Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy V.
Temat: Życie codzienne w Grecji i Rzymie.
Cele poznawcze: uczeń
Pamięta pojęcia: toga, hetera
Poznaje z czego budowano domostwa w Grecji i Rzymie, jakie noszono stroje
Poznaje jedzenie i rozrywki tych ludów
Cele kształcące: uczeń
Opisuje ubiory Greków i Rzymian
Opisuje wygląd mieszkań w Grecji i Rzymie
Potrafi opowiedzieć o wpływie zamożności mieszkańców Grecji i Rzymu na styl ich życia
Rozpoznaje na podstawie ilustracji dom Greka i Rzymianina
Opowiada o rozrywkach mieszkańców Grecji i Rzymu
Cele wychowawcze: uczeń
Rozumie z czego wynikały różnice w życiu mieszkańców Grecji i Rzymu
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Metody dydaktyczne:
Opowiadanie
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię
Pogadanka
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
8:15-8:18 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Rekapitulacja wtórna - pogadanka: życie codzienne w Mezopotamii i Egipcie. Podaje temat lekcji. |
Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz odpowiadają na pytania nauczyciela. Zapisują temat lekcji. |
8:18-8:28 |
Lekcja właściwa |
Nauczyciel dyktuje uczniom pytania do zeszytu, np.:
Wyjaśnia zadanie uczniom - prosi ich o przeczytanie wskazanego fragmentu tekstu oraz znalezienie i podkreślenie odpowiedzi na pytania.
Wybrani uczniowie czytają odpowiedzi na pytania. Nauczyciel pomaga sformułować poprawne odpowiedzi na pytania. |
Zadaniem uczniów jest przeczytanie tekstu w podręczniku oraz odszukanie odpowiedzi na podane pytania. Następnie ołówkiem formułują odpowiedź w zeszycie. Czytają wskazane fragmenty. Wyszukują i wypisują potrzebne informacje.
Wypowiadają się. Zapisują odpowiedzi do zeszytu. |
8:28-8:48 |
Rekapitulacja pierwotna |
Prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń. |
Rozwiązują wskazane zadania. |
8:48-8:57 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie. |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
8:57-9:00 |