Scenariusz lekcji historii w klasy V szkoły podstawowej
Temat: Polska za rządów Bolesława Chrobrego.
Czas realizacji: 45 min.
Cele:
a)ogólne:
Zapoznanie się ze znaczeniem zjazdu gnieźnieńskiego
Ukazanie okresu największej potęgi Polski za panowania Bolesława Chrobrego.
b)operacyjne: po zakończeniu lekcji uczeń:
na poziomie wiadomości:
Zna i rozumie znaczenie pojęć: metropolia, relikwie, diecezja, insygnia królewskie
Pamięta postaci: Bolesław Chrobry, biskup Wojciech, Otton III
Zna daty:997r., 1000r., 1025r.
Rozumie znaczenie zjazdu gnieźnieńskiego dla polskiej historii
Na poziomie umiejętności:
Zaznacza na osi czasu daty: zjazdu gnieźnieńskiego i koronacji Bolesława Chrobrego.
Wskazuje na mapie granice państwa Bolesława Chrobrego.
Analizuje tekst źródłowy
3. Metody pracy:
a) Pogadanka
c) Tabelka
d) Rozsypanka
e) Praca z tekstem źródłowym, z mapą
4. Formy pracy:
a) Indywidualna
b) Jednostkowa
c) Zbiorowa
5. Pomoce dydaktyczne:
a) Mapa ścienna
b) Podręcznik historii dla klasy V szkoły podstawowej
c) Zeszyt ćwiczeń dla klasy V szkoły podstawowej
d)Karta pracy ucznia
6. Tok lekcyjny:
a) faza przygotowawcza:
Przywitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie zadania domowego.
W ramach powtórzenia wiadomości z poprzedniej lekcji nauczyciel zadaje uczniom kilka pytań ( Kto był pierwszym historycznym władcą Polski? Co to znaczy, że Mieszko I był pierwszym historycznym władcą? Jakie wydarzenie z okresu panowania Mieszka I uważacie za najważniejsze? Jakie korzyści płynęły z przyjęcia chrześcijaństwa? Kto był następcą Mieszka I?)
b) faza realizacyjna:
Nauczyciel rozdaje uczniom notatkę, która będzie pomocna w prowadzeniu lekcji- załącznik nr 1
Nauczyciel w formie wykładu przekazuje uczniom informacje ( kilka zdań na temat Bolesława Chrobrego- kiedy się urodził, jak się nazywali jego rodzice, po śmierci ojca został władcą Polski)
Jeden z uczniów odczytuje z podręcznika informacje na temat misji biskupa Wojciecha. Inny uczeń podchodzi do tablicy i na osi czasu zaznacza datę męczeńskiej śmierci misjonarza(997r.). Na podstawie informacji zawartych w podręczniku uczniowie odpowiadają na pytania:
Kim jest misjonarz?
Skąd pochodził biskup Wojciech?
Kogo chciał nawrócić bp Wojciech?
Jak zginął bp Wojciech?
Kto wykupił ciało bpa Wojciecha z rąk pogan?
Co to znaczy, że św. Wojciech jest męczennikiem?
(uczniowie zapisują odpowiedzi w zeszycie.)
Uczniowie przedstawiają swoje odpowiedzi, a nauczyciel uzupełnia je podając informacje, które nie zostały zamieszczone w podręczniku.
Uczniowie na podstawie podręcznika odpowiadają na pytanie- kto przybył do Gniezna w 1000 roku i jakie były przyczyny zjazdu gnieźnieńskiego.
Nauczyciel mówi o planach Ottona III o odnowieniu Imperium Rzymskiego ( Połączenie Galii, Romy, Germanii, Sclavinii).
Uczniowie odczytują fragmenty średniowiecznych kronik- Kroniki Galla Anonima i Kroniki Thietmara- dotyczące zjazdu gnieźnieńskiego.)- załącznik nr 2
Na podstawie przytoczonych fragmentów uczniowie mówią jakimi darami wymienili się Otton III i Bolesław Chrobry( zapisują w zeszycie); wyjaśniają także znaczenie pojęcia „relikwie”. Zapisują notatkę w zeszycie.
Uczniowie z pomocą nauczyciela porównują stosunek kronikarzy do wydarzeń zjazdu gnieźnieńskiego.
Uczniowie z pomocą nauczyciela wymieniają najważniejsze postanowienia zjazdu gnieźnieńskiego ( Bolesław Chrobry już nie musi płacić trybutu, utworzenie arcybiskupstwa w Gnieźnie, biskupstw w Kołobrzegu, Wrocławiu i w Krakowie- wyjaśnienie pojęć- arcybiskupstwo i diecezja).
Nauczyciel pokazuje na mapie ściennej pokazuje miejsce, w który utworzono arcybiskupstwa i miasta, w których utworzono biskupstwa.
Jeden z uczniów na mapie ściennej pokazuje utworzoną metropolię i biskupstwa( w celu utrwalenia wiadomości).
Nauczyciel mówi o najważniejszych zdobyczach terytorialnych Bolesława Chrobrego i pokazuje na mapie podbite tereny. Następnie jeden z uczniów pokazuje te miejsca na mapie .
Uczniowie uzupełniają ćwiczenie: ” Zaznacz na mapie konturowej tereny zdobyte przez Bolesława Chrobrego.”
Nauczyciel informuje, że Bolesław Chrobry panował przez ponad 30 lat, ale dopiero w 1025 roku został koronowany.
Uczniowie odczytują znaczenie pojęcia- „ insygnia królewskie”
Nauczyciel wyjaśnia znaczenie przydomka- Chrobry
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie- O czym świadczy nadany Bolesławowi przydomek? Czy potomni uważali Bolesława za dobrego władcę?)
c) faza podsumowująca:
Nauczyciel zadaje pracę domową ( ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń, karta pracy- załącznik nr 3)
Załącznik nr 1
Bolesław Chrobry- pierwszy król Polski.
Najważniejsze postaci:
Bolesław Chrobry- syn Mieszka I (pierwszego historycznego władcy Polski) i
Dobrawy. Brał udział w zjeździe gnieźnieńskim. Został koronowany na króla Polski w 1025 roku.
Otton III- władca niemiecki; brał udział w zjeździe gnieźnieńskim.
św. Wojciech- biskup czeski, który podjął próbę nawracania na chrześcijaństwo pogańskich Prusów. Zginął jednak podczas swojej misji.
Najważniejsze pojęcia:
zjazd gnieźnieński- spotkanie Bolesława Chrobrego z Ottonem III, które
odbyło się w Gnieźnie w 1000 r. Podczas zjazdu utworzono niezależną od Niemiec prowincję kościelną w Polsce z siedzibą w Gnieźnie, a Bolesław Chrobry uznany został za samodzielnego władcę.
metropolia (arcybiskupstwo)- prowincja kościelna składająca się z kilku diecezji. Na
czele metropolii stoi arcybiskup metropolita, zarządzający równocześnie jedną z diecezji.
diecezja-jednostka terytorialna Kościoła chrześcijańskiego, zarządzana przez biskupa.
relikwiarz-sprzęt służący do przechowywania relikwii, wykonywany zazwyczaj ze szlachetnych metali, kości słoniowej lub ze szkła, a kształcie ampułki, skrzynki, sarkofagu lub krzyża.
relikwie-szczątki ciała osoby świętej, rzeczy do niej należące lub przez nią używane.
włócznia św. Maurycego- symbol władzy niemieckich królów i cesarzy.
insygnia królewskie- oznaki władzy, godności królewskiej( np. korona, berło, jabłko)
Najważniejsze daty:
967r.- narodziny Bolesława Chrobrego
1000r.- zjazd gnieźnieński
1025r.- Bolesław Chrobry zostaje koronowany ( zostaje pierwszym królem Polski)
1025r.- śmierć Bolesława Chrobrego
Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono metropolię w Gnieźnie oraz podległe jej biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu.
Załącznik nr 2
Gall Anonim następująco opisywał wydarzenia zjazdu gnieźnieńskiego:
„Zważywszy jego chwałę, potęgę i bogactwo, cesarz rzymski zawołał w podziwie: <<Na koronę mego cesarstwa, to, co widzę, większe jest, niż wieść głosiła>>. I za radą swych możnych dodał wobec wszystkich: <<Nie godzi się takiego i tak wielkiego męża, jakby jednego spośród dostojników, księciem nazywać lub hrabią, lecz chlubnie wnieść go na tron królewski i uwieńczyć koroną>>. A zdjąwszy z głowy diadem cesarski, włożył go na głowę Bolesława na znak przymierza i przyjaźni i dał mu w darze gwóźdź z Krzyża Pańskiego wraz z włócznią św. Maurycego, w zamian za co Bolesław ofiarował mu ramię św. Wojciecha.”
Inaczej to wydarzenie ocenił niemiecki kronikarz Thietmar:
„ Oby Bóg przebaczył cesarzowi, ze czynszownika czyniąc udzielnym panem, do tego stopnia go wywyższył, iż zapomniawszy o stanowisku swego ojca [ Mieszka I], ośmiela się on zawsze dotąd sobie przełożonych powoli zepchnąć w poddaństwo i łowiąc ich na wędkę marnego pieniądza, przyprawić o utratę wolności i niewolę”.
Załącznik nr 3
Grupa 1
Zadanie:
1.
Połącz osobę z wydarzeniem.
Otton III udział w zjeździe gnieźnieńskim
Bolesław Chrobry koronacja na pierwszego króla Polski
Mieszko I przyjęcie chrztu przez Polskę
Św. Wojciech zginął z rąk niewiernych Prusów
2.
Uzupełnij tabelę:
|
Prawda |
Fałsz |
Bolesław Chrobry rządził w XV wieku |
|
* |
Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono metropolię w Gnieźnie. |
* |
|
Św. Wojciech zginął z rąk Piastów. |
|
* |
Grupa 2
1.Połącz osobę z opisem:
Otton III cesarz niemiecki, który wziął udział w zjeździe gnieźnieńskim
Bolesław Chrobry pierwszy król Polski
Mieszko I pierwszy historyczny władca Polski
Gall Anonim kronikarz, który opisuje wydarzenia zjazdu
Gnieźnieńskiego
2.Uzupełnij tabelę:
|
Prawda |
Fałsz |
Bolesław Chrobry był ojcem Mieszka I |
|
* |
Bolesław Chrobry koronowany został w XI wieku |
* |
|
Podczas zjazdu gnieźnieńskiego utworzono biskupstwo w Gdańsku |
|
* |
1