KONSPEKT LEKCJI Sławni Polacy


KONSPEKT LEKCJI

Beata Urbańska

Język polski

Czas trwania lekcji - 45 min.

kl. V d

Temat lekcji: Znani Polacy. Szukamy recepty na sławę ( K. Drzewiecka:

„Sławni Polacy” )

Cele lekcji:

Uczeń umie / uczeń zna po jednej jednostce lekcyjnej:

Metody nauczania:

Formy pracy ucznia:

Pomoce dydaktyczne:

PRZEBIEG LEKCJI

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

  • sprawdzenie frekwencji uczniów

II CZĘŚĆ ZASADNICZA

1.Nauczyciel prowadzący rozdaje klasie egzemplarze krzyżówki, której rozwiązanie stanowi hasło: SŁAWNI POLACY. Odpowiedzi na poszczególne pytania stanowią znane i sławne polskie osobistości.

2.Podanie tematu lekcji: „Znani Polacy. Szukamy recepty na sławę ( K. Drzewiecka - Sławni Polacy)”

3. Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie słowa - sławny.

- Jakich ludzi określamy mianem sławny?

- Jacy są ludzie sławni?

4.Nauczyciel dokonuje podziału klasy na pięć grup. Każda z grup ma za zadanie opowiedzieć reszcie klasy o postaci z tekstu pt. „Sławni Polacy” s.204

gr.I Jan Paweł II

gr.II Maria Składowska - Curie

gr.III Jan Matejko

gr.IV Tadeusz Kościuszko

gr. V Mikołaj Kopernik

Każda z grup przystępuje do prezentacji życia i sławy wybranych osobistości.

Pytania pomocnicze:

- Kim byli?

- Czym zasłynęli?

- Dlaczego się o nich uczymy?

- Dlaczego jesteśmy z nich dumni?

5. Nauczyciel prosi uczniów o weryfikację stwierdzeń o sławie( wg poprawności ) umieszczonych na tablicy.

  1. Sławni ludzie są tylko młodzi.

  2. Sława wiąże się z bogactwem.

  3. Każdy z nas może być w przyszłości sławny.

  4. O znanych Polakach uczymy się w szkole.

  5. Sławni Polacy to tylko pisarze i dowódcy wojskowi.

  6. O sławnych często szybko się zapomina.

  7. Uczą nas w szkole jak zostać sławnym.

  8. O słynnych Polakach uczą się pokolenia potomnych.

  9. Osoby popularne są z reguły lubiane.

  10. Każdy chce być sławny.

6.Dyskusja na temat bycia sławnym. Nauczyciel wykorzystując szablony( nauka, wytrwałość, zdecydowanie, lekkomyślność, talent, zainteresowania, pomysłowość, lenistwo, zaradność ) pyta o cechy ludzi sławnych.

Dodatkowe pytania:

- W jakim środowisku można zostać sławnym? W domu, na osiedlu, w szkole, w mieście?

- Jaki wiek jest najodpowiedniejszy na osiągnięcie sławy?

- Młodzi ludzie tacy jak Wy też mogą z czegoś zasłynąć? Jeśli tak to z czego?

- Kto i przez co jest sławny w waszej klasie?

7. Nauczyciel prowadzący prosi uczniów o wykorzystanie kilku słów z szablonów do budowy zdań o sławie wg konstrukcji:

Aby zostać sławnym należy:

Ćwiczenie wykonane ustnie.

8. Nauczyciel pyta o korzyści i starty bycia sławnym.

- Dlaczego sławni ludzie często narzekają na swoją popularność?

- Jakie są minusy bycia sławnym?

- Co każdy z nas może zyskać poprzez sławę w korzystny sposób?

- Dlaczego sławni ludzie mają lepiej w

życiu?

Uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę. Wybrane osoby odczytują kolejno rozwiązania i hasło.

Uczniowie zapisują w zeszytach temat podany przez nauczyciela.

Sławny, czyli znany, popularny, mający rozgłos.

Zwykle określamy przymiotnikiem - sławny ludzi, którzy zasłużyli się dla ludzkości lub społeczeństwa przez swoje działanie. Osoby sławne to także takie osoby, o których się powszechnie mówi. Wielokrotnie stanowią wzór dla potomnych. Ludzie sławni nie są przeciętni. Odznaczają się wybitnym umysłem i odmiennym spojrzeniem na świat.

Jan Paweł II - najpopularniejszy Polak na świecie. Jako pierwszy papież zaczął podróżować po całym świecie. Odwiedził wiele krajów, nie tylko chrześcijańskich.

Maria Składowska - Curie - odkryła dwa pierwiastki polon i rad za co otrzymała nagrodę Nobla. Pod jej osobistym kierunkiem przeprowadzono pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości( Ciekawostka - polon jest wykorzystywany przez Rosjan do ogrzewania statków kosmicznych).

Jan Matejko - słynny malarz. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał ośmioro rodzeństwa. Nie cieszył się wśród rówieśników popularnością, ponieważ wielokrotnie był wyśmiewany przez kolegów. Do jego zasług należą miedzy innymi takie obrazy jak: Bitwa pod Grunwaldem i Hołd pruski.

Tadeusz Kościuszko - świetny dowódca wojskowy, odniósł zwycięstwo w bitwie pod Racławicami.

Mikołaj Kopernik - znany astronom, który wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Otworzył ludziom nowe horyzonty myślowe. Podjął się studiów i w Polsce i za granicą.

Uczniowie zaznaczają poprawne zdania a następnie przepisują je do zeszytu.

Wybrani uczniowie wybierają jedynie te szablony, które zawierają słowa nawiązujące do sławy. Po czym krótko uzasadniają swój wybór.

- Sławnym można zostać w każdym środowisku i w każdej dziedzinie począwszy od sławy w szkole a skończywszy na sławie wybitnego naukowca czy pisarza, malarza.

- Każdy wiek jest dobry, nie ma na to zasady ani recepty.

- Tak, my także możemy zostać sławni np. rozgłos można zyskać przez osiągnięcie pierwszego miejsca w olimpiadzie sportowej, naukowej. Sławnym można zostać wówczas, gdy potrafi się robić coś bardzo dobrze, lepiej niż inni np. pięknie śpiewając.

- Wypowiedz uczniów dowolna.

Przykładowe pomysły uczniów:

Aby zostać sławnym należy:

- Wytrwale dążyć do celu.

- Pogłębiać swoje zainteresowania.

- Powinno się być zaradnym, by umiejętnie radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Przykładowe odpowiedzi uczniów:

- Sławni ludzie narzekają na swą popularność, ponieważ wielokrotnie nie mają życia prywatnego, ciągle są zapracowani, nie mają często wolnego czasu dla siebie i bliskich.

-Sławny człowiek musi ciężko pracować na swój sukces. Wielokrotnie by go osiągnąć jest zmuszony do wielu wyrzeczeń.

- Poprzez sławę każdy z nas może zyskać:

uznanie wśród innych, szacunek, pieniądze, spełnienie się w życiu, spełnienie marzeń w związku z robieniem tego co się lubi zgodnie z zainteresowaniami. Ponadto wielokrotnie można się przyczynić do wielu udoskonaleń ludzkości.

- Sławni ludzie mają lepiej w życiu ze względu na ulgi jakie się wobec nich stosuje.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

  • Podsumowanie nabytej wiedzy podczas lekcji.

  • Zadanie pracy domowej: Napisz w kilku zdaniach o znanym i sławnym Polaku, którego podziwiasz. Uzasadnij swój wybór.

Uczniowie dokonują analizy pojęć związanych z lekcją.

Uczniowie zapisują w zeszytach temat pracy domowej.

Konspekt lekcji opracowała:

Beata Urbańska


Pytania:

  1. Odkryła pierwiastki polon i rad.

  2. Nazwisko Polaka, który został papieżem.

  3. Namalował Bitwę pod Grunwaldem.

  4. Wyreżyserował „Pannę Nikt”, „Zemstę” i „Pana Tadeusza”

  5. Autor „W pustyni i w puszczy”

  6. Zwyciężył w Bitwie pod Racławicami.

  7. Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.

  8. Znany polski lekkoatleta - chodziarz.

  9. Imię Wałęsy.

  10. Napisał „Pannę z mokrą głową”

  11. Wybitny polski fortepianista.

  12. Nasz obecny prezydent.


NAUKA

TALENT

ZDECYDOWANIE

LENISTWO

ZAINTERESOWANIA

ZARADNOŚĆ

WYTRWAŁOŚĆ

LEKKOMYŚLNOŚĆ

Prawdziwy artysta cieszy się sławą dopiero po śmierci.

Dobra sława jest warta więcej niż wielkie bogactwo.

Sława i bogactwo bez rozumu są niepewnym nabytkiem.


