Prowadząca: Angelika Misiewicz Data:14.12.2011
Konspekt zajęć dla dzieci 3-4 letnich
Tematyka kompleksowa: Wesołych świąt
Temat dnia: Niespodzianka dla mamy i taty.
Cele ogólne
Poznanie zawodu listonosza
Poszerzanie zakresu wiadomości o sobie
Rozwijanie postawy obdarowywania bliskich upominkami
Kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego
Cele szczegółowe
Dziecko:
Wie, że listonosz dostarcza listy, kartki, paczki, do domu na wskazany adres
Podaje swoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania (4-latki)
Podaje swoje imię i nazwisko oraz poznaje adres zamieszkania (3-latki)
Słucha uważnie opowiadania, ogląda serię obrazków oraz wypowiada się na temat treści ilustracji (osoby, przedmioty, czynności, zdarzenia)
Rozwija wyobraźnię, doskonali umiejętność posługiwania się pędzelkiem poprzez wykonanie kartki bożonarodzeniowej
Wysyła kartkę bożonarodzeniową -przeżywa radość oraz satysfakcję gdy rodzice odbierają „niespodziankę”
Metody:
Czynna- zadań stawianych dziecku
Percepcyjna- pokaz ilustracji
Słowna - rozmowa, objaśnienia i instrukcje
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: seria ilustracji prezentująca opowiadanie „List do cioci”, małe arkusze papieru pokryte kolorowymi smugami kredy (wykonane przez dzieci poprzedniego dnia), drzewa iglaste duże, małe i średnie pomalowane zieloną farbą (praca wykonana poprzedniego dnia), pędzelki, kleje, koperty, znaczki, czerwona skrzynka na listy wykonana z papieru
Obszary podstawy programowej: 1,9,15.
Przebieg zajęć
Prezentacja serii obrazków „List do cioci”- opowieść nauczyciela prezentująca wydarzenia. Omówienie z dziećmi treści ilustracji (osoby, wydarzenia).
„Julia i Bartek spędzili wakacje u cioci na wsi. Gdy wrócili do domu, narysowali to, co widzieli po drodze. Teraz mama pomaga im napisać list do cioci. List jest już gotowy, wkładają go więc razem z rysunkami do koperty i idą na pocztę.Dzieci ustawiają się w kolejce do okienka, żeby kupić znaczek. Widzą, że przy okienku obok stoi pan, który nadaje paczkę. Ciekawe co jest w tej paczce?-myśli Bartek. Patrz!-znaczek- mówi Julka.Podoba mi się ten kolorowy ze słoniem. Bartek nakleja znaczek na koperę, a mama pomaga ją zaadresować. Teraz wystarczy wrzucić list do czerwonej skrzynki. Ale ciocia się uczieszy, gdy otrzyma taką wspaniałą przesyłkę. A to kto? Pan listonosz z ciężką torbą pełną listów i kolorowych pocztówek. Na pewno ma także list od Juli i Bartka. Pan listonosz wręcza list cioci. Ale się zdziwiła, kiedy zobaczyła od kogo jest. Ciocia czyta list i ogląda piękne rysunki. Julia i Bartek sprawili jej ogromną radość.”
Jak miały na imię dzieci, które były bohaterami opowiadania?
Do kogo dzieci wysłały list?
Gdzie musiały się udać, aby wysłać list? Co dzieci musiały napisać na kopercie, aby list dotarł do cioci? Gdzie Bartek i Julia wrzucili list?
Kto dostarczył cioci list?
Kartki Bożonarodzeniowe- rozmowa poruszająca następujące elementy: czy dzieci dostały kiedyś kartkę, jak wygląda kartka świąteczna, życzenia dla bliskich, zwyczaj dawania bliskim osobom upominków, wzbudzenie motywacji i chęci wysłania niespodzianki dla rodziców.
Wykonanie kartki dla rodziców- praca plastyczna.
Dzieci przyklejają drzewko na kartki tęczowego papieru.
Jak wysłać kartkę?- indywidualna praca: zapis krótkich życzeń dla rodziców na odwrocie, dziecko wkłada kartkę do koperty, zakleja, przykleja znaczek
w odpowiednim miejscu, podaje swoje imię, nazwisko oraz adres zamieszkania (dzieci młodsze starają się zapamiętać swój adres), wrzuca kopertę do czerwonej skrzynki na listy.