Jesienne liście 2


SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 05.11.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Jesienne drzewa.

Temat dnia: Jesienne liście.

Cele operacyjne: dziecko:

- rozwiązuje zagadkę,

- nazywa poszczególne części drzewa,

- rozróżnia liście prezentowanych typów drzew: klonu, dębu i kasztanowca,

- klasyfikuje liście według kształtu i koloru,

- liczy w zakresie 10,

- słucha uważnie opowiadania,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- inscenizuje ruchem treść piosenki,

- śpiewa piosenkę z dziecięcego repertuaru,

- wykonuje wspólnie z grupą projekt jesiennego drzewa.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: rozwiązywanie zagadki, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, słuchanie, taniec, śpiew, liczenie, klasyfikowanie, aktywność plastyczna (przyklejanie liści, w celu stworzenia projektu jesiennego drzewa).

- oparte na aktywności nauczyciela: czytanie zagadki i opowiadania, pogadanka, zadawanie pytań, pokaz, instruktaż, taniec, śpiew, pochwała.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: plansza z trzema typami drzew (dąb, kasztan, klon), wycięte kolorowe liście tych drzew, opowiadanie B. Syguły-Bogdy „Opowiadanie o jesiennym liściu”, melodie do zabaw „Jesienne drzewo” oraz „Zabawa z liśćmi”, piosenka „Kolorowe listki”, duża plansza z narysowanym konturem drzewa, klej.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna na powitanie „Czy jesteś z nami?” (wg M. Bogdanowicz)

Czy ………(imię dziecka) jest dziś z nami!

Tak jestem dzisiaj z wami.

O … … … (imię dziecka) jest dziś z nami!

Witamy go brawami!

2. Wprowadzenie w tematykę zajęć.

Co to jest? Spadają z drzewa, żółte, rude i czerwone.

Wiatr je niesie daleko w tę i w tamtą stronę. (liście)

3. Oglądanie planszy zawierającej trzy typy drzew - nazywanie poszczególnych ich części.

Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustracje drzew, tj. klon, dąb oraz kasztan. Wspólnie nazywają poszczególne ich części (korzeń, pień, korona drzewa, liście, owoce). Nauczyciel szczególną uwagę zwraca na wygląd poszczególnych liści, tłumaczy również dlaczego jesienią liście spadają z drzew. Podkreśla rolę drzew w przyrodzie.

4. Zabawa ruchowa z liśćmi (wg „Śpiewające brzdące” wyd.2, cz.1)

Rozdajemy dzieciom kolorową kartkę papieru w kształcie liścia. Na hasło:

- liście - uderzają palcami rytmicznie w kartkę,

- marsz - chwytają oburącz liścia w górę i maszerują po sali,

- obrót - podnoszą i opuszczają liścia, obracając się przy tym dookoła własnej osi,

- kołysanie - unoszą przed siebie kartkę i kołyszą się z nogi na nogę,

Przy ostatnim powtórzeniu na hasło - dół - wszystkie liście opadają.

5. Słuchanie „Opowiadania o jesiennym liściu”

- Kto opowiada tę historię? Jakie są jego marzenia?

- Kto znalazł liść klonu?

- Dlaczego chłopiec sam nie zbierał liści?

- Gdzie trafił nasz bohater? (wyjaśnienie pojęcia „zielnik”)

6. Zabawa inscenizowana do piosenki „Kolorowe listki”.

Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały - grożenie palcem

Kolorowe listki na wietrze szumiały - ręce w górze, kołyszą się w prawo i lewo

Szur, szur, szur, szumiały wesoło - pocieranie rękami o siebie

Szur, szur, szur, wirowały w koło - obrót dookoła własnej osi

Kolorowe listki bardzo się zmęczyły - ocieranie ręką potu z czoła

Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły - skok obunóż

Hop, hop, hop, tak sobie skakały - podskoki w miejscu

Hop, hop, hop , w koło wirowały - podskoki dookoła własnej osi

Kolorowe listki spadły już na trawę - siadają na dywan

Kolorowe listki skończyły zabawę

Cicho-sza listki zasypiają - paluszek na buzi, ziewają

Cicho-sza oczka zamykają - układają się do snu

7. Nauka ze słuchu piosenki „Kolorowe listki”.

8. Zabawa dydaktyczna „Z jakiego drzewa spadłem?”

Nauczyciel rozkłada na dywanie powycinane liście kasztana, klonu i dęba - są w czterech kolorach (zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym). Dzieci muszą zaklasyfikować je do trzech grup za pomocą kształtu. Następnie przeliczają ilość liści w każdej grupie.

9. Zabawa „Jesienne drzewo” - wykonanie zespołowego projektu. (wg książki „Papierowe czary”)

Te same liście, które wykorzystaliśmy w powyższym zadaniu posłużą nam do klasyfikacji według kolorów, a tym samym do stworzenia jesiennego drzewa.

Nauczyciel rozkłada plansze z narysowanym konturem drzewa i rozpoczyna zabawę słowami:

Kolorowe liście mamy,

Na drzewie je układamy.

Jesień, jesień jest tuż-tuż.

………(kolor) listek na drzewko włóż.

Dziecko wstaje, wybiera liść zgodnie z podanym kolorem i przykleja go na makiecie drzewa. Tym sposobem dzieci tworzą swoje wspólne „magiczne drzewko jesienne”.


