Radosław Zdybek
Konspekt lekcji
piłka ręczna
Cele główne lekcji:
Umiejętności: Doskonalenie podstawowych chwytów i podań piłki
Psychomotoryczność: kształtowanie szybkość, koordynacja ruchowa
Wiadomości: poznanie podstawowych zasad taktyki
Wychowawcze: wyrabianie współdziałania i odpowiedzialności
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: chorągiewki, naturalne ukształtowanie terenu
Tok Lekcji |
Zadania Szczegółowe |
Doz |
Czynności nauczyciela |
uwagi |
Metody formy |
|
I część wstępna |
|
|
|
|
Organizacja zajęć |
Zorganizowanie grupy, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń, sprawdzenie obecności, podanie zadań lekcji |
3' |
Podanie tematu |
Ust W szeregu |
pogadanka |
Zabawa ożywiająca |
„berek żuraw” |
3' |
Omówienie zabawy |
|
zabawowa |
Ćw. w parach |
Podanie piłki jednorącz i chwyt półgórny |
1' |
Pokaz i omówienie ćwiczeń,poprawianie występujących błedów |
|
nasladowcza |
|
Podanie piłki oburącz znad głowy, chwyt połgórny oburącz |
1' |
|
|
|
|
Rzut połgórny oburącz, chwyt półgórny oburącz |
2' |
|
|
|
|
Rzut oburącz z lewej, prawej strony, chwyt półgórny oburącz |
2' |
|
|
|
|
Kozłowanie piłki z biegu ze zmianą miejsca w parach i podaniem piłki jednorącz do partnera |
2' |
|
|
|
|
Przeskoki w miejscu ponad odbitą piłką |
1' |
|
|
|
|
II część główna |
|
|
|
|
Ćw. techniczne podań i chwytów |
W parach podania i chwytów w biegu |
3' |
|
|
|
|
|
|
|
Podział na pary |
|
|
Podania i chwyty j.w. ale ćwiczący poruszają się w różnych kierunkach - wyrabianie orientacji i spostrzegawczości. |
4' |
|
|
|
Ćw. techniczne kozłowania |
Ustawienie w czterech rzędach przed linią. Pierwszy z każdego rzędu kozłuje piłkę do chorągiewki oddalonej o kilka kroków, okrąża ją i wraca w ten sposób do swojego rzędu przekazując piłkę następnemu. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy kozłowanie. |
3' |
|
|
|
Gra |
Do pięciu podań w dwóch zespołach liczących nie więcej niż 7 osób. Drużyna która weszła w posiadanie piłki próbuje ją utrzymać w swoim posiadaniu przez 5 podań. Przeciwnik natomiast próbuje kryć drużynę posiadająca piłkę i zdobyc tę piłkę. Zwycięza drużyna, która zdobyła więcej punktów dostając 1 punkt za 5 podań. |
10' |
Omówienie zabawy,podział na 2 druzyny |
|
zabawowa |
Gra |
„Obrona twierdzy” |
5' |
|
|
|
|
III część koncowa |
|
|
|
|
Uspokojenie organizmu |
Swobodny marsz i bieg z unoszeniem ramion w górę i opuszczaniem |
3' |
|
|
|
Zakończenie zajęć |
Omówienie lekcji, zadań, pożegnanie. Powrót do szkoły w parach. |
2' |
pozegnanie |
szereg |
pogadanka |