince je wieszamy. Święta, święta są tuż-tuż ....... (kolor) bombkę na choinkę włóż.
10. Ozdabianie według własnego pomysłu bombki.