Gry i zabawy ruchowe
Konspekt lekcji wychowania fizycznego dla klasy I szkoły podstawowej
Cele główne lekcji:
doskonalenie umiejętności rzutów piłką,
kształtowanie zwinności,
doskonalenie umiejętności czworakowania.
Umiejętności:
"Zbijany w kole" - zabawa bieżna - doskonalenie rzutów piłki jednorącz i chwytów oburącz.
Berek "pająków" - zabawa bieżna - kształtowanie zwinności.
Toczenie piłki głową - doskonalenie czworakowania i orientacji przestrzennej.
Psychomotoryczność:
Kształtowanie szybkości, szybkiej reakcji na sygnały wzrokowe i słuchowe, szybkiej reakcji na przedmioty będące w ruchu.
Wiadomości:
Znajomość przepisów zabawy "Zbijany w kole".
Wychowawczy:
Zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw. Przestrzeganie reguł zabaw.
Metody:
zabawowa klasyczna, zadaniowa, opowieści ruchowej.
Pomoce:
woreczki, piłki, kółka - czerwone i zielone.
Literatura:
R. Trześniowski: Gry i zabawy ruchowe. Warszawa 1987.
Przebieg lekcji:
Tok lekcji |
Zadania i sposób realizacji |
Czas trwania |
Uwagi |
Część I - wstępna |
|||
Organizacja |
Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy, podanie zadań lekcji. |
3 min. |
|
Zabawa ożywiająca |
Bieg po obwodzie koła, na sygnał dźwiękowy (gwizdek) - przysiad i wyskok "do nieba" (w górę). |
2 min. |
|
Ćwiczenia kształtujące |
Stanie w rozkroku
|
2 min. |
|
|
Marsz po obwodzie koła na palcach, pobranie woreczków, marsz na piętach. |
1 min. |
|
|
W marszu:
|
2 min. |
|
|
Ustawienie się w rozsypce:
|
2 min. |
|
|
Marsz na zewnętrznych częściach stóp, odłożenie woreczków. |
1 min. |
|
Część II - główna |
|||
Zabawy bieżne |
"Berek pająków" - w parach, uciekającego dotykamy tylko nogą. |
5 min. |
Przed rozpoczęciem zabawy przypominamy znaczenie sygnałów. |
Zabawy skoczne |
"Skoki konika" - dzieci naśladują konika, przebiegają z miejsca na miejsce, rżą cichutko. Na hasło "konik u płota" - stają szybko pod siatką, "konik na łące" - wybiegają, skaczą , brykają. |
2 min. |
|
Toczenie piłki głową |
Dzieci dobierają się parami i ustawiają w dwóch rzędach. Nauczyciel demonstruje, jak należy toczyć piłkę głową.
Nauczyciel wyjaśnia, że nie chodzi tu o wyścig, lecz o to, kto wykona zadanie prawidłowo. |
12 min. |
|
Nauka zabawy |
Każdy rząd tworzy koło, wewnątrz którego staje jeden uczeń. Dzieci stojące w kręgu starają się trafić "środkowego" piłką. Można mierzyć tylko poniżej pasa. Zbijany ucieka, stosuje różne uniki, aby piłka go nie dotknęła. Gdy ktoś go trafi, zamieniają się miejscami. |
6 min. |
|
Część III - końcowa |
|||
Ćwiczenia uspokajające |
Marsz po obwodzie koła na zewnętrznych częściach stóp.
|
3 min. |
|
Ćwiczenia korekcyjne |
Zbiórka w szeregu, siad skrzyżny, wyprostować się, ściągnąć łopatki, dłonie uniesione na wysokości ramion. |
1 min. |
|
Podsumowanie lekcji |
Czego dzieci dzisiaj nauczyły się? |
2 min. |
|