SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PROWADZĄCA: Elżbieta Niedbała
DATA: 04.02.2011
GRUPA: 3 - latki
TEMAT: Zabawa rytmiczna przy piosence „Dom dla lalek”
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
Ad.1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówi i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych;
Ad.6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
3) zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich;
Ad.8. Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe;
2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;
Ad.10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
3) interesuje się urządzeniami technicznymi (np. w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.
CELE OGÓLNE:
uwrażliwienie słuchu dziecka - reagowanie na wysokość dźwięków i przerwę w muzyce
nauka śpiewu krótkich piosenek,
rozwijanie sprawności słuchowej - rozwiązywanie zagadek słuchowych
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO UMIE:
wyklaskiwać rytm piosenki,
określić tempo i nastrój piosenki,
DZIECKO ZNA:
- niektóre z urządzeń technicznymi w gospodarstwie domowym, np. suszarka
- zasady zachowania ostrożność przy korzystaniu z nich ,
DZIECKO POTRAFI:
maszerować, biegać i zatrzymywać się na przerwę w muzyce,
śpiewać zbiorowo krótkie teksty
określić i naśladować różne odgłosy i zjawiska akustyczne w otoczeniu
METODY:
pedagogika zabawy
aktywnego słuchania muzyki
twórczego ruchu Carla Orfa
słowne ( wypowiadanie się dzieci na określony temat),
FORMY:
zbiorowa jednolita,
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta „elementarz przedszkolaka „ cz.5 z nagraniem piosenki „Dom dla lalek”, płyta z odgłosami, krążki dla każdego dziecka, sylwety piesków dla każdego dziecka, flet.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Rozmowa nawiązująca do tematyki tygodniowej („Domy i domki”)
2. Osłuchanie z piosenka „Dom dla lalek” - wyklaskiwanie rytmu.
3. Rozmowa o piosence: tempo, nastrój.
4. „Pieski do domu - pieski na spacer” - zabawa ruchowa przy piosence, ćwiczenie reakcji na przerwę w muzyce. Na przerwę dzieci wydają odpowiednie odgłosy (szczekanie) w zależności od wysokości dźwięku ( nauczycielka gra na flecie)
5. Rozpoznawanie odgłosów z otoczenia . Dzieci słuchają nagrań odgłosów domowych (gwizdanie czajnika, szum wody, itp.). Rozmowa nt. zachowania ostrożności przy korzystaniu z nich.
6. Zabawa „Wielkoludy i krasnoludki” - dzieci reagują na wysokość dźwięków = chodzą na palcach lub w przysiadzie.
7. „Budowanie domku” - w siadzie skrzyżnym przekładają i podnoszą ręce nad głową coraz wyżej w zależności od dźwięków granych przez nauczycielkę.
8. Śpiew piosenki „Dom dla lalek”
9 Podsumowanie zajęcia