Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
„ Literatura inspiracją twórczych działań dziecka „
Cele : Dziecko
- potrafi skupić uwagę na słuchanym tekście
- analizuje wiersz
- czyta ze zrozumieniem tekst
- rozwiązuje zagadki
- tworzy opowiadanie zainspirowane literaturą
- wyraża swoje emocje w formie plastycznej
- kreśli znaki w rytm słyszanej muzyki wg zasady koła zintegrowanego ruchu
Przebieg :
1. Słuchanie wiersza pt.” Zielony wiersz „ J. Ratajczaka
- kim chciał być bohater wiersza
- w jakiej porze roku rosło drzewo z wiersza
- wyobraź sobie że jesteś wiosennym drzewem
- czyim jesteś domem ? Co czujesz ?
- czego pragniesz najbardziej?
- kiedy myślę o wiosennym drzewie widzę………. ( swobodne wypowiedzi dzieci )
2. Zabawa ruchowa przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej w formie opowieści snutej przez nauczyciela pt.” Rośnie drzewo „
3.Rozwiązywanie zagadek ,podanie nazwy drzewa rozwiązania zagadki , praca w 3 zespołach . Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem .
Zagadka nr 1 : wysokie , ma drobne listeczki ,ma czerwone
owoce , lubią je ptaki . ( jarzębina )
Zagadka nr 2 : wysokie , kłuje , pachnące ,lubi święta ( świerk )
Zagadka nr 3 : wysokie , ma duże liście , lubi wodę , lubi ptaki,
ma brązowe kuleczki ( kasztanowiec )
4. Zagadka w pudełku . Dzieci podają różne propozycje tego co znajduje się w pudełku , oglądanie zgromadzonych materiałów .Tworzenie na dywanie drzewa z przygotowanych materiałów , kompozycja własna dzieci .
5 . Tworzenie opowiadania o wiosennym drzewie rozpoczętego przez nauczyciela , nagrywanie wypowiedzi dzieci.
Pewnego dnia w lesie wyrosło drzewo .
6. Malowanie pastelami w dwu odcieniach zieleni oburącz , w rytm słuchanej muzyki ,spirali różnej wielkości wg . koła zintegrowanego ruchu ,na arkuszach szarego papieru w grupach po 4 dzieci , każde z jednej strony stołu na którym leży papier do rysowania.
Wycinanie chmurek wg. pomysłów dzieci , doklejanie chmurek części korony drzewa do pnia wyciętego z szarego papieru .
Oglądanie powstałych prac .
7 . Zakończenie : Dorysowanie do pnia drzewa pastelami jego mieszkańców . Sprzątanie sali.
Literatura
Dorota Dziamska „Edukacja przez ruch , fale , spirale , jodełki , zygzaki „