grupa wiekowa : 3 - latki
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELA STAŻYSTY
Temat : „Kolorowe motyle” - cykl zabaw ze wspólna fabułą.
Cele :
dzieci będą:
doskonaliły koordynację wzrokowo- ruchową
wyrażały odczucia w twórczości plastycznej, werbalnej, ruchowej
wykazywały własną inwencję podczas działania
akceptowały i przestrzegały reguł zabawy
zgodnie współpracowały w zespole
Środki dydaktyczne :
sylwety motyli ,
arkusze papieru, mazaki, farby, kredki,
kolorowy papier , bibuła ,
nagrania magnetofonowe- muzyka relaksacyjna.
Metody :
słowna, praktycznego działania, współdziałania
wspomagające rozwój : elementy kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona,
twórcza wizualizacja ,
elementy pedagogiki zabawy.
Przebieg :
1. Powitanie śpiewem i gestem.
Grupa stoi w kręgu, wita się śpiewem i gestem:
„Jak to miło i wesoło, gdy stoimy razem wkoło.
Witam Cię, witam Cię - w grupie zawsze raźniej jest”.
2. Ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej.
a) ruchy naprzemienne
Dzieci śpiewają piosenkę „Maszeruje wiosna” i wykonują ruchy naprzemienne.
Tam daleko ,gdzie wysoka sosna Maszeruje wiosna a ptaki wesoło
maszeruje drogą mała wiosna. . lecą i świergocą głośno i wesoło.
Ma spódniczkę mini, malowane butki Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat
i jeden warkoczyk krótki. gdy go w górę wznosi zielenieje świat.
b) ćwiczenie „Słoń”
Każde dziecko wyciąga prawą rękę do przodu , przytula do prawego ramienia prawe ucho
i na lekko ugiętych kolanach rysuje w powietrzu „leniwe ósemki” zaczynając od środka
w górę i w lewo. Po chwili następuje zmiana strony.
3. „Wycieczka na łąkę” - twórcza wizualizacja.
Dzieci w pozycji Dennisona leżą na plecach , ręce i nogi skrzyżowane, język przylega do
podniebienia, oczy zamknięte. Nauczycielka przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej snuje
opowieść o wyprawie na łąkę. W opowiadaniu znajduje się wątek o kolorowych, pięknych
motylach, które uświetniają wizerunek łąki. Po skończonym opowiadaniu dzieci otwierają
oczy i siadają powoli w kręgu na dywanie.
4. „Tajemnicze motyle”- ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej.
a) ćwiczenia w parach
Dzieci dobierają się w pary stając od siebie w odległości ok. 1 m. Jedno dziecko trzyma
sylwetę motyla . Drugie dziecko wodzi najpierw wzrokiem po konturach motyla,
a następnie kolejno raz lewą dłonią , raz prawą. Ważne jest zachowanie prawidłowego
kierunku wodzenia - tak jak w leniwych ósemkach. Po chwili następuje zmiana dzieci.
b) rysowanie dłonią w powietrzu
Każde dziecko indywidualnie rysuje w powietrzu oburącz motyle różnej wielkości
i kształtu - ale zawsze symetrycznie, rozpoczynając zawsze od środka .
5. „Kolorowe motyle” - aktywność plastyczna dzieci.
Uczestnicy dzielą się na trzy grupy wg wylosowanych kolorów: żółty, zielony, niebieski.
Zajmują miejsca przy stolikach oznaczonych takim samym kolorem. Zadaniem dzieci jest
dekoracja sylwet motyli według własnej inwencji.
Po skończonej pracy dzieci z poszczególnych zespołów dekorują makiety łąk : zieloną ,
żółtą i niebieską wykonanymi przez siebie motylami.
6. „ Na łące” - zabawa ruchowa
Dzieci śpiewają piosenkę „Wiosenna piosenka” i inscenizują ruchem jej treść.
Zima się skończyła wiosny nadszedł czas
Łąka się zbudziła, zbudził się i las.
Kukułeczka głośno kuka,
bociek żabki sobie szuka,
łąka się zbudziła, zbudził się i las.
7. Pożegnanie śpiewem
Uczestnicy trzymając się za ręce, idąc w kole śpiewają :
„Do widzenia wam,
Do widzenia wam.
Do widzenia , do widzenia, do widzenia wam.
Dobrze było nam,
Dobrze było, dobrze było nam.”