Scenariusz 11


Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie 3 - 4 latków metodą „Dobrego Startu” M. Bogdanowicz

TEMAT: Opracowanie piosenki "Tak się zachmurzyło" Metodą Dobrego Startu - połączone z samodzielnym tworzeniem wzoru graficznego.

CELE OPERACYJNE: Dzieci powinny:

METODA: Metoda dobrego startu ( ćwiczenia ruchowe, ruchowo-słuchowe, ruchowo-słuchowo-wzrokowe)

FORMA ZAJĘCIA - z całą grupą

POMOCE:

PRZEBIEG ZAJĘCIA

  1. Zajęcia wprowadzające

  1. Marsz przy akompaniamencie tamburyna.

  2. Przywitanie słowne różnymi częściami ciała (machanie ręką do sąsiada, dotykanie nogi prawej sąsiada, witanie się łokci, kolan, nosów). Dzieci poruszają się po kole w rytmie akompaniamentu. Na przerwę w muzyce - dzieci odwracają się i witają ze sobą przez podanie ręki

  3. Rozmowa z dziećmi na temat zabaw zimowych z wykorzystaniem ilustracji

  4. Słuchanie piosenki "Tak się zachmurzyło" śpiewanej przez nauczycielkę. -rozmowa na temat treści piosenki

  5. - uzupełnianie słów: chodźmy na ........., chłopcy i ......................, pojedziemy z wysokiej ......................, aż tu nagle................, i wszyscy...................

  1. Zajęcia właściwe

  1. Śpiewanie piosenki z dziećmi w sposób zaproponowany przez nauczyciela np. : bardzo wolno, bardzo szybko, szeptem, głośno, cicho itp.

  2. Opowieść ruchowa do piosenki:

- dzieci ilustrują ruchem wirujące płatki śniegu, pędzące saneczki z górki, upadek z sanek, czyli treść piosenki.

- dzieci poruszając się swobodnie w rytmie melodii wygrywanej na tamburinie. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i zbierają porozrzucane płatki śniegu.

- dzieci biegają pojedynczo i parami trzymając się za ręce, chodzą z wysokim unoszeniem nóg - omijając wysokie zaspy śnieżne

  1. Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki w pozycji siedzącej

I zwrotka i refren - klaszcząc
II zwrotka i refren - uderzając pięścią o podłogę na przemian ręką prawą i lewą
III zwrotka
i refren - klepiąc całą dłonią o plecy kolegi

I zwrotka i refren - wystukiwanie rytmu wszystkimi palcami dłoni o dywan
II zwrotka i refren - wystukiwanie rytmu ręką dominującą uderzając o woreczek
III zwrotka
i refren - Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki na stojąco w dowolny sposób

4. Pokazanie wzoru graficznego do piosenki i sposobu jego wykonania

- rozdanie dzieciom czystych kartek z bloku rysunkowego i w dowolnie przyjętej pozycji na dywanie projektowanie - rysowanie palcem swojego własnego wzoru

- odtworzenie wzoru graficznego w powietrzu i na dywanie z jednoczesnym śpiewaniem piosenki

- odtwarzanie wzoru farbą na dużym arkuszu szarego papieru z jednoczesnym śpiewaniem piosenki

- malowanie wzoru ( płatków śniegu ) na karcie pracy, uderzając o papier palcem umaczanym w farbie. Dokończenie rysowania obrazka.

    1. Zajęcia końcowe - relaksacja


