Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Data i miejsce: 22.02.2013, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej
Czas trwania zajęć: 30 min.
Prowadząca: Anna Patyk
Temat bloku: Zimą ubieramy się ciepło
Temat dnia: Zdrowym być
Zapis do dziennika: „Ciepło - zimno” - zabawa dydaktyczna. Doskonalenie orientacji przestrzennej - strona prawa i lewa. Wdrażanie do odkładania zabawek na swoje miejsce. „Ania idzie na spacer” - zabawa dydaktyczna połączona z zabawą naśladowcza „Ubieramy się”. Doskonalenie umiejętności ubierania się stosownie do pogody. Utrwalenie kolejności zakładania ubrań. „W drodze do Krainy Zdrowia” - zabawa ruchowo-artykulacyjna. Doskonalenie aparatu wymowy, reagowanie na znaki. Podporządkowanie się regułom. „Paweł zachorował” - wykonanie zadania w kartach. Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych. Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego. Swobodne wypowiedzi na temat treści obrazka.
Cele ogólne:
doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego,
rozwijanie zdolności skupienia uwagi, rozumienia i wykonywania poleceń,
budowanie wypowiedzi wielozdaniowych,
rozwijanie poczucia rytmu oraz doskonalenie aparatu wymowy.
Cele operacyjne:
zna zasady ubierania się odpowiednio do temperatury i warunków atmosferycznych,
rozumie, dlaczego ubranie stosowne do warunków atmosferycznych jest ważne dla zdrowia,
samodzielnie ubiera się: zna kolejność zakładania ubrań, zapina guziki i suwaki, próbuje wiązać sznurowadła,
opowiada historyjkę obrazkową,
poprawnie wymawia dźwięki szsz,
rozumie określenia: lewa, prawa,
śpiewa piosenkę „Zdrowa piosenka”,
współdziała w zabawie ruchowej ze śpiewem,
kontroluje ruchy własnego ciała, przestrzega reguł zabawy.
Formy pracy:
indywidualna;
zbiorowa.
Metody pracy:
słowna;
czynna;
percepcyjna.
Środki dydaktyczne: zabawki do schowania, pachołek, lalka, różnorodne ubrania i obuwie; szablony ubrań, K3 s.28, klej, CD2 13.
Przebieg zajęć:
„Ciepło - zimno” - zabawa dydaktyczna. Ustawienie pośrodku sali pachołka, od którego wyznaczamy kierunek prawy i lewy. Dziecko szukające otrzymuje informację, że zabawka, której szuka znajduje się na prawo lub na lewo od pachołka. Jego zadanie polega na szukaniu po właściwej stronie. Zdzieci podpowiadają określeniami: zimno, ciepło, gorące, parzy. Po skończonej zabawie wybrane dzieci odkładają kolejno zabawki na ich stałe miejsca.
„Ania idzie na spacer” - zabawa dydaktyczna. Zapoznanie z lalką Anią, która wybiera się do krainy zdrowia. Dzieci muszą zadecydować, jakie ubrania ma założyć - jest zimno i pada śnieg - założyć rajstopy, spodnie, koszulkę, ciepły sweter, kurtkę, szalik, czapkę, rękawiczki, śniegowc. Uzasadnienie swojego wyboru. Zwrócenie uwagi na kolejność ubierania się: spodnie, buty, kurtka, szalik, czapka, rękawiczki. Wyjaśnienie konsekwencji ubierania się w innej kolejności - pocenie się, wyjście na dwór i w rezultacie przeziębienie.
„Ubieramy się” - zabawa naśladowcza. Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem wystukiwanym przez Nauczyciela na kołatce (marsz, bieg, podskoki). Na przerwę w grze naśladują zakładanie pokazywanych przez Nauczyciela (w odpowiedniej kolejności) ubrań.
„W drodze do Krainy Zdrowia” - Zabawa inscenizowana przy muzyce. Kraina Zdrowia jest bardzo blisko, dlatego idziemy do niej na nogach.
przez wysoką trawę /szszszszsz - kołysanie rękami nad głowa/
przez niska trawę /szszszszsz - kołysanie rękami nisko nad kostkami/
przez most /klepanie rękami o klatkę piersiową/
przez błoto /uderzanie piąstkami o nadęte policzki/
„Paweł zachorował” - wykonanie ćwiczenia w kartach. Paweł idąc do Krainy Zdrowa zachorował. Znajdźmy teraz tego przyczynę. Opowiadanie co się dzieje na obrazkach. Wycinanie obrazków i paska z prawej strony. Układanie obrazków na pasku, a potem naklejanie ich wg kolejności zdarzeń. Na obrazkach nalepianie odpowiednich liczb.
„Zdrowa piosenka” - śpiewanie piosenki.