Scenariusz zajęć klasa II
V Zespół Edukacyjno - Terapeutyczny.
Data: 14. 02. 2012 r.
Prowadząca: Agnieszka Bełdycka
Blok tematyczny: Zimowe zabawy na śniegu.
Temat dnia: Zabawy na śniegu.
Cele-uczeń:
Obserwuje otaczające go środowisko ze zwróceniem uwagi na stan pogody;
Spokojnie siedzi i słucha treść opowiadania;
Poznaje właściwości śniegu;
Poznaje znak trasy saneczkarzy;
Poznaje znak oznaczający nartostradę;
Wie gdzie można bezpiecznie jeździć na łyżwach;
Liczy w zakresie 2;
Wycina elementy sanek;
Zagina wzdłuż wyznaczonych linii;
Aktywnie uczestniczy w zajęciach dydaktycznych i ruchowych.
Metody pracy:
Metoda ośrodków pracy.
Podające: opis, rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi uczniów;
Oglądowe: obserwacja ukierunkowana, demonstracja;
Problemowe: metody aktywizujące, działalności praktycznej.
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
lista obecności;
tekst opowiadania: cudowny śnieg;
tablica demonstracyjna: bezpieczne zabawy;
karty pracy;
wycinanka sanki;
kredki;
klej;
śnieg.
Przebieg zajęć.
1. Zajęcia wstępne
Zajęcia organizacyjno - porządkowe:
- ilustrowanie ruchem treści wiersza - dzieci stoją w kole wraz z nauczycielem i pomocą:
Do Ośrodka przychodzimy - maszerują w miejscu
Mamy bardzo dziarskie miny - pokazują sobie wesołe miny
Bo kolegów tutaj mamy - wskazują palcem osoby w kole
Których chętnie przywitamy - kłaniają się sobie
- Przywitanie się z dziećmi piosenką:
„witaj (imię) x2 wszyscy Cię witamy x2
jak się masz, x2 bądź wśród nas” x2 (na melodię piosenki „Panie Janie”
przywitanie indywidualnie każdego dziecka przez zaśpiewanie mu piosenki i podanie dłoni.
Każde dziecko wita się ze sobą przez podanie ręki.
- Zaznaczenie swojej obecności na liście;
Uczniowie kolejno rozpoznają się na zdjęciu i zaznaczają obecność znaczkiem odpowiedniego koloru.
- Ustalenie stanu pogody;
Uczniowie wychodzą przed budynek Ośrodka i obserwują stan pogody.
Wybierają etykiety symbolizujące określoną pogodę.
- Zapoznanie uczniów z tematyką zajęć:
Dotykanie śniegu przyniesionego przez nauczyciela w czasie obserwacji pogody. Jaki jest śnieg? Dzieci kiwają głowami Tak lub Nie w odpowiedzi na pytania nauczyciela:
Czy śnieg jest biały?
Czy śnieg jest zimny?
Czy śnieg jest suchy?
Czy śnieg jest miękki?
Następnie nauczyciel zachęca do uważnego wysłuchania opowiadania S. Nyczaja Cudowny śnieg.
2. Rozwinięcie
- Uczniowie słuchają treści opowiadania.
- rozmowa na temat opowiadania.
Dzieci wskazują ilustracje zabaw, występujące w treści opowiadania. Tablica demonstracyjna.
- zabawa ruchowa: Bawimy się na śniegu.
Dzieci naśladują zabawy na śniegu, których nazwy wymienia nauczyciel: jeździmy na łyżwach, suniemy na nartach, ciągniemy sanki.
- liczenie w zakresie 2.
- karty pracy:
pokoloruj drugiego bałwanka z lewej strony;
pokoloruj drugą choinkę z prawej strony;
pokoloruj dwie takie same śnieżynki;
narysuj tyle elementów ile oczek na kostce.
- zabawa relaksacyjna
dzieci siadają na obwodzie koła, jedno za drugim. Nauczyciel mówi zdania o zabawach zimowych, a dzieci ilustrują je opuszkami palców i całymi dłońmi na plecach kolegów siedzących przed nimi.
Dzieci wolno podchodziły z sankami pod wielką górę.
Na szczycie stanęły i rozejrzały się w prawo i w lewo.
Usiadły na sankach i zjechały zygzakiem w dół.
Zmarzły im stopy, więc biegają wokół sanek, mocno tupiąc.
Słońce zaczęło chowa się za chmury. Zaczął padać śnieg.
Dzieci wróciły do domu.
- omówienie znaku oznaczającego nartostradę oraz zasad obowiązujących narciarzy.
omówienie zasad zabawy na lodzie, gdzie można jeździć na łyżwach lub grac w hokeja.
omówienie znaku oznaczającego trasę dla saneczkarzy oraz zasad obowiązujących saneczkarzy.
- wykonywanie papierowych sanek.
wskazywanie części sanek, kolorowanie na wybrany kolor;
wycinanie kolejnych elementów sanek;
zaginanie sylwety sanek wzdłuż przerywanych linii;
przyklejenie do korpusu płóz i desek;
porządkowanie miejsca pracy;
zabawa wykonanymi sankami: zjeżdżanie sanek z górki na pochyłej książce.
- zabawa ruchowa: jak bronimy się przed zimnem. Dzieci naśladują tupanie nogami, chuchają w dłonie, wymachują rękami.
3. Zakończenie
Ocena pracy uczniów - uczniowie dostają ocenę w formie ustnej.
Czynności organizacyjno - porządkowe:
- porządkowanie miejsca pracy
- pożegnanie uczniów.