Scenariusz zajęć koleżeńskich
Temat: Karnawałowe baloniki
Prowadzący:
Data: 21.02.2012 r.
Grupa wiekowa: 2,5 latki
Liczba dzieci: 12
Miejsce: Sala przedszkolna.
Cele główne:
- synteza sylabowa wyrazów,
- rozpoznawanie i nazywanie kolorów,
- klasyfikacja przedmiotów według jednej cechy,
- przeliczanie obiektów.
Cele szczegółowe:
- Dziecko identyfikuje swoje imię,
- Dziecko rozpoznaje i nazywa 3 kolory - czerwony, zielony, żółty,
- Dziecko klasyfikuje elementy ze względu na kolor,
- Dziecko przelicza w zakresie pięciu,
- Dziecko prawidłowo dobiera kolory podczas pracy plastycznej.
Metody pracy:
- słowna - pogadanka, rozmowa kierowana
- zabawy ruchowe
Formy organizacji pracy:
- indywidualna
- grupowa
Pomoce:
Kolorowe piórka, kartki A4 z sylwetą balonu, chusta animacyjna, pędzle, pudełka, naklejki dla dzieci, farby.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Dzieci siedzą w kole, Nauczycielka wita Dzieci mówiąc że zaprosiła gościa - Sylabinkę, która będzie się przyglądać zajęciom oraz nagrodzi Dzieci, które pięknie w nich uczestniczyły. Dzieci witają się z Sylabinką identyfikując swoje imię.
2. Zajęcia
- Nauczycielka mówi Dzieciom, że zabiera je na magiczny Bal Balonów. Zabawa „Rakieta” - Dzieci przenoszą się do krainy Balonów. Nauczycielka przypomina Bal Karnawałowy, który odbył się w przedszkolu poprzedniego dnia. Dzieci próbują wypowiedzieć się na temat balu, stroju karnawałowego i zabaw.
- Zabawa „Tańczące piórka” - Nauczycielka zaprasza na bal piórka. Dzieci dmuchają na zawieszone na nitkach piórka. Zwrócenie uwagi na prawidłowe oddychanie.
- Zabawa „Syczące balony” - dzieci naśladują dźwięk powietrza wypuszczanego z balonu.
- Zabawa „Tańczący balonik” - dzieci kładą się na brzuchach w kole i dmuchają na balon znajdujący się w środku.
3. Zajęcia edukacyjne.
- Nauczycielka pokazuje dzieciom różne zdjęcia balonów i omawia je. Dzieci opowiadają co widać na ilustracjach.
- Zabawa: „Kolorowe balony”- Nauczycielka rozrzuca na dywanie kolorowe balony. Mówi Dzieciom, że balony zgubiły drogę na swoją sale balową. Zadaniem Dzieci jest powrzucać balony do odpowiednich pudełek. Następnie Dzieci razem z Nauczycielką liczą balony.
- Zabawa ruchowa: „Kto złapie balonik w danym kolorze”. Na sali leżą balony. Przy dźwiękach muzyki dzieci poruszają się rytmicznie po całej sali i odbiją balony w powietrzu. Gdy muzyka milknie każde Dziecko stara się jak najszybciej złapać balon w kolorze wymienionym przez nauczyciela.
4. Praca plastyczna.
Na kartkach A4 namalowana jest sylweta-balon. Malowanie farbami za pomocą palców według wzoru.
5. Zakończenie.
Podsumowanie zajęć, podziękowanie za udział. Pożegnanie z Sylabinką oraz rozdanie nagród Dzieciom - listek na drzewko.