lekcja 30 31


Konspekt lekcji: 30,31

Data: 14. III. 2003r

Dyscyplina: PIŁKA RĘCZNA

Temat: Nauka kozłowania. Doskonalenie podań i chwytów w ruchu.

Klasa/płeć: III

Ilość uczniów: 12

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45'

Przybory: piłki ręczne

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uczeń potrafi wykonać kozłowanie piłki w miejscu.

  1. Motoryka: uczeń jest w stanie skoordynować ruchy ciała, podczas

podania piłki używa siły na miarę swoich możliwości

  1. Wiadomości: uczeń zna technikę kozłowania

  1. Akcent wychowawczy: uczeń jest aktywny

Imię i nazwisko prowadzącego: Leszek Rus


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi

organizacyjno- metodyczne

1.Zorganizowanie grupy i sprawdze- nie gotowości do zajęć.

2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.

RR

Tpł. strz. w przód

NN

Sił. RR

T pł. cz.

T pł. strz. w tył.

T pł. złożona

B

Równ.

Podskoki

1. Zbiórka.

2. Sportowe powitanie.

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

1. Podanie tematu i celów lekcji.

2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1. Trucht dookoła sali, krążenia RR w przód, w tył - naprzemianstronne.

2. Podskoki tempowe z jednoczesnym krążeniem RR w przód i w tył.

3. Na sygnał obrót o 3600 i bieg dalej.

4. Przeplatanka twarzą do środka koła i tyłem do środka koła.

5. Marsz w przysiadzie.

6. Podskoki obunóż w przysiadzie.

7. Rzuty oburącz zza głowy do partnera.

8. Tyłem do siebie, odległość 6 -7 m RR w górze trzymają piłkę w rozkroku - podania przez skłon T

w przód (pomiędzy NN)

9. Podanie oburącz sprzed klatki piersiowej - po podaniu przysiad.

10. Rzuty jednorącz do partnera Rp i Rl.

11.Podania piłki przez skłon T w bok - RR w górze wyprostowane.

12. Podania partnerowi piłki z pozycji rozkrocznej tyłem do siebie - ćwiczący z piłką wykonują skłon

T w przód, a następnie wyprost T i lekki skłon T w tył.

13. Tyłem do siebie w lekkim rozkroku w odl. 0,5 - 1 m, podania piłki poprzez jednoczesny skręt T w

prawo, później w lewo.

14. Siad rozkroczny naprzeciwko siebie (5-6m) - podanie następuje poprzez wyrzut zza głowy po

wykonaniu leżenia tyłem.

15. Próba utrzymania piłki na jednym przedramieniu jak najdłużej.

16. W parach - nagranie piłki nad partnerem, partner stara się złapać piłkę w wyskoku

2'

2'

1'

10x

5x

20”

15”

10x

15x

5x

5x

10x

4 kol.

10x

8x

10x

5x każdy

- w dwuszeregu

- osoby niećwiczące siadają na ławce

- kontrola stroju

- jeden za drugim

- u. dobierają się parami, jedna piłka na parę

- ustawienie w szeregu

- podający patrzy za wyrzuconą piłką

- NN w kolanach ugięte

- obydwa przedramiona

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności

i rozwijanie zdolności twórczych.

1. Pokaz i objaśnienie prawidłowej techniki kozłowania piłki przez N.

2. Nauka kozłowania w miejscu:

  • kozłowanie piłki w miejscu P i L ręką

  • jw. ale N wskazuje rękę kozłującą

  • jw. ale ze zmianą tempa kozłowania

  • kozłowanie P i L ręką z poruszaniem w dowolnym kierunku

3. Doskonalenie podań i chwytów w ruchu:

  • podania i chwyty w parach naprzeciwko siebie poruszając się w przód i w tył

  • podania piłki w biegu w dwójkach, w ustawieniu jeden za drugim, przodem do kierunku biegu. Z 1 podaje do Z 2, który chwyta ją w biegu, wykonując zwrot za lewym barkiem. Po chwycie piłki zmiana kierunku biegu i Z 2 wykonuje to samo.

4. Kształtowanie koordynacji:

  • podanie piłki trzymanej za plecami pod NN kozłem. NN proste w kolanach.

  • podanie Rp za plecami z L strony i na odwrót.

5.Kształtowanie siły:

  • „taczki” - jedna z osób wykonuje podpór leżąc przodem, druga trzyma za NN. Marsz za pomocą RR

6. Ćw. taktyczne:

  • dwóch zawodników biegnie w przód, podając między sobą piłkę. W środku między nimi biegnie obrońca, który stara się wychwycić piłkę.

7. Gra właściwa

2'

2'

2'

2'

2'

1'

2'

1'

1'

1'

2'

10'

- u. ustawieni w półkolu

- każdy ma piłkę

- u. starają się nie patrzeć na piłkę

- piłka na parę

- stała odl. między partnerami ok.3 m.

- w parach naprzeciwko siebie

- zmiana w parach na sygnał N

- u. dobierają się trójkami

- N sędziuje

5. Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

1. Ćw. rozciągające.

1. Zbiórka

2. Omówienie błędów.

3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2. Sportowe pożegnanie.

2'

2'

1'

- u. ustawieni przy drabinkach

- siad skrzyżny


