KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: „Królowa Śniegu” - opowiadanie na podstawie baśni H. Ch. Andersena.
Cele:
uwrażliwianie na wartość takich cech, jak dobroć, przyjaźń, miłość
dostrzeganie nauki moralnej płynącej z baśni
rozwijanie i aktywizowanie wyobraźni
kształtowanie umiejętności właściwego odbioru literatury poprzez tworzenie okazji do obcowania z utworem literackim
nabywanie umiejętności budowania poprawnych gramatycznie wypowiedzi odnoszących się do treści opowiadania
rozwijanie umiejętności rozpoznawania koleżanek i kolegów po głosie
doskonalenie umiejętności szybkiego reagowania na sygnały i polecenia
poszerzanie doświadczeń konstrukcyjnych
Metody:
czynne:
- metoda kierowania własną działalnością dzieci
- metoda zadań stawianych dzieciom
słowne:
- opowiadanie
- rozmowa
- objaśnienie
Formy:
zbiorowa
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z melodią do piosenki „Sanna”, opowiadanie na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Królowa Śniegu”, ilustracje do baśni, koc, tamburyn, klocki drewniane, kartki, kredki świecowe.
Przebieg zajęć:
1. „Zaprzęgi” - zabawa bieżna.
Dzieci dobierają się parami i formują sanie. Gdy gra muzyka „zaprzęgi” poruszają się swobodnie po sali. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i następuje zmiana prowadzącego. Na koniec zabawy „zaprzęgi” zatrzymują się w „Lodowej Krainie”. Dzieci i nauczycielka siadają w kole, „rozpalają ognisko”, rozgrzewają dłonie poprzez chuchanie i rozcieranie.
2. „Królowa Śniegu” - opowiadanie nauczycielki na postawie baśni.
3. „Kogo porwała Królowa Śniegu?” - zabawa ruchowa.
Gdy gra muzyka dzieci swobodnie poruszają się po sali, na przerwę przykucają i chowają głowy w dłoniach. Nauczycielka nakrywa jedno z dzieci kocem. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, kto został „porwany”.
4. Rozmowa na podstawie opowiadania:
- Co stało się z Kajem?
- Co wtedy zrobiła Gerda?
- Gdzie Gerda znalazła Kaja?
- Co stało się gdy Gerda przytuliła Kaja?
- Jaka była Gerda?
- Kto to jest przyjaciel?
- Czy chcielibyście mieć taką przyjaciółkę jak Gerda i dlaczego?
- Jak myślicie, co stało się z Królową Śniegu?
5. „Sopelki” - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Gdy nauczycielka gra na tamburynie dzieci swobodnie biegają po sali. Na przerwę „zamieniają się w sople” przyjmują dowolną pozycję i pozostają w bezruchu tak długo, aż nauczycielka ponownie zacznie grać na tamburynie.
6. „Lodowy pałac” - działalność plastyczna i konstrukcyjna.
Dzieci dzielą się na dwie grupy zależnie od zadania, które będą wykonywały. Jedna grupa ma za zadanie zbudować z drewnianych klocków pałac dla Królowej Śniegu, druga grupa rysuje pałac używając kredek świecowych. Po skończonej pracy dzieci z poszczególnych grup wzajemnie podziwiają wykonane prace.
7. Podziękowanie za wspólną zabawę i zakończenie zajęć.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i proponuje wykorzystanie dostępnych w sali zabawek do zorganizowania teatrzyku w oparciu o opowiadanie.