Marek Biesiada 02. 11. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie I B
Temat: Filozofia i nauka grecka
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: filozofia, filozof
zna działalność w omawianym zakresie Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Hipokratesa, Euklides, Archimedes, Eratostenes, Ptolemeusz, Arystarch
rozumie czym zajmuje się filozofia
korzysta z różnych źródeł informacji
rozumie na czym polegał wkład Greków do kultury europejskiej
Metody:
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
podręcznik
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Filozofia i nauka grecka
1. Filozofia
2. Nauka grecka
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 74-75. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Filozofia (gr. Philosophia - wiedza racjonalna, nauka) a) Tales z Miletu (VI w. p.n.e.)
b) Anaksymander z Miletu (VI w. p.n.e.)
b) Anaksymenes z Miletu (VI w. p.n.e.)
c) Sokrates z Aten (V w. p.n.e.)
d) Platon (V-IV w. p.n.e.)
e) Arystoteles (IV w. p.n.e.)
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 76. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Nauka grecka a) medycyna - Hipokrates b) matematyka - Euklides, Archimedes, Eratostenes c) astronomia - Ptolemeusz (teoria geocentryczna) i Arystarch z Samos (teoria heliocentryczna) |
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie wykonają Zadania 1,2,3,4,/45-48. Z podręcznika uczniowie wykonają Zadanie 1/77. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
3