Politechnika Świętokrzyska

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

Katedra Technologii Wody i Ścieków

PROJEKT KONCEPCYJNY

KOMPOSTOWNI ODPADÓW

Monika Harabin

Justyna Michalik

GRUPA 501 IŚ L01_a, L02_a

ROK AKADEMICKI 2004/2005

OBLICZENIA

1.STAN AKTUALNY:

1.1 Dane wyjściowe:

1.2 Całkowita ilość odpadów komunalnych:

Qkom = LM · vj [m3/a]

gdzie:

LM - liczba mieszkańców; LM = 180 795 [M]

vj - jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów; vj = 1,62 [m3/M · a]

Qkom = 180 795 · 1,62 = 292 888 [m3/a]

1.3 Organiczne odpady komunalne:

Qbio kom = Qkom · Qr [m3/a]

gdzie:

Qr - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych; Qr = 46 %

Qbio kom = 292 888 · 46% = 134 728,4 [m3/a]

Organiczne odpady komunalne po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów komunalnych:

Qbio*kom = Qbio kom · Ek

gdzie:

Ek - wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych; Ek = 20%

Qbio*kom = 134 728, 4 · 20% = 26 945,7 [m3/a]

1.4 Ilość odpadów przemysłowych:

Qprzem = 95 416, 6 [m3/a]

1.5 Organiczne odpady przemysłowe:

Qbio przem = Qprzem · Qr

gdzie:

Qr - udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych; Qr = 25%

Qbio przem = 95 416,6 · 25% = 23854,2 [ m3/a]

Organiczne odpady przemysłowe po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów przemysłowych:

Qbio*przem = Qbio przem · Ep

gdzie:

Ep - wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych; Ep = 80%

Qbio*przem = 23854,2 · 80% = 19083,3 [m3/a]

1.6 Osady ściekowe:

Qos.śc. = 10 621 [m3/a]

Qbio = Qbio*kom + Qbio*przem + Qos.śc.

Qbio = 26945,7 + 19083,8 + 10621 = 56650,5 [m3/a]

1.7 Dobowa produkcja kompostu:

Qd = · k1

gdzie:

250 - liczba dni pracy przy 5 - dniowym tygodniu pracy

k1 - współczynnik nierównomierności; k1 = 1,30

Qd = 56650,5/250 · 1,30 = 294,57 [m3/d]

1.8 Przepustowość zasobni na odpady komunalne i przemysłowe:

czas przetrzymania w zasobni ok. 7 dni, zatem:

Vzas = (Qd - Qos.śc.) · 7 = (29445,7 - 42,5·1,3 ) · 7 = 1675,24 [m3]

Uwzględniając współczynnik rezerwy 1,5

Vzas* = 1,5 · Vzas = 1,5 · 1675,24 = 2512,8 [m3]

Głębokość 5- 6 m

1.9 Obliczenie przepustowości rozdrabniarki:

Rv = Qd - Qos.śc. = 294,57 - 55,25 = 239,32 [m3/d] →

przepustowość na zmianę roboczą :Rv = 239,32 / 8= 30 [m3/h]

1.10 Pole pryzmowe

Na pole pryzmowe trafia kompost po I° kompostowania (jego ilość jest więc mniejsza).

- Ilość kompostu na polu pryzmowym:

Gp = 33%Qd

Gp = 33% · 294,57 = 98,1 [m3/d]

- Sumaryczna długość pryzm:

L =

gdzie:

tp - czas kompostowania odpadów na polu pryzmowym; tp = 90 dni

a, b - wymiary podstaw pryzmy; a = 6 m, b = 2 m

h - wysokość pryzmy; h = 1,5 m

L = 2 · Gp · tp/(6+2) ·1,5 = 1471,5 [m]

Przyjęto długość jednej pryzmy 50 [m]

- Powierzchnia placu pryzm:

Ap = K · ( - a · L)

gdzie:

K - współczynnik zwiększający powierzchnię placu pryzmowego; dla dużych kompostowni

(obsługujących > 80 tys. mieszkańców) K = 2,5 ÷ 3,0; przyjęto K = 3,0

Ap = 3 · (2 ·98,1· 90 /1,5 - 6 · 1471,5 ) = 8829 [m2]

1.11 Składowisko substancji balastowych

- Ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną:

Gb1 = 20% (Qd - Qos.śc.)

Gb1 = 20% · (294,57 - 55,25) = 47,86 [m3/d]

- Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):

Gb1(m) = Gb1 · ρ = 47,86 · 0,6 = 28,72 [Mg/d]

- Ilość balastu wysegregowanego z odpadów po komorze statycznej lub dynamicznej:

Gb2 = 15% Gp

Gb2 = 15% · 98,1 = 14,715 [m3/d]

- Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):

Gb2(m) = Gb2 · ρ = 14,715 · 0,6 = 8,83 [Mg/d]

- Sumaryczna ilośc balastu:

Gb = Gb1 + Gb2 = 8,83 + 28,72 = 37,55 [Mg/d]

- Objętość substancji balastowej:

Vsb = · tg

gdzie:

tg - czas przetrzymywania balastu; tg = 1 doba

Vsb = 37,55/0,6 ·1 = 62,58 [m3]

-Powierzchnia placu składowania substancji balastowej :

Zakładamy, że balast składowany będzie w formie stożka o wysokości h = 3m

Vsb = r2 · h

62,58 = r2 · 3

r2 = 62,58 / ·2 (2 - współczynnik bezpieczeństwa)

2r2 = 125,16

r = 4,46 [m]

1.12 Niezbędne środki transportowe:

przyjęto objętość śmieciarki SM-12

- max. Masa pojazdu załadowanego 16000 [kg]

- Pojemność skrzyni ładunkowej V =18,5 [m3]

- Liczba kursów pojazdu:

n = = 62,58/18,5= 3,38

Przyjęto 4 kursy śmieciarki

1.13 Liczba komór statycznych (wariant I )

- Wymiary komory (wg producenta): 10 x 5 x 4 [m], co daje objętość całkowitą komory

V = 200 [m3]

Objętość robocza : Vr = 80%V

Vr = 80% · 200 = 160 [m3]

- Odpady kierowane do komory:

Qbio = Qd - Gb1

Qbio = 294,57 - 47,86 = 246,71 [m3/d ]

Odpady przetrzymywane będą w komorze przez 7 dni:

Qbio(7) = Qbio · 7 = 246,71 · 7 = 1727 [m3]

-Liczba komór:

n = = 1727/160 = 10,8

Przyjęto 11 komory + 1 rezerwową

1.14 Liczba komór dynamicznych ( wariant II )

- Wymiary komory ( wg producenta): 3,64 x 36 [m] x 1,81 co daje objętość całkowitą V = 374,43 [m3]

Objętość robocza: Vr = 80%V

Vr = 80% · 374,43 = 299,54 [m3]

- Ilość odpadów kierowanych do komory:

Qbio = Qd - Gb1

Qbio = 294,57 - 47,86 = 246,71 [m3/d ]

Czas przetrzymywania t = 3 doby

Qbio(3) = Qbio · 3 = 246,1 · 3 = 740,13 [m3]

- Liczba biostabilizatorów

n = = 740,13/299,55 = 2,5

Przyjęto 3 biostabilizatory + 1 rezerwowy

2. STAN PERSPEKTYWICZNY

2.1 Dane wyjściowe:

2.2 Całkowita ilość odpadów komunalnych:

Qkom = LM · vj [m3/a]

gdzie:

LM - liczba mieszkańców; LM = 184000 [M]

vj - jednostkowy objętościowy wskaźnik nagromadzenia odpadów; vj = 2,96 [m3/M · a]

Qkom = 184000 · 2,96 = 544640 [m3/a]

2.3 Organiczne odpady komunalne:

Qbio kom = Qkom · Qr [m3/a]

gdzie:

Qr - udział frakcji organicznej w odpadach komunalnych; Qr = 36%

Qbio kom = 544640 · 36% = 196070 [m3/a]

Organiczne odpady komunalne po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów komunalnych:

Qbio*kom = Qbio kom · Ek

gdzie:

Ek - wskaźnik efektywności segregacji odpadów komunalnych; Ek = 40%

Qbio*kom = 196070 · 40% = 78428,2 [m3/a]

2.4 Ilość odpadów przemysłowych:

Qprzem = 130 000 [m3/a]

2.5 Organiczne odpady przemysłowe:

Qbio przem = Qprzem · Qr

gdzie:

Qr - udział frakcji organicznej w odpadach przemysłowych; Qr = 30 %

Qbio przem = 130 000 · 30% = 39000 [m3/a]

Organiczne odpady przemysłowe po uwzględnieniu wskaźnika efektywności segregacji odpadów przemysłowych:

Qbio*przem = Qbio przem · Ep

gdzie:

Ep - wskaźnik efektywności segregacji odpadów przemysłowych; Ep = 90%

Qbio*przem = 39000 · 90% = 35100 [m3/a]

2.6 Osady ściekowe:

Qos.śc. = 11200 [m3/a]

Qbio = Qbio*kom + Qbio*przem + Qos.śc.

Qbio = 78428,2 + 35100 + 11200 = 124728,2 [m3/a]

2.7 Dobowa produkcja kompostu:

Qd = · k1

gdzie:

250 - liczba dni pracy przy 5 - dniowym tygodniu pracy

k1 - współczynnik nierównomierności; k1 = 1,30

Qd = 124728,2/250· 1,30 = 648,58 [m3/d]

2.8 Przepustowość zasobni na odpady komunalne i przemysłowe:

Vzas = (Qd - Qos.śc.) · 7 = (648,58 - 44,81· 1,3) · 7 = 4132,4 [m3­­]

Vzas* = 1,5 · Vzas = 1,5 · 4132,4 = 6198,6[m3]

2.9 Obliczenie przepustowości rozdrabniarki:

Rv = Qd - Qos.śc. = 648,58 - 58,24= 590,34 [m3/d] →

przepustowość na zmianę roboczą :Rv = 590,34/8= 73,8 [m3/h]

2.10 Pole pryzmowe

Na pole pryzmowe trafia kompost po I° kompostowania (jego ilość jest więc mniejsza).

- Ilość kompostu na polu pryzmowym:

Gp = 33%Qd

Gp = 33% · 648,58 = 214,03 [m3/d]

- Sumaryczna długość pryzm:

L =

gdzie:

tp - czas kompostowania odpadów na polu pryzmowym; tp = 90 dni

a, b - wymiary podstaw pryzmy; a = 6 m, b = 2 m

h - wysokość pryzmy; h = 1,5 m

L = 2· 214,03· 90 / (6+ 2) · 1,5 = 3210,45 [m]

Przyjęto długość jednej pryzmy 60[m]

- Powierzchnia placu pryzm;

Ap = K · ( - a · L)

gdzie:

K - współczynnik zwiększający powierzchnię placu pryzmowego; dla dużych kompostowni

(obsługujących > 80 tys. mieszkańców) K = 2,5 ÷ 3,0; przyjęto K = 3,0

Ap = 3 · (2 · 214,03 · 90 / (6+2) · 1,5 - 6 · 3210,45) = 19262,7 [m2]

2.11 Składowisko substancji balastowych

- Ilość balastu wysegregowanego z odpadów komunalnych i przemysłowych przed komorą statyczną lub dynamiczną:

Gb1 = 20% (Qd - Qos.śc.)

Gb1 = 15% · (648,58 - 58,24) = 88,551[m3/d]

- Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):

Gb1(m) = Gb1 · ρ = 88,551 · 0,6 = 53,13 [Mg/d]

- Ilość balastu wysegregowanego z odpadów po komorze statycznej lub dynamicznej:

Gb2 = 10% Gp

Gb2 = 10% · 214,03 = 21,40 [m3/d]

- Masa balastu (przy założeniu gęstości balastu ρ = 0,6 [Mg/m3]):

Gb2(m) = Gb2 · ρ = 21,40 · 0,6 = 12,84 [Mg/d]

Gb = Gb1 + Gb2 = 53,13 + 12,84 = 65,97 [Mg/d]

- Objętość substancji balastowej:

Vsb = · tg

gdzie:

tg - czas przetrzymywania balastu; tg = 1 doba

Vsb = 65,97/0,6 · 1 = 109,95[m3]

- Powierzchnia placu składowania substancji balastowej

Zakładamy, że balast składowany będzie w formie stożka o wysokości h = 3m

Vsb = r2 · h

109,95 = r2 · 3

r2 = 109,95/ ·2 (2 - współczynnik bezpieczeństwa)

2r2 = 220

r = 5,9 [m]

2.12 Niezbędne środki transportowe:

- Pojemność skrzyni ładunkowej 18,5 [m3]

- Liczba kursów pojazdu:

n = = 109,95/18,5 = 5,9

Przyjęto 6 kursów śmieciarki

2.13 Liczba komór statycznych (wariant I)

- Wymiary komory (wg producenta): 10 x 5 x 4 [m], co daje objętość całkowitą komory

V = 200 [m3]

Objętość robocza : Vr = 80%V

Vr = 80% · 200 = 160 [m3]

- Odpady kierowane do komory:

Qbio = Qd - Gb1

Qbio = 648,58 - 88,551 = 560,03 [m3/d]

Odpady przetrzymywane będą w komorze przez 7 dni:

Qbio(7) = Qbio · 7 = 560,03 · 7 = 3920,21[m3]

- Liczba komór:

n = = 3920,21/160 = 24,5

Przyjęto 25 komór + 1 rezerwową

2.14 Liczba komór dynamicznych( wariant II)

- Wymiary komory ( wg producenta): 3,64 x 36 [m], co daje objętość całkowitą V = 374,43 [m3]

Objętość robocza: Vr = 80%V

Vr = 80% · 374,43 = 299,59 [m3]

- Ilość odpadów kierowanych do komory:

Qbio = Qd - Gb1

Qbio = 648,58 - 88,551 = 560,03 [m3/d]

Czas przetrzymywania t = 3 doby

Qbio(3) = Qbio · 3 = 560,03 · 3 = 1680,1 [m3/d]

- Liczba komór

n = = 1680,1/299,55= 5,6

Przyjęto 6 biostabilizatorów + 1 rezerwowy

3. TABELARYCZNE ZESTAWIENIE DANYCH :

STAN

AKTUALNY

STAN PERSPEKTYWICZNY

LICZBA MIESZKAŃCÓW

260000

264000

MASA SUBS. ORGAN. W STRUMIENIU ODPADÓW KOMUNALNYCH

36747,36

122267,9

MASA ODPADÓW BIODEGRADOWANYCH Z SEKTORA PRZEMYSŁOWEGO

21900

26136

MASA OSADÓW ŚCIEKOWYCH

58424

111186

PRZEPUSTOWOŚĆ KOMPOSTOWNI

608,77

1349,87

LICZBA KOMÓR

22+1

51+1

LICZBA BIOSTABILIZATORÓW

5+1

12+1

POWIERZCHNIA PLACU PRYZMOWEGO [ha]

1,81

4,0

POWIERZCHNIA PLACU SUBSTANCJI BALASTOWYCH

258,22

453,28

LICZBA KURSÓW WYWOZOWYCH BALASTU

7

12

CAŁKOWITA POWIERZCHNIA KOMPOSTOWNI