Jak ubieramy się jesienią? - scenariusz zajęć w grupie 3 - 4 latków
Cele: Ogólne
- Zapoznanie dzieci z treścią wiersza „ Idzie Tola do przedszkola”
- Uświadomienie potrzeby chronienia się pod parasolem w czasie deszczu
Operacyjne: dziecko
- rozumie treść wiersza: „ Idzie Tola do przedszkola”
- wie, do czego służy parasol
- potrafi dobrać odpowiedni strój na deszczową pogodę
- potrafi naśladować ruchem różne typy deszczu: kapuśniaczek, ulewa itp.
- umie ozdobić sylwetę parasola naklejonymi figurami z kolorowego papieru
- umie przeliczać zbiory elementów za pomocą liczebników głównych w zakresie 1-4
- pamięta o koniecznym i prawidłowym omijaniu kałuż
Metody:
Słowne: przekazywanie żywym słowem treści utworów literackich
Sposoby społecznego porozumiewania się z dziećmi jak: zachęta, pochwały
czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania
percepcyjne( oglądowe)
metoda obserwacji i pokazu przedmiotów
metoda oddziaływania przykładem
Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, indywidualna , jednolita
Pomoce: wiersz K. Aryniewicz „Idzie Tola do przedszkola”, sylwety parasola, lalka, parasolki, figury wycięte z kolorowego papieru, klej pędzelki
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Zaprezentowanie lalki Toli
- Chciałabym wam przedstawić gościa, z którym przyszłam dziś do przedszkola. To jest Tola i tak jak wy, chodzi do przedszkola
2. Rozmowa na temat wyglądu zewnętrznego lalki- zwrócenie uwagi na jej ubranie
- Powiedzcie mi, co ma na sobie Tola , jak jest ubrana
- Tola słuchała, jak w telewizji zapowiadano pogodę. Pomyślała, że będzie jej potrzebny parasol
- Jak myślicie dlaczego Tola zabrała parasol?
3. Rozmowa na temat jesiennej pogody, ubierania się stosownie do pogody.
- Tola ma parasol, ponieważ nie chce zmoknąć. A powiedzcie mi, jaka pogoda musi być na dworze, żebyśmy musieli zabrać ze sobą parasol?
4. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza i zapamiętania, kogo
Tola spotkała w drodze do przedszkola .
- Pewnego dnia właśnie, gdy był taki deszczowy dzień, Tola szła do przedszkola. Posłuchajcie, kogo Tola spotkała w drodze do przedszkola.
5. Recytacja wiersza K. Artyniewicz „ Idzie Tola do przedszkola”
6. Rozmowa na temat treści wiersza ukierunkowana pytaniami n-la
- Dokąd szła Tola pod osłoną parasola?
- Dlaczego osłaniała się parasolem?
- Kogo zabrała Tola pod parasol?
- Jak padał deszczyk?
7.Zabawa w naśladowanie padającego deszczu
W jaki sposób może padać deszcz? Mogą być drobne krople mżawka, średnie kapuśniaczek, i może być ulewa. Spróbujemy naśladować te rodzaje deszczu. Gdy będzie padać drobny deszcz, będziemy wolniutko i cichutko biegać, gdy będzie padał kapuśniaczek, będziemy biegać szybciej, a podczas ulewy będziemy biegać szybko i tupać nogami.
8. Omijanie kałuż zabawa ruchowa. Przeskakiwanie rozłożonych obręczy.
9. Liczenie, ile dzieci zmieści się pod dużym parasolem, a ile pod małym.
- Ciekawa jestem, ile dzieci się zmieści pod moim parasole
N-lka wybiera dziecko do roli Toli i wywołuje dzieci, które zaprasza pod parasol
Dz. wchodzą pod parasol duży, po czym wspólnie z nauczycielką liczą, ile dzieci zmieściło się pod dużym parasolem, a następnie wchodzą pod mały parasol
10. Pokaz parasoli w powiązaniu z treścią zagadki.
N. mówi dzieciom zagadkę
Kij na kiju daszek,
Ubranie chroni nasze
I to wam powiem jeszcze
że chroni je przed deszczem
co to jest?
N pokazuje dwa wycięte z kartonu parasole. Jeden parasol jest ozdobiony a drugi nie
- Który z tych parasoli podoba wam się bardziej i dlaczego?
11. Zachęcanie dz. do wykonania pracy plastycznej ozdabianie parasola gotowymi elementami wyciętymi z kolorowego papieru
Zapraszam wszystkich do stolików
Każdy wykona swój barwny parasol. Nauczycielka pokazuje, jak można ozdobić parasol oraz tłumaczy, jak należy pracować, aby parasol był ładnie ozdobiony.