SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY III
Etap kształcenia: edukacja wczesnoszkolna
Temat:
- edukacja polonistyczna:
„Opis głównego bohatera opowiadania pt „Anaruk chłopiec z Grenlandii.
Utrwalenie wiadomości o czasownikach i przymiotnikach”
- edukacja matematyczna:
„ Mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 100. Rozwiązywanie zadań z treścią.
Mnożenie i dzielenie jako działania odwrotne - sprawdzanie poprawności
wykonywanych obliczeń.”
- edukacja przyrodnicza:
„ Poznanie krajobrazu, zwyczajów i mieszkańców wyspy Grenlandii”
Czas: 3 godz. Dydaktyczne
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności formułowania wypowiedzi ustnej i pisemnej
- poznanie cech charakterystycznych krajobrazu Grenlandii
- zapoznanie z wyrażeniami dotyczącymi opisu bohatera opowiadania
- doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia liczb sposobem pisemnym
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia cechy wyglądu i charakteru Anaruka
- dokonuje opisu głównego bohatera opowiadania według określonego
schematu
- poznaje roślinność i zwierzęta żyjące na Grenlandii
- dostrzega różnicę między dawniejszym a obecnym życiem
Grenlandczyków
- wie jak dokonuje się opisu bohatera
- rozwiązuje zadania tekstowe wymagające umiejętności mnożenia i
Dzielenia
- rozróżnia pojęcia tj.: iloczyn, iloraz, dzielna, dzielnik, czynnik
Odniesienie do podstawy programowej:
3) tworzy wypowiedzi:
a) w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź, krótkie
opowiada nie i opis, list prywatny, życzenia, zaproszenie
f) pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba
o poprawność gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną
Metody wg.W.Okonia: obserwacja, pokaz, rozmowa, praca z książką
Formy pracy: zbiorowa jednolita
Indywidualna zróżnicowana
Materiały i środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna na temat cech charakterystycznych krajobrazu Grenlandii; schemat przedstawiający kolejność elementów opisu postaci;
Przebieg zajęć:
Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności i zadanej pracy domowej
Rozdanie uczniom schematu opisu postaci wraz z cechami głównego bohatera
Opis Anaruka - układanie wypowiedzi pisemnej z wykorzystaniem podanych wyrażeń
Podkreślenie w sformułowanym opisie czasowników i przymiotników
Ułożenie przymiotników w kolejności alfabetycznej
Zabawa integracyjna „Podaj dłoń”
Uczniowie spacerują swobodnie po Sali
N. wypowiada różne polecenia związane z dłońmi, które wykonują uczniowie np.:
- Uściśnijcie jak najwięcej dłoni swoich kolegów i koleżanek
- Stańcie w kręgu, chwyćcie się za ręce i zróbcie falę
- Połączcie się w czwórki i chwytając się za ramiona, wykonajcie razem podskoki
- Stańcie w ciasnym kręgu, chwyćcie się za ręce i zróbcie jednocześnie przysiad
7. Oglądanie prezentacji multimedialnej na temat warunków życia na
Grenlandii
- Zwrócenie uwagi na zwierzęta i mieszkańców zamieszkujących tę wyspę
- Wskazanie różnic między dawniejszym, a obecnym życiem
Grenlandczyków.
7. Samodzielne uzupełnianie tabelki - wpisywanie liczb o 7 i 9 większych-
s.47
8. Rozwiązywanie zadania 2 i 3 str. 47
9. Przypomnienie znaczenia wyrazów: iloczyn, czynnik, dzielna, dzielnik,
Iloraz
10. Wykonanie zadania 4 i 5 str. 47
11. Zadanie pracy domowej
12. Podziękowanie uczniom i pożegnanie