Konspekt zajęć z ARTETERAPII
Cel zajęć- rozwijanie umiejętności niewerbalnego odbioru świata, a także rozwój skojarzeń i fantazji.
Miejsce- pracownia plastyczna
Ilość uczestników- 10 osób
Przybory- kredki, flamastry, blok rysunkowy
Czas trwania- 45 minut
Lp. |
Opis ćwiczenia |
Czas cwiczenia |
Uwagi metodyczne |
1. Część wstępna |
-powitanie uczestników zajęć -sprawdzenie listy obecności -zapoznanie z tematem zajęć -przygotowanie przyborów
|
5 minut |
- uczestnicy powinni mieć możliwość twórczego myślenia, rozwijania własnej wyobrażni |
2. Część główna |
- uczestnicy zajęć po usłyszeniu słowa „próg” mówia swoje skojarzenia związane z tym wyrazem. Następnie dzielą kartkę formatu A4 na cztery części i w trzech z nich rysują je. Po narysowaniu własnych skojarzeń w czwartej części kartki rysują sposób w jaki skojarzony próg mogą pokonać. Nastepnie zbieramy wszystkie prace i każdemu z uczestników dajemy możliwość interpretacji ich. - każdy rysuje swój zmysł, który uważa za najbardziej zaniedbany przez siebie np.zmysł słuchu-ucho, dotyku-dłoń itp. po czym zaznacza na rysunku jego najistotniejszą część, a także rysuje elementy, które danym zmysłem odbiera. Po zakończeniu każdy uczestnik na forum grupy interpretuje swoją pracę |
15 minut
15 minut |
- uczestnicy rysują swoje skojarzenia w trzech pierwszych częściach kartki czarnym flamastrem, natomiast w ostatniej używają różnych kolorów. Ma to na celu możliwość ukazania swoich emocji w pokonywaniu „progu”
- rysunek można wykonać zarówno kredkami, jak i flamastrami |
3. Część końcowa |
- na zakończenie uczestnicy zajęć mówią o własnych odczuciach i skojarzeniach związanych ze zmysłowym odbiorem świata - sprzątanie pracowni - pożegnanie |
5 minut |
- istotne jest, aby każdy wypowiedział się odnosząc to do własnej twórczości |