Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 - 5 letnich.
Imię i nazwisko prowadzącego: Elżbieta Gawlas
Data realizacji: 13. XI. 2006 r.
Temat zajęć: Dekorujemy choinkę z wyciętych i ozdobionych bombek.
Cele zajęć:
Dziecko potrafi:
prawidłowo posługiwać się nożyczkami,
wycinać wzdłuż zaznaczonej linii,
zachować bezpieczeństwo podczas pracy,
rysować wzory graficzne,
nakładać klej na powierzchnię kartki,
naklejać przygotowane elementy,
zgodnie współpracować w grupie,
szanować pracę innych dzieci,
umieścić element na zaznaczonej przestrzeni.
Metody pracy: metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Przygotowanie zajęć: Na każdym stole znajdują się: nożyczki umieszczone na stojaku, mazaki, kolorowe kartki z zaznaczonym konturem bombki, tacka przeznaczona na śmieci.
Na osobnym stole leży karton z namalowaną choinką, kubeczki z klejem, pędzle, podkładki.
Przebieg zajęć:
Śpiewanie piosenki Pt. „Choinka” („Śpiewające Brzdące 4”).
Rozmowa w kole (dzieci siedzą na dywanie). Nauczyciel wyjaśnia na czym polegać będą zajęcia. Zwraca uwagę na kolejne etapy pracy:
wycięcie bombek z przygotowanych szablonów,
udekorowanie ich znanymi wzorami graficznymi przy użyciu mazaków,
nałożenie kleju na wykonaną bombkę,
naklejenie jej na wcześniej przygotowany szablon z uwzględnieniem prawidłowego zagospodarowania zaznaczonej przestrzeni..
Prowadzący przypomina o bezpiecznym korzystaniu z nożyczek, starannym wykonaniu prac, zadbaniu o porządek po zakończonej pracy oraz o kulturalnym zachowaniu się podczas zajęć.
Indywidualna praca przy stolikach. Nauczyciel koordynuje pracę, jeżeli zaistnieje potrzeba przypomina o kolejności wykonywania poszczególnych czynności. Po zakończeniu nożyczki, mazaki oraz śmieci powinny znajdować się na swoim miejscu. Przed dzieckiem leży wycięta i udekorowana bombka.
Praca grupowa. Dzieci małymi grupkami (tak jak siedzą przy stoliczkach) podchodzą do choinki, kolejno nakładają klej na bombkę i naklejają na szablon zwracając uwagę na prawidłowe rozmieszczenie ozdób na powierzchni kartonu. Po wykonaniu zadania pozostają z boku i obserwują działania pozostałych dzieci.
Prezentacja udekorowanej choinki. Dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel przypina karton na gazetce. Krótka rozmowa na temat wykonanej pracy. Nawiązanie do różnorodnych ozdób choinkowych, którymi ozdabia się drzewka świąteczne (gwiazdki, cukierki, orzeszki, dzwoneczki, ciastka itp.).
Taniec integracyjny pt. „Pieczenie ciasta”.
Zakończenie zajęć.