19.09.2009
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
W KLASIE V „a”
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Postrzegamy świat- uosobienie. Praca z zeszytem ćwiczeń.
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
Uczeń potrafi znaleźć uosobienia w tekście.
Uczeń potrafi wyjaśnić, na czym polega użycie uosobienia.
Na poziomie wiadomości:
Uczeń wie, co to jest uosobienie (personifikacja).
Uczeń wie, że uosobienie jest rodzajem przenośni.
Uczeń wie, że uosobienie to inaczej personifikacja.
Na poziomie postaw:
Uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej.
Uczeń aktywnie pracuje na lekcji.
MATERIAŁY: ćwiczenia do języka polskiego (kl. V „Między nami”), ćwiczenia z szyfrem.
METODA: pogadanka heurystyczna.
FORMA PRACY: praca zbiorowa i indywidualna.
Etapy lekcji |
Czynności Nauczyciela |
Czynności Ucznia |
Umiejętności Kluczowe |
Zaangażowanie |
-Nauczyciel wita się z klasą - Nauczyciel mówi: Żeby się dowiedzieć, na jaki temat będzie dzisiejsza lekcja musicie odszyfrować napis.
- Nauczyciel prosi ucznia - Nauczyciel pyta: Jakie jest rozwiązanie szyfru?
|
- Uczeń wykonuje polecenie nauczyciela; uczniowie wykonują ćwiczenie.
- Uczeń odpowiada: Rozwiązanie szyfru brzmi „UOSOBIENIE”. |
-umiejętność kreatywnego, logicznego myślenia - komunikacja: nauczyciel - uczeń
|
Badanie |
- Nauczyciel mówi: Otwórzcie wasze zeszyty ćwiczeń na stronie 8.
- Proszę o przeczytanie polecenia do zadania 1.
- Przeczytajmy teraz polecenie
- Przeczytajmy polecenie
- Ćwiczenie to wykonujecie samodzielnie. Zaraz je sobie sprawdzimy.
- Na podstawie tych ćwiczeń spróbujcie mi powiedzieć,
- Nauczyciel mówi: W poezji |
- Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
- Uczeń czyta polecenie: Powiedz, które cechy ludzkie kojarzą ci się PIES- przyjacielski, opiekuńczy, mądry, wierny; KOT- zwinny, sprytny, leniwy; PAW- dumny, piękny, wyniosły; MRÓWKA- pracowita; OSIOŁ- uparty, głupi.
- Zapisz cechy ludzi, które- twoim zdaniem - mogą się kojarzyć Strzała-> przenikliwa -> dochodzący do prawdy; Żyletka -> ostra -> surowy; Chorągiewka -> chwiejna -> zmienny; Lekarstwo-> gorzkie, lecznicze -> pomocny; Encyklopedia-> gruba -> mądry Sól -> słona, nadająca smak -> niemiły, konkretny; Cukier -> słodki -> miły, uroczy.
- Przeczytaj uważnie wiersz, - Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Odpowiedzi: tańczą, podają, siedzi, szepce, przechyla, trąci, splamił, ukłonił, zatańcz, tańczy, tańczą. - Proponowana odpowiedź: Uosobienie to nadawanie zwierzętom, roślinom, zjawiskom czy przedmiotom cech ludzkich.
|
- poprawność językowa - komunikacja: nauczyciel- uczeń - mówienie - pisanie |
Prezentacja |
- Nauczyciel mówi: Zapiszmy sobie teraz temat lekcji: POSTRZEGAMY ŚWIAT- UOSOBIENIE. PRACA - Pod tematem lekcji zapiszcie sobie, co to jest UOSOBIENIE, czyli personifikacja (nauczyciel zapisuje definicję na tablicy).
|
- Uczniowie zapisują temat lekcji
-Uczniowie zapisują definicję: UOSOBIENIE (czyli PERSONIFIKACJA)- nadanie roślinom, zwierzętom lub przedmiotom cech typowo ludzkich, np.: kwiatki smuciły się. Uosobienie jest rodzajem przenośni. |
- przetwarzanie informacji - pisanie - rozumowanie |
Przekształcanie |
- Nauczyciel rozdaje uczniom ćwiczenie;
- Nauczyciel mówi: Proszę
- Przeczytajcie polecenie |
- Uczeń odczytuje polecenie: Podkreśl personifikację w zdaniu.
- Uczniowie rozwiązują ćwiczenie. Uczeń odczytuje polecenie: Wyjaśnij, na czym polega uosobienie w poniższych reklamach. Proponowane odpowiedzi:
W reklamie pierwszej zastosowano rysunek mrówki, żeby pokazać,
W reklamie drugiej płyn do szyb „Słoneczko” mówi, że gdy |
- stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce
|
Podsumowanie |
-Nauczyciel mówi: Powtórzmy sobie: Czym jest uosobienie?
- Podajcie przykłady uosobienia.
- Zapiszcie sobie zadanie domowe. Zesz. ćw. str. 10, ćwiczenie 5b. |
- Uczeń odpowiada: uosobienie jest to nadanie rzeczom, zwierzętom
- Proponowane odpowiedzi: chmura płacze, książka cierpi, nożyczki - Uczniowie zapisują zadanie domowe. |
-stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce -samokształcenie -mówienie
|
Podkreśl personifikację w zdaniu.
Pies pomyślał, że najwyższy czas na krótki spacer.
„Odezwały się chórem podwójnym dwa stawy”.
Morze przemówiło do rybaka.
Słońce uśmiechało się do dzieci wychodzących ze szkoły.
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W X Y Z
……………………………………………………