Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl zawody


Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. I "Praca ludzi w różnych zawodach"

0x01 graphic
0x01 graphic
Temat zajęć: Praca dla wszystkich.

Cele:


- kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- wzbogacanie słownictwa o wyrazy będące nazwami zawodów,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania czasowników w zdaniu,
- docenianie wartości pracy wszystkich ludzi,
- kształtowanie przekonania, że każda praca jest ważna i godna szacunku,

Cele operacyjne:


Uczeń:
- wymienia nazwy kilku zawodów,
- rozpoznaje zawody na ilustracjach oraz po narzędziach używanych w danym zawodzie,
- potrafi przedstawiać ruchem i mimiką cechy pracy w danym zawodzie,
- układa zdanie z rozsypanki wyrazowej
- uzupełnia zdanie czasownikiem,
- porównuje liczby w zakresie 30,
- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20

Metody: praca z tekstem, pokaz, zabawa inscenizowana, gra dramowa, ćwiczenia

Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne: wysłuchanie wiersza „Praca dla wszystkich” J. Tuwima , krzyżówka, ilustracje, rozsypanka wyrazowa, kartoniki z nazwami zawodów, kartoniki z działaniami matematycznymi, karty pracy ucznia;


Przebieg zajęć:

I. Rozwiązywanie krzyżówki
Wybrane dzieci głośno odczytują zagadki, których rozwiązaniem są nazwy zawodów, a następnie znajdują wśród napisów nazwę danego i umieszczają na tablicy w określonym miejscu.

1.Ktoś za zeszytem przegląda zeszyt,
Choć jest zmęczony- jeszcze pracuje.
Gdy stawia piątkę, bardzo się cieszy.
Przykro mu bardzo, gdy stawia dwóję. (nauczyciel)

2.Leczy wszystkich ludzi,
odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu.
Kto to jest? Czy wiecie? (lekarz)

3. Siedzi w samochodzie,
trzyma kierownicę,
wozi towary po kraju
i przewozi za granicę. (kierowca)

4. Bardzo się trudzi-
przynosi listy, paczki dla ludzi. (listonosz)

5. Spotkasz go w ogrodzie,
gdzie pracuje co dzień
Dba o klomby i rabatki,
kocha rośliny i kwiatki. (ogrodnik)

6. Na połów wyrusza daleko,
Cieszy się,gdy wraca z pełną siecią. (rybak)


Po umieszczeniu wszystkich kartoników na tablicy otrzymujemy hasło: zawody

II.
2. Wyjaśnienie pojęcia: zawód
a) uczniowie sami próbują określić co rozumieją przez to pojęcie


b) Nauczyciel podaje znaczenie słowa
zawód- praca, jaką wykonują ludzie i otrzymują a nią pieniądze.

3. Wysłuchanie wiersza „Praca dla wszystkich” J. Tuwima

Praca dla wszystkich J. Tuwim

Murarz domy buduje,
krawiec szyje ubrania,
ale gdzieżby co uszył,
gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecież
na robotę nie ruszył,
gdyby krawiec mu spodni
i fartucha nie uszły.

Piekarz musi mieć buty,
więc do szewca iść trzeba,
no a gdyby nie piekarz,
to by szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
i dla dobra wspólnego
wszyscy muszą pracować,
mój maleńki kolego.


a) Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zawodów wymienionych w wierszu i pracy ludzi;
b) Rozmowa ukierunkowana pytaniami:
- Jakie jeszcze znacie inne zawody?
-Jakie czynności wykonują ludzie?
- Kim chciałbyś zostać w przyszłości i dlaczego?

4. a)obliczanie działań matematycznych i przyporządkowywanie im odpowiednich liter.

6+6
8+2=
7+5=
1+7=
15-8=
10+10=
10+3=

12=R, 10=Y, 8=Z, 7=J, 20=E, 13=F
-odczytanie hasła: FRYZJER

b) Porządkowanie umieszczonych na kartonikach liczb od najmniejszej do największej:2, 7, 10, 16, 20, 21, 28, 30 i po odwróceniu odczytanie nazwy: KRAWCOWA


c) Chętni uczniowie pod nazwami otrzymanych zawodów umieszczają kartoniki z nazwami narzędzi używanych przy pracy, np.
FRYZJER KRAWCOWA
szczotka igła
grzebień miara krawiecka
suszarka nożyczki


5. Praca indywidualna:


a) Uczniowie otrzymują kartki i uzupełniają zdania brakującymi czasownikami (karta pracy nr 1)


Kierowca......... samochód.
Rolnik ....... zboże.
Listonosz ...... listy.
Nauczyciel ..... dzieci.
Wspólne ustalenie, że te wyrazy to czasowniki


b)Uczniowie otrzymują kartoniki z 2 rysunkami narzędzi używanych w różnych zawodach i mają uzupełnić zdanie (karta pracy nr 2 )

............ i ............
to narzędzia pracy ............ .

6. Pantomima:
Wybrane dziecko przedstawia ruchem i mimiką wybrany zawód, a inne odgadują.


7. Nauczycielka ocenia pracę dzieci i całość zajęć.

Karta pracy nr 1

Kierowca.......................... samochód. Kierowca............................. samochód.


Rolnik ............................... zboże. Rolnik .................................... zboże.


Listonosz ............................ listy. Listonosz ................................... listy.


Nauczyciel …………....... dzieci. Nauczyciel ............................... dzieci.

Kierowca.......................... samochód. Kierowca............................. samochód.


Rolnik ............................... zboże. Rolnik .................................... zboże.


Listonosz ............................ listy. Listonosz ................................... listy.


Nauczyciel …………....... dzieci. Nauczyciel ............................... dzieci.

Kierowca.......................... samochód. Kierowca............................. samochód.


Rolnik ............................... zboże. Rolnik .................................... zboże.


Listonosz ............................ listy. Listonosz ................................... listy.


Nauczyciel …………....... dzieci. Nauczyciel ............................... dzieci.

Kierowca.......................... samochód. Kierowca............................. samochód.


Rolnik ............................... zboże. Rolnik .................................... zboże.


Listonosz ............................ listy. Listonosz ................................... listy.


Nauczyciel …………....... dzieci. Nauczyciel ............................... dzieci.

Karta pracy nr 2

0x08 graphic

0x08 graphic

........................... i ................................
to narzędzia pracy .............................. .

0x08 graphic

0x08 graphic

........................... i ................................
to narzędzia pracy .............................. .

0x08 graphic

0x08 graphic

........................... i ................................
to narzędzia pracy .............................. .

0x08 graphic
0x08 graphic


........................... i ................................
to narzędzia pracy .............................. .

0x08 graphic

0x08 graphic

........................... i ................................
to narzędzia pracy .............................. .

0x08 graphic

0x08 graphic

........................... i ................................
to narzędzia pracy .............................. .

1.Ktoś za zeszytem przegląda zeszyt,
Choć jest zmęczony- jeszcze pracuje.
Gdy stawia piątkę, bardzo się cieszy.
Przykro mu bardzo, gdy stawia dwóję. (nauczyciel)



2.Leczy wszystkich ludzi,
odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu.
Kto to jest? Czy wiecie? (lekarz)



3. Siedzi w samochodzie,
trzyma kierownicę,
wozi towary po kraju
i przewozi za granicę. (kierowca)



4. Bardzo się trudzi-
przynosi listy, paczki dla ludzi. (listonosz)



5. Spotkasz go w ogrodzie,
gdzie pracuje co dzień
Dba o klomby i rabatki,
kocha rośliny i kwiatki. (ogrodnik)



6. Na połów wyrusza daleko,
Cieszy się, gdy wraca z pełną siecią. (rybak)


