KONSPEKT LEKCJI Co zrobić aby święta były przyjemniejsze


Beata Urbańska

Czas trwania lekcji: 45 min.

Język polski

Kl. IV a

Temat: Co zrobić aby święta były przyjemniejsze

dla wszystkich domowników? (J. Niemczuk: „Z dziennika młodocianego pechowca”)

Cele lekcji:

Uczeń umie / uczeń zna:

Metody nauczania:

Forma pracy ucznia:

Pomoce dydaktyczne:

PRZEBIEG LEKCJI

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I Część wstępna

  • Sprawdzenie frekwencji uczniów

  • Podanie tematu lekcji: „Co zrobić aby święta były przyjemniejsze dla wszystkich domowników?

(J. Niemczuk: „Z dziennika młodo-

cianego pechowca”) na tablicy

  • Uczniowie zapisują podany temat lekcji w zeszytach.

II Część zasadnicza

1. Nauczyciel dokonuje podziału uczniów na trzy grupy wg zajmowanych rzędów ławek a następnie zadaje pytania dotyczące przeczytanego przez uczniów tekstu w domu pt. „Z dziennika młodocianego pechowca”

( na zasadzie mini quizu z zapisem wyników poszczególnych grup na tablicy):

  • Co przyniósł ojciec Stefana do domu?

  • Co zamierzał zrobić ojciec Stefana z mrożonego mintaja?

  • Jak miał na imię najstarszy brat Stefana?

  • Kto przyniósł zająca?

  • Jak miała na imię córka Andrzeja

  • Andrzej przywiózł ciekawą książkę. O czym była?

  • Kto tak bardzo zainteresował się książką?

  • Z kim wyszedł na spacer Stefan?

  • Kogo spotkał Stefan podczas spaceru z Magdą?

  • Jaka była reakcja rodziców po powrocie dzieci z spaceru?

  • Dlaczego przez pewien czas nazywa-

no w domu Stefana - Herodem?

  • Pytanie dodatkowe: Jaką postacią z Biblii był Herod? Jakie ma powiązanie przydomek do Stefana?

2.Nauczyciel prowadzący pyta uczniów o ich własną definicję dziennika - jako formy wypowiedzi literackiej.

3. Nauczyciel prosi uczniów o narysowanie w zeszycie choinki a potem zadaje pytania dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie wewnątrz rysunku dokonują wpisów cech świąt jakie powinniśmy spełnić by święta były przyjemniejsze.

  • Jakie czynności wykonujemy przed świętami?

  • Gdy kogoś nie lubimy lub jesteśmy z kimś skłóceni to jak się zachowuje-

my?

  • Jak powinniśmy spędzać święta by były wesołe, pełne radości i przyjemne dla wszystkich w domu?

4. Konkurs na najbardziej oryginalny tekst bożonarodzeniowych lub noworocznych życzeń. Podział uczniów na czteroosobowe grupy. Nauczyciel dokonuje oceny zaproponowanych życzeń a następnie prosi wszystkich o zapisanie najoryginalniejszych do zeszytu.

5. Nauczyciel wykorzystując kolorowe plansze na tablicy proponuje sposoby utrwalenia naszych wspomnień.

  • Który z podanych sposobów utrwalenia wspomnień najbardziej odpowiada i dlaczego?

Odpowiedzi uczniów:

Dwa duże karpie i mrożonego mintaja.

Zamierzał przerobić go na śledzie.

Andrzej.

Sąsiad.

Magda.

O hipnozie.

Krzychu.

Z Magdą.

Krzycha z Dolarem.

Byli niezadowoleni i zdenerwowani. Dzieci nie było aż cztery godziny. Mieli zamiar „użyć szkoły policyjnej”.

Ponieważ Stefan w celu zrehabilitowania się zaproponował Magdzie japoński masaż, który skutecznie leczy przeziębienie.

Herod był człowiekiem, który chciał pozbawić życia Chrystusa. Zabił wielu ludzi, których uważał za zagrożenie wobec siebie.

Uczniowie podają własne propozycje rozumienia słowa dziennik. Po czym wspólnie dokonują sformułowania definicji.

Np. dziennik - to zbiór zapisów i notatek sporządzanych każdego dnia w porządku chronologicznym.

Przykładowe odpowiedzi uczniów:

  • Sprzątamy, ubieramy choinkę, idziemy do spowiedzi, robimy ozdoby choinkowe, pomagamy w kuchni.

  • Staramy się być dobrzy -dobroć, nie sprawiamy nikomu przykrości - serdeczność, godzimy się by wspólnie przywitać przyjście Jezusa na świat.

  • Powinniśmy spędzić święta w gronie rodzinnym aby wspólnie cieszyć się swoją obecnością, bowiem nie na co dzień mamy taką okazję. Poza tym należy być życzliwym dla każdego. Święta to czas godzenia się i zapominania o sporach, i kłótniach.

Uczniowie zastanawiają się nad odpowiednimi życzeniami a następnie odczytują kolegom i koleżankom.

Uczniowie mają do dyspozycji:

zdjęcia

dziennik

nagranie np. film VIDEO

nagranie np. na taśmie magnetofonowej

list

rysunek

III Część końcowa

1.Podsumowanie tematu lekcji.

2.Zadanie pracy domowej.

Uczniowie opowiadają o swoich planach spędzenia przyjemnych świat.

Zad.1 s./127

Konspekt lekcji opracowała:

Beata Urbańska


