SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Grupa 5-6latków
Temat: Karnawałowe zabawy z rodzicami.
Cele ogólne: Rozwijanie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy podczas wykonywania
zadań.
Integracji rodziców i dzieci w czasie wspólnej zabawy.
Metody: czynne - zadań stawianych dziecku
słowne - objaśnienia i instrukcje
percepcyjne- obserwacji i pokazu
metoda pedagogiki zabawy
L.P. |
SYTUACJA EDUKACYJNA |
ZADANIA DLA DZIECI |
CELE SZCZEGÓŁOWE |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
1. |
Czynności organizacyjne -Rozdawanie emblematów dla rodziców i dzieci |
Dzieci rozdają emblematy dla rodziców i naklejają je na swoje ubranie
|
Dzieci dokonują wyboru emblematu i naklejają go na ubraniu |
Emblematy (balony w różnych kolorach) |
2. |
Piosenka integracyjna „Witam Was” |
Dzieci zapraszają rodziców do powitalnej piosenki i wspólnie się przy niej bawią
|
Dzieci witają rodziców bawiąc się z nimi przy piosence - integracja dzieci z rodzicami |
|
3. |
Zagadki słowne „Za kogo się przebiorę?” |
Rozwiązywanie zagadki, wybór odpowiedniej ilustracji
|
Dzieci kojarzą opis słowny z ilustracją bajkowego bohatera |
Ilustracje postaci bohaterów bajkowych |
4. |
Zabawa ilustracyjna przy piosence „Bal w przedszkolu” |
Dzieci ruchem przedstawiają treść piosenki - zapraszają do zabawy rodziców
|
Dzieci wspólnie z rodzicami ruchem przedstawiają treść piosenki |
Nagranie piosenki „Bal w przedszkolu” |
5. |
Praca w zespołach - układanie obrazka z części. Przyporządkowywanie podpisów do obrazków
|
Układanie obrazka z części „Atrybuty karnawału” - naklejanie ich na karton Wyszukiwanie podpisu i odczytywanie go samodzielnie lub z pomocą rodziców |
Dzieci układają obrazek z części, wyszukują i odczytują odpowiedni podpis |
Koperty z obrazkiem do układania, napisy do czytania |
6. |
Ekspresja ruchowa przy muzyce z wykonywaniem zadań podczas przerwy |
Dzieci wraz z rodzicami tańczą przy muzyce na przerwę: - łączą się w pary dzieci mające emblematy tego samego koloru - tworzą koło dziewczynki, drugie chłopcy, rodzice dzieci ( przeliczanie, wskazywanie odpowiedniej cyfry, stosowanie znaków matematycznych) |
Dzieci wykonują stawiane przez nauczycielkę zadania np. - przeliczają w określonym zakresie… |
Nagranie do tańca, cyfry, znaki matematyczne |
7. |
Ćwiczenia oddechowe „Dmuchamy balony” |
Dzieci dmuchają balony, rodzice pomagają je zawiązać |
Dzieci nadmuchują balon |
Balony i sznurki |
8. |
Taniec z balonami - wykonywanie dodatkowych czynności |
Dzieci tańczą tak, aby nie zgubić balonów ( wymachują podrzucają …) |
Dzieci tańczą z rekwizytem |
Muzyka do tańca, balony |
9. |
Zabawa „Odbijamy balony” |
Dziecko kula dużą kostką do gry, ile punktów wyrzuci, tyle razy musi odbić balon |
Dzieci przeliczają w określonym zakresie; podporządkowują się zasadom zabawy |
Duża kostka do gry, balony |
10. |
Praca w zespołach „Śmieszne balony” |
Dzieci i rodzice wykorzystując różne materiały wykonując z balonów śmieszne postacie - ozdabianie nimi sali |
Dzieci współdziałają z rodzicami tworząc śmieszne postacie |
Balony, kolorowy papier samoprzylepny, bibuła, wełna, materiały |
11. |
Ewaluacja „Wesoły i smutny balonik” |
Dzieci i rodzice przyklejają swój emblemat przy wesołym baloniku - jeżeli się podobało zajęcie i przy smutnym - jeżeli nie. |
Dzieci wyrażają swoje odczucia dotyczące zajęcia |
Obrazek wesołego i smutnego balonika |
Małgorzata Grabarczyk
PM 77 Łódź