Konspekt klasa II temat 5 Po co liturgia


Dariusz Krawczyk

IV rok WTeoK

Konspekt lekcji

Nauczyciel prowadzący: ks. Dariusz Ferdynus

Klasa: 2 e

Temat: Po co liturgia?

Data: 16 IX 2010

Cel: Ukazanie liturgii, jako miejsca spotkania z Jezusem Chrystusem. Zachęta do odkrywania znaczenia liturgii.

Cele operacyjne:

- uczeń zna znaczenie terminu „liturgia” w starożytności oraz w obecnych czasach;

- uczeń rozumie, że uczestnictwo w liturgii jest spotkaniem z samym Jezusem Chrystusem;

- uczeń pragnie pogłębiać swoją wiedzę religijną na temat liturgii oraz wiarę, aby móc pełniej w niej uczestniczyć.

Orędzie zbawcze: Słowo „liturgia” pochodzi od greckiego terminu leitourgia i oznacza służbę publiczną, czyn ludu. Grecy używali tego terminu na określenie prac publicznych wykonywanych dla dobra innych. Używali go również na określenie czci oddawanej bóstwu. Chrześcijanie używają słowa „liturgia” na określenie Mszy Świętej, a od XX wieku również do określenia całej służby Bożej. Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc. Kościół naucza, że katecheza ma prowadzić do czynnego, świadomego i dostojnego uczestnictwa w liturgii, przez wyjaśnianie znaczenia obrzędów, znaków i symboli oraz wychowanie do modlitwy prywatnej i wspólnej.

Pomoce:

Przebieg katechezy (model antropologiczny):

Treść katechezy

metody

Modlitwa .

Przywitanie.

Sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć. Sprawdzenie zadania domowego.

Podanie tematu

I.

Zapisujemy na tablicy zdanie: „Ceremonia kojarzy mi się z…” i prosimy o jego dokończenie. Zapisujemy propozycje uczniów.

W podsumowaniu stwierdzamy, że ceremonie to uroczystości zarówno świeckie, jak i religijne.

Czy liturgia to tylko ceremonia?

Następnie odczytujemy wypowiedź jednego z uczniów zawartą w podręczniku (s. 27): „Czy wiara musi się wyrażać w uczestniczeniu w niedzielnych Mszach Świętych i odklepywaniu porannego i wieczornego pacierza? Czy można wierzyć w Boga nie chodząc na Mszę św.? Moim zdaniem człowiek powinien chodzić do kościoła tylko wtedy, gdy ma taką potrzebę”. Zachęcamy do dyskusji na problemy poruszone w tej wypowiedzi.

Modlitwa „Ojcze nasz”M1

Dziennik lekcyjny,

Zapis na tablicy.

Zapis tematu do zeszytu ucznia

Zdanie niedokończone

Rozmowa kierowana

Dyskusja

Dyskusja

II.

Wersja A)

Utworzymy teraz IRTS (Instytut Rozwiązywania Trudnych Spraw). Zwracamy się do siebie: Panie dyrektorze, panie doktorze, panie profesorze.... Każdy uczeń na małej kartce wypisuje swoją wizytówkę z tytułami.

Przychodzi biskup z problemem, że młodzież nie chce chodzić na liturgię do kościoła. Dzielimy „Instytut” na grupy 5-osobowe i każdej dajemy arkusz papieru. Prosimy, aby podały propozycje rozwiązania problemu np. odpowiedzi na dwa pytania (zapisujemy je na tablicy):

Co powinien Kościół zrobić, aby zmienić sytuację?

Co powinni uczynić młodzi, aby zmienić swój stosunek do liturgii?

Poszczególne grupy prezentują swoje rozwiązania.

Wersja B)

Dzielimy klasę na grupy 5-osobowe i każdej dajemy dwa arkusze papieru. Prosimy, aby podały po trzy odpowiedzi na dwa pytania (zapisujemy je na tablicy):

  • Co nowego możemy zyskać przez wolną godzinę, którą posiadamy z powodu nieuczestniczenia w liturgii Kościoła?

  • Co ważnego tracimy, gdy jesteśmy nieobecni na nabożeństwach liturgicznych?

Po czasie 6 min. Zbieramy arkusze i przypinamy do tablicy. Wybieramy najczęściej powtarzające się odpowiedzi.

Następnie tym samym grupom dajemy jeszcze jeden arkusz i prosimy o zapisanie trzech argumentów przemawiających za uczestnictwem w liturgii w oparciu o podręcznik (s. 28-29). Czas 10 min.

Arkusze przypinamy do tablicy i wybieramy argumenty najistotniejsze. Podsumowujemy wyniki pracy.

Notatka: Stanowią ją wybrane argumenty przemawiające za uczestnictwem w liturgii.

Praca w grupach

Metoda „w płaszczu eksperta”

Praca w grupach

Praca w grupach z podręcznikiem

Podsumowanie katechety

Zapis w zeszycie

III. Moje uczestnictwo w liturgii

Na środku umieszczamy dużą zapaloną świecę. Każdy uczeń otrzymuje podgrzewacz. Wyjaśniamy, że jest to obrazowe przedstawienie naszego udziału w liturgii. Podgrzewacze, które trzymamy w ręce możemy zapalić od dużej świecy (symbol Chrystusa).

Zachęcamy uczniów do czynnego udziału w liturgii. Proponujemy poszczególne funkcje jakie mają pełnić uczniowie na kolejnej niedzielnej Eucharystii (czytania, modlitwa wiernych, dary, itp.)

Modlitwa na zakończenie:

Ilustracja uczestnictwa w liturgii

Ustalenie pełnionych funkcji w liturgii

Wspólna modlitwa

Materiały katechetyczne:

M1

Ojcze nasz, któryś jest w niebie
święć się imię Twoje;
przyjdź królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi;
chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy;
naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie;
ale nas zbaw ode Złego. Amen.

3


