Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 4,5- latków
Cel ogólny:
-wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną
Cele szczegółowe: DZIECKO:
-integruje się ze swoimi bliskimi podczas wspólnych zabaw
-wie jak radzić sobie z własnym zachowaniem agresywnym
-rozwija koncentrację, zmniejsza napięcie, wycisza się
-przełamuje onieśmielenie, dokładnie wykonuje ćwiczenia
-właściwie reaguje na utwór muzyczny
-jasno i komunikatywnie wyraża swoje myśli
Metody:
-zabawowo-naśladowcze, Weroniki Sherborne
Formy:
-zabawy indywidualne, w parach i w grupie
Przebieg:
Przywitanie się „iskierką”.
Cwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała:
-wyczuwanie nóg i rąk, siad ugięty: tupanie stopami, rozcieranie i poklepywanie
kolan, uderzanie rękami o podłogę.
-jazda dookoła mamy „na pupie” po podłodze
3. Ćwiczenia „razem” w parach
-w siadzie, kolana ugięte, twarze zwrócone do siebie. Witają się: paluszki, kolana,itp.
-„domek”-dorosły robi mostek, dziecko bawi się wewnątrz, obok
4. Ćwiczenia „przeciwko” w parach
-„paczka”- dziecko stara się rozwinąć paczkę
-„plastelina”- dziecko napinając mięsnie przykleja się do podłogi, dorosły stara się je
Odkleić
Ćwiczenia "z" w parach (aktywny, bierny)
-„skała”- siad ugięty, tyłem do siebie, pchanie
-turlanie dzieci przez dorosłych
-„worek”- leżenie tyłem, trzymanie za nadgarstki bądź nogi, ciągnięcie dziecka po
sali
Zabawy z chustą animacyjną- „rybki w morzu”- kołysanie dziecka
Ćwiczenia uspokajające „fotelik”- słuchanie muzyki relaksacyjnej, przytulanie, głaskanie itp.
8. Pożegnanie „iskierką”- podziękowanie za wspólne ćwiczenia i zabawy.