SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat dnia: Figury geometryczne
Prowadząca: Barbara Gorońska, Aneta Kaczor
Cele ogólne:
Cele szczegółowe: dziecko..
potrafi znaleźć rozwiązanie prostych rymowanych zagadek
Rozpoznaje koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt wśród innych figur,
Potrafi wskazać dane figury w otoczeniu,
Zna charakterystyczne cechy kwadratu, prostokąta, trójkąta
Zna i nazywa figury geometryczne,
Klasyfikuje według określonej cechy
Kojarzy kształty figur geometrycznych z ich nazwą
Umie pokolorować figury geometryczne według poleceń n-lki
Potrafi wyodrębnić kwadrat i prostokąt spośród innych figur geometrycznych
Metody pracy:
oparte na aktywności nauczyciela: czytanie wiersza, zadawanie pytań problemowych, pogadanka, instruktaż
oparte na aktywności ucznia: swobodna wypowiedź, rozwiązywanie zadań
Formy pracy:
Indywidualna
Grupowa
Zbiorowa
Środki dydaktyczne: figury geometryczne: koło, prostokąt, trójkąt, kwadrat,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Słuchanie wiersza „ Pajacyk”. Pokaz układania pajacyka na tablicy.
PAJACYK
Przedszkolaczek Jacek, to majster nie lada.
Popatrzcie jak sprawnie mozaikę układa.
Zrobił domek, dwie choinki, pociąg towarowy,
A z tych figur będzie pajacyk gotowy.
Bardzo proszę i wy także weźcie się do pracy,
A ja powiem co potrzeba żeby był pajacyk:
Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty.
Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny.
Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych.
No i proszę- już pajacyk zrobiony jest cały.
2. Zagadki: Co to za dziwna figura bo nie wiadomo, gdzie dół, gdzie góra. Do góry głową czy na dół, zawsze wygląda jednakowo. Mar równe boki i kąty, tak samo dlugi jest jak i szeroki. ( kwadrat)
Ma proste kąty, po dwa jednakowe boki, bywa niski, albo wysoki. ( prostokąt)
Czym jest tablica, powiedzcie mi, czy to jest kwadrat czy mi się śni?
3. Właściwości kwadratu i prostokąta- nauczycielka poprzez zadawanie uczniom odpowiednich pytań pomocniczych naprowadza je na właściwości kwadratu i prostokąta:
Kwadrat- wszystkie boki równe ( takiej samej długości), 4 kąty, wszystkie kąty proste, 4 wierzchołki.
Prostokąt- dwa boki dłuższe, dwa boki krótsze, 4 kąty proste, 4 wierzchołki.
4. Kreślenie ręką w powietrzu kształtu figur, których nauczyciel podaje.
5. Szukanie w najbliższym otoczeniu dziecka przedmiotów w kształcie kwadratu i prostokąta, koła, trójkąta.
6. Segregowanie figur według kształtu, wielkości,kolor, od najmniejszego do największego
7. Układanie z klocków ludzika.
8. Odgadywanie kształtu na podstawie dotyku. Dzieci wyczuwają palcami kształt figury, określają jaka to figura.
9. Kolorowanie wszystkich trójkątów na ilustracji- co powstanie- żyrafa
10.Samodzielne budowanie modeli z np. trójkątów
11. Układanie obrazka z widokówki pociętej na różne trójkąty.