Scenariusz zajęcia diagnozującego
Skrzydlaci przyjaciele
Grupa: 6 - latki
Cel: półroczna diagnoza umiejętności dzieci sześcioletnich
Cele operacyjne:
Dziecko:
zna niektóre ptaki zimujące w Polsce oraz ich przysmaki,
wie, że gile są pod ochroną
wyróżnia głoskę w nagłosie i wygłosie,
dokonuje analizy sylabowej wyrazu,
dokonuje analizy głoskowej wyrazu,
zna litery drukowane małe i wielkie: o, a, m, t, i, k, e, l, d, y, u
czyta teksty na miarę swoich możliwości ze zrozumieniem
prawidłowo określa kierunki w przestrzeni (na, pod, z prawej strony, z lewej strony)
określa układ elementów na płaszczyźnie (z prawej i lewej strony w pierwszym, drugim rzędzie),
rozpoznaje i nazywa figury geometryczne,
zna symbole graficzne liczb 0 -8,
dolicza i odlicza jako praktyczne czynności dodawania i odejmowania w zakresie 10 na prostych przykładach,
układa obrazki historyjki według kolejności wydarzeń,
składa obrazek z 10 części,
zna podstawowe kroki do tańców żydowskiego i greckiego.
Przebieg zajęcia
Lp. |
Sytuacje edukacyjne |
Oczekiwane efekty Dziecko: |
Środki dydaktyczne |
Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam was…” |
|
magnetofon, melodia do piosenki powitalnej |
|
Recytacja wiersza „Ptasia choinka” ilustrowanego sylwetami. |
- słucha recytowanego wiersza, |
wiersz „Ptasia choinka”, sylweta choinki, ptasich przysmaków, sikorki, gila, bażanta, wróbla |
|
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
|
|
ilustracja gila |
|
Układanie historyjki obrazkowej „Karmnik” |
- potrafi ułożyć cztery obrazki według kolejności wydarzeń |
dla każdego dziecka obrazki historyjki, podkładki na dywan |
|
Zabawa czytelnicza „Kto za tobą stoi?” |
|
krzesełka ustawione w kole dla połowy dzieci, lizaki z poznanymi literami, magnetofon, wesoła melodia |
|
Dzielimy wyrazy na sylaby i głoski |
|
karty pracy: obrazek, ramka z literami, ramka do zaznaczenia liczby sylab i liczby głosek |
|
Znamy nie tylko polskie tańce - taniec żydowski. |
- zna podstawowy krok do tańców żydowskich |
magnetofon, Odlo Rafti daj - melodia do tańca żydowskiego |
|
Na gałęzi usiadł ptak - zabawa z wytyczaniem kierunków |
|
dla każdego dziecka narysowane drzewo |
|
Piosenka „Ćwir, ćwir zima biała…” |
|
magnetofon, podkład muzyczny do piosenki |
|
Zabawa matematyczna „O którym ptaszku mowa?” |
|
dla każdego dziecka karta pracy (sylwety 8 ptaków w dwóch rzędach) |
|
„Jakie figury tu się ukryły?” |
|
dla każdego dziecka narysowany karmnik |
|
Ile ptaków gościło dziś w karmniku? - zabawa matematyczna |
|
klamerki do bielizny, tekturowe podkładki, cyfry |
|
„Jaką jestem cyfrą? - zabawa matematyczna |
liczb 0 -8 |
lizaki z cyframi, magnetofon, wesoła melodia |
|
Znamy nie tylko polskie tańce - taniec grecki |
|
magnetofon, melodia do tańca, kroki opr. przez J. Golańską |
|
Czytam i rysuję |
|
dla każdego dziecka kartka z naklejonym tekstem, kredki |
|
Układanie w całość obrazka składającego się z 10 części |
|
obrazek typu puzzle przedstawiający gila i jemiołuszkę |
Opracowanie: Beata Gut i Krystyna Marcinowska
………....
…….......
…………..
Ptasia choinka
Rośnie choinka we wsi Olszynka
To jest gwiazdkowa ptasia choinka.
Cała ubrana w ptasie przysmaki.
W to, co najchętniej jadają ptaki.
Wisi słoninka na długich nitkach.
Brzydka ozdoba? Wcale nie brzydka!
Bo już słoninkę dziobią sikorki
Jak żywe bombki w złociste wzorki.
Małe koszyczki z błyszczącej słomy
Obsiadły gile — naród łakomy.
W koszyczkach — ziarna, jagody, owies.
Niechaj wam gile, będzie na zdrowie!
Lecą bażanty z długim ogonem
Już pod choinką siedzą i one.
Zleciały wróble wesołym stadem
— Ćwir — cir!? — pytają. -- Co z tym obiadem?
Pośród zielonych gałązek świerka
całe to bractwo cirka i ćwirka.
Tomek lepi bałwana.
Na stole stoi kubek.
Marta zrywa kwiaty.
Na niebie jest dużo gwiazd.
Paweł gra w piłkę.
Kasia ma małego brata.
Kamil karmi ptaki.
To buty mamy.
Tu stoi dom Eli i Tomka.
To mama Uli.
Ula ma lalki.
Tomek ma kota
To mama i tata.
To domy Ali i Eli.
Te malutkie domki to ule.
Piotrek ma wielki parasol.
To stary zamek.
Na stole stoi dzban.
To latawiec Bartka.
To klocki Pawła.
Od rana pada i pada. Jest mokro
i ponuro. To paskudna ulewa.
Dawno, dawno temu za lasami stał stary zamek. W tym zamku mieszkał król i królowa.
Za oknem pada śnieg. Dzieci lepią bałwana.
k t l a b
l k o p m
y s o a l