KONSPEKT DO ZAJĘCIA Z EDUKACJI ZDROWOTNEJ DLA GRUPY MIESZANEJ PIĘCIO- I SZEŚCIOLATKÓW.
Prowadząca - Monika Widuch
Data - 14. 05. 2004.
TEMAT : JESTEM SPRAWNY A DZIĘKI TEMU ZDROWY.
Cel ogólny : Zaspakajanie swoich naturalnych potrzeb ruchowych.
Cele operacyjne - dziecko :
- wykonuje ćwiczenia w zależności od własnych chęci,
ćwiczy w atmosferze swobody, humoru i radości,
nawiązuje więź emocjonalną z innymi dziećmi,
uzyskuje poczucie bezpieczeństwa,
ufa innym,
relaksuje się,
jest spontaniczny ,kreatywny i swobodny,
wyraża ruchem swoją indywidualność,
twórczo się rozwija.
Cele osobiste - nauczyciel :
- nawiązuję kontakt z każdym dzieckiem,
- stwarzam przyjemną i radosną atmosferę,
- nie krytykuję dzieci,
- chwalę dziecko za jego starania i wysiłek,
- zmniejszam stopniowo swoją inicjatywę na rzecz inicjatywy dziecka,
- daję dziecku szansę na twórcze działanie.
Metoda czynna : zabawowa, naśladowcza, elementy metody W. SHERBORNE,
elementy zabaw dla grupy (PSPZ KLANZA), elementy ćwiczeń korekcyjnych.
Forma : zajęcie z całą grupą, ćwiczenia w parach i w małych zespołach.
Pomoce : gazety, nagrania magnetofonowe: „Tańce dla grupy” , „Wiosna” Vivaldiego, kostka do gry, szarfy, kapelusz, kosz, chusta animacyjna.
Literatura : „ Sport i zabawa w przedszkolu” Renate Zimmer
,, Metoda W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” M.
Bogdanowicz , Bożena Kisiel, Maria Przasnyska,
„ Tańce i zabawy dla grupy” P S P Z - KLANZA.
PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA.
„Słup soli”- zabawa bieżna ; zabawa trwa tak długo dopóki gra muzyka (Swing w uliczce).
CZĘŚĆ GŁÓWNA.
1. „Witam”- zabawa z użyciem chusty animacyjnej (witane dzieci przebiegają pod
chustą).
2. Przywitanie nogami, rękami, noskami ,rozcieranie nóg, uderzanie o kolana palcami,
łokciami.
3. „Dach nad głową” - zabawa z użyciem gazet; chodzenie po sali utrzymując
prawidłową postawę ciała i trzymając gazetę nad głową (melodia - Speknerin)
4. ,,Skoki przez kałużę” - przeskakiwanie gazet.
5. „Robaczki” - czołganie się między gazetami.
6. Ćwiczenia oddechowe - dzieci leżąc dmuchają w gazetę aby się unosiła.
7. ,,Papierowa kołdra”- przechodzenie nad dziećmi (nad nogami) schowanymi pod gazetą
8. Rzuty - rzucanie zwiniętą w kulkę gazetą - nogami, rękami, jedną ręką
Ćwiczenia w parach.
1. ,,Ludzie do ludzi”- polecenia typu : dotknij łokciem brzucha kolegi, piętą dotknij kolan
,,Chybotka” - siad tyłem, jedno dziecko wykonuje skłon w przód, a drugie kładzie się na jego plecach.
Ciągnięcie się za nogi, za ręce.
Zabawy w grupach różnolicznych.
,,Mostki” - przechodzenie pod mostkiem, nad mostkiem w grupie o takiej samej liczbie jak ilość wyrzuconych oczek na kostce.
Relaks - dzieci przyjmują dowolną pozycję i słuchają muzyki (Vivaldi).
,,Śpiący rycerz ”- jedno dziecko udaje rycerza pilnującego skarbu. Wtedy, kiedy rycerz śpi, dzieci zakradają się do skarbu. Jeśli rycerz się obudzi i zobaczy poruszające się dzieci - zamienia je w kamień (siad skrzyżny).
Lina - pożegnanie się z grupą.