KON, KOZ OWANIE, WY CIGI DOC


KONSPEKT LEKCJI - 2. X 1998 r.

TEMAT: Nauka kozłowania w formie zabawowej - wyścigi rzędów.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: nauka kozłowania, doskonalenie poruszania się po boisku

2.MOTORYCZNOŚĆ: szybkość, wytrzymałość

3.WIADOMOŚCI: podstawowe przepisy gry

4.AKCENT WYCH.: współpraca w grupach

KLASA: I a, DZ

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: `45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki koszykarskie, stojaki

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka, sportowe przywitanie

  2. Sprawdzenie obecności i strojów sportowych - odłożenie niebezpiecznych przedmiotów

Szereg przed N

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji

  2. Omówienie techniki kozłowania i pokaz kozłowania przez N oraz podstawowych przepisów związanych z kozłowaniem W.

Ustawienie jw.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Zabawa ożywiająca - berek „rybak”

  2. UU biegają po liniach boiska do siatkówki - w celu doskonalenia poruszania się po boisku:

  • bieg przodem - zmiany kierunku biegu przez odbicie z N zewnętrznej

  • Jw., lecz zmiana przez obrót

  • Bieg przodem na liniach ataku w siatkówce - bieg tyłem

  • Bieg przodem - przed każdą zmianą kierunku biegu zatrzymanie na 1 tempo

  • Po każdej zmianie kierunku biegu zaakcentować przyspieszenie

  1. Ćwiczenia kształtujące w parach poprzez ćwiczenia oswajające z piłką:

  • 1 os kozłuje, 2 os próbuje wybić jej piłkę

  • podania w truchcie po całym boisk - podanie wykonujemy z wyskoku

  • naprzeciw siebie w lekkim rozkroku - podania piłki przez skłon T w przód i podania piłki zza pleców

  • tyłem do siebie w rozkroku - podania piłki 1 os górą, 2 os dołem

  • pozycja jw., podania piłki przez skręt T w bok

  • w siadzie prostym toczenie piłki wokół T i NN i następnie podanie do partnera

  • z leżenia piłka w RR w górze - skłon T w przód z jednoczesny podanie piłki do partnera

  • w leżeniu przodem podania piłki z jednocześnie uniesionym T i RR w górze

  • dowolne podskoki w miejscu z dowolnymi podaniami do partnera S.

N KORYGUJE TECHNIKĘ BIEGANIA I ZMIAN KIERUNKU BIEGU W KOSZYKÓWCE

Liczymy sobie punkty - kto przegra w określonym czasie 5 pompek

Po 10

Po 10

X 20

X 20

X 10

X 10

X 10

X 20

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

Podział UU na cztery zespoły, które ustawiają się w czterech rzędach na linii końcowej boiska do siatkówki

WYŚCIGI RZĘDÓW:

  1. Kozłowania do tyczki i z powrotem RP

  2. Jw. RL

  3. Kozłowania do połowy dystansu RP, obrót i kozłowania RL tyłem, analogicznie z powrotem

  4. Kozłowanie slalomem miedzy tyczkami , powrót sprintem po prostej

  5. Kozłowania z obiegnięciem każdej tyczki i powrót kozłowanie tyłem ręką do wyboru

  6. Gra szkolna - 4:4 na dwa kosze

Każdy wyścig 2 razy (rewanż)

1 m. - 4 pkt.

2 m. - 3 pkt.

3 m. - 2 pkt.

4 m. - 1pkt.

Drużyna przegrana 10 pompek

N sędziuje

5.Uspokojenie org.

  1. Rzuty osobiste - „musi - nie musi”

  2. Zwis na drabinkach z głębokimi wdechami i wydechami

Podział na dwa kosze

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Sprzątnięcie sprzętu do magazynu

  2. Pochwalenie najlepiej ćwiczących

Rozsypka przed N

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Zachęcenie do uprawiania koszykówki w czasie wolnym popołudniu

  2. Sportowe pożegnanie

Ustawienie jw


