uCZTA NA OLIMPIE


SCENARIUSZ PROJEKTU BĘDĄCEGO ZAPREZENTOWANIEM KORELACJI MIĘDZYPRZEDMIOTOWEJ: HISTORII I JĘZYKA POLSKIEGO.

Opracowanie:

  

mgr Agnieszka Wańka - język polski
mgr Magdalena Tołwińska - historia

Temat:

  

Uczta na Olimpie

Klasa:

  

I gimnazjum

Czas:

  

2 godz. lekcyjne

0x01 graphic



Cele ogólne:
- zebranie i usystematyzowanie poznanych wiadomości,
- uświadomienie uczniom ich mocnych i słabych stron w opanowanym materiale,
- uzyskanie informacji zwrotnej od uczniów i nauczycieli na temat zastosowanych metod i przebiegu lekcji,
- uzyskanie informacji zwrotnej od uczniów i nauczycieli na temat zastosowanych metod i przebiegu lekcji,

- uzyskanie informacji zwrotnej od uczniów i nauczycieli na temat zastosowanych metod i przebiegu lekcji,

Cele szczegółowe:
po zakończonej lekcji uczeń potrafi:
- prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
- opowiedzieć, jak Grecy wyobrażali sobie bogów,
- wymienić wybranych, ważniejszych bogów, dokonać ich charakterystyki,
- przypisać bogom ich atrybuty i dziedziny życia, którymi się opiekowali,
- łączyć ze sobą usłyszane informacje, wyciągać wnioski,
- dostrzec podstawowe środki wyrazu sztuki teatralnej,
- posługiwać się terminami: rodzaj, gatunek, dramat, tragedia, tworzywo i znaki teatru, komizm, orchestra...

Metoda:
- drama - inscenizacja tytułowej Uczty na Olimpie,
- rozmowa nauczająca,
- technika animacji: Mind Mapping,
- technika animacji: PRAWDA - FAŁSZ.

Środki dydaktyczne:
- elementy inscenizacji (dekoracje, stroje, atrybuty bogów itp.),
- arkusze szarego papieru, pisaki,
- plansze i zestawy kart przygotowane przez nauczyciela,
- karteczki z pojęciami z zakresu powtarzanego materiału umożliwiające podział na grupy,
- afisze teatralne oraz maski wykonane przez uczniów,
- nagranie podkładu muzycznego do dwóch piosenek śpiewanych przez uczniów podczas inscenizacji,
- arkusze ewaluacyjne.

Uwagi dotyczące realizacji lekcji:

Lekcja ta jest lekcją powtórzeniową po omówieniu działu Starożytna Grecja z historii oraz treści zebranych wokół tematu "teatr" z działu Kształcenie literackie i kulturowe z j. polskiego w ramach skorelowanych rozkładów materiału z tych przedmiotów. Wybrani uczniowie w ramach zajęć kółka polonistycznego przygotowywali inscenizację na podany temat. Lekcja prowadzona przez dwu nauczycieli: j. polskiego i historii.

Podzielona jest na 4 etapy:

  1. Inscenizacja nawiązująca do mitologii greckiej.

  2. Rozmowa nauczająca prowadzona przez nauczyciela historii, nawiązująca do obejrzanej inscenizacji. Następnie technika animacji Mind Mapping, która pozwoli uczniom uporządkować posiadaną wiedzę z zakresu historii.

  3. Rozmowa nauczająca na temat znaków teatru prowadzona przez nauczyciela j.polskiego. Następnie technika animacji PRAWDA - FAŁSZ, która pozwoli uczniom uporządkować wiedzę z zakresu teatru.

  4. Ewaluacja lekcji według przygotowanych arkuszy odmiennych dla uczniów uczestniczących w lekcji, uczniów biorących udział w inscenizacji, gości- nauczycieli obserwujących lekcję.

Struktura i opis lekcji:

I Czynności organizacyjne:
- przywitanie uczniów i zaproszonych gości, zapisanie tematu;

II Wstęp:
Nauczyciel przedstawia cele lekcji, nawiązuje do zagadnień omawianych na kilku poprzednich lekcjach (mitologia grecka, dzieje teatru ateńskiego z historii, lektura "Zemsta", uczestniczenie w spektaklu, znaki teatru, podstawowe wyróżniki sztuki teatralnej z j polskiego). Zaprasza zebranych do obejrzenia przygotowanej inscenizacji.

III Rozwinięcie:
Nauczyciel historii w rozmowie nauczającej nawiązuje do obejrzanej inscenizacji. Uczniowie wymieniają postaci, które wystąpiły, określają atrybuty bogów, krótko wspominają znane mity.
Następnie nauczyciel proponuje zabawę techniką animacji Mind Mapping. Wyjaśnia zasady i zachęca wszystkich uczniów do udziału, do pisemnych wypowiedzi na przygotowanych arkuszach, nie ingeruje w treść, czuwa nad porządkiem i sprawnym przebiegiem gry. Gdy wykres jest gotowy, nauczyciel omawia wyniki, koryguje ewentualne błędy, pyta o wrażenia z zabawy.
Nauczyciel j. polskiego w rozmowie nauczającej nawiązuje do obejrzanej inscenizacji jako formy wypowiedzi. Uczniowie wskazują podstawowe wyróżniki sztuki teatralnej, znaki teatru, krótko nawiązują do wcześniejszego pobytu w teatrze.
Następnie nauczyciel zachęca do sprawdzenia wiadomości poprzez technikę animacji PRAWDA - FAŁSZ. Uczniowie losują karteczki z pojęciami z zakresu powtarzanego materiału, umożliwiające podział na grupy (np. TRAGEDIA, KOMEDIA, AMFITEATR, DIONIZJE, AKTOR, INSCENIZATOR, MIMIKA, REKWIZYT). Nauczyciel przypomina zasady techniki i zachęca do pracy, sugerując, aby jedna grupa nie słyszała wypowiedzi drugiej. Kiedy praca w grupach zostaje zakończona, następuje wspólne omówienie decyzji podjętych przez uczniów, ich rozwinięcie i podsumowanie.


IV Zakończenie:
Nauczyciel pyta o wrażenia z lekcji, zachęca uczniów do swobodnych wypowiedzi. Na zakończenie prosi wszystkich obecnych o wypełnienie przygotowanych wcześniej arkuszy ewaluacyjnych. Dziękuje wszystkim za udział w lekcji i kończy zajęcia.

KARTY DO TECHNIKI AKTYWNEJ: PRAWDA - FAŁSZ

Wielkie Dionizje to najważniejsze z rzymskich świąt poświęconych Sofoklesowi.

Akustyk jest znakiem teatru.

Komedia jest jednym z podstawowych gatunków dramatu. Celem komedii jest rozbawienie widza.

Jednym z podstawowych tworzyw teatru jest przestrzeń.

Orchestra to kwiat z rodziny storczykowatych, wręczany aktorom teatru ateńskiego. Słowo pochodzi z greckiego "orchis" - jądro, storczyk.

Mianem ruchu scenicznego określa się zmianę miejsca.

Amfiteatralny - wznoszący się stopniowo, półkoliście.

Czas w widowisku teatralnym ma specyficzną wartość.

Podczas widowiska teatralnego odbiorca, czyli publiczność nie może przesłać żadnego komunikatu nadawcy, np. aktorowi.

Perełka jest główną postacią powieści Aleksandra Fredry pt."Zemsta".

PROPOZYCJE EWALUACJI DLA UCZNIÓW:

A. DLA UCZESTNIKÓW LEKCJI

B. DLA INSCENIZATORÓW

1. Czy połączenie dwu przedmiotów: j.polskiego i historii, pomogło Ci w przyswojeniu wiedzy o mitologii greckiej i teatrze?

1. Czy połączenie dwu przedmiotów: j.polskiego i historii, pomogło Ci w przyswojeniu wiedzy o mitologii greckiej i teatrze?

2. Które wiadomości najbardziej utkwiły Ci w pamięci?
Spróbuj je podać.

2. Które wiadomości najbardziej utkwiły Ci w pamięci?
Spróbuj je podać.

3. Uważam, że na dzisiejszej lekcji pracowałem (-am):
a/ bardzo intensywnie
b/ intensywnie
c/ dobrze
d/ niezbyt dobrze
e/ słabo
f/ bardzo słabo

3. Uważam, że na dzisiejszej lekcji pracowałem (-am):
a/ bardzo intensywnie
b/ intensywnie
c/ dobrze
d/ niezbyt dobrze
e/ słabo
f/ bardzo słabo

4. Uważam, że dzisiejsza lekcja była
a/ bardzo interesująca
b/ interesująca
c/ taka sobie
d/ nudna
Dlaczego tak myślisz?

4. Uważam, że dzisiejsza lekcja była
a/ bardzo interesująca
b/ interesująca
c/ taka sobie
d/ nudna
Dlaczego tak myślisz?

5. Po dzisiejszej lekcji uświadomiłem sobie, że muszę jeszcze powtórzyć:

5. Po dzisiejszej lekcji uświadomiłem sobie, że muszę jeszcze powtórzyć:

 

6. Czy dobrze czułeś się w wyznaczonej roli? Dlaczego tak myślisz?

PROPOZYCJA EWALUACJI DLA NAUCZYCIELI UCZESTNICZĄCYCH W LEKCJI




1. Czy dzisiejsza lekcja wydała się Państwu interesująca ?
Dlaczego ?



2.Czy korelacja między j. polskim a historią była widoczna ?



3. Czy dostrzegają Państwo mocne i słabe strony tego typu zajęć ?
Proszę podać.



4. Czy metody, stopień trudności, tempo pracy było odpowiednie ?



5. Czy dokonalibyście Państwo jakichś zmian w strukturze lekcji ?
Jeśli tak, to proszę podać jakich.



6. Inne uwagi bądź ocena lekcji.



