SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYKI
Data: 15.10.2007 Klasa: Vb
Temat: Elementy muzyki: harmonia.
Cele:
Poznawczy: - rozumienie terminu HARMONIA, TRÓJDŹWIĘK, TRIADA HARMONICZNA, AKOMPANIAMENT;
rozumienie terminu „harmonia” w sensie pozamuzycznym;
znajomość elementów muzyki
kształcący: - umiejętność słuchowego rozróżnienia konsonansów i dysonansów;
umiejętność skonstruowania i nazwania trójdźwięków na kolejnych stopniach gamy C-dur;
umiejętność dopasowania trójdźwięków do piosenki Wele wetka;
wychowawczy: - tworzenie sytuacji dających możliwość przeżyć wewnętrznych i radości towarzyszącej aktywności twórczej;
kształtowanie postawy współdziałania i współpracy w grupie;
kształtowanie dyscypliny w klasie.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, keyboard, dzwonki sopranowe diatoniczne, elementy dźwiękowe, podręcznik „Muzyka i my” kl. V, piosenka Wele wetka.
Przebieg zajęć:
Przypomnienie wiadomości o poznanych elementach muzyki.
Zadaję pytanie, co znaczy wyraz „harmonia”, „harmonijny”.
Czytamy rozdział „Harmonia” z podręcznika, str. 34
Zapis do zeszytu definicji harmonii.
Gram akord C i dowolny dysonans; pytam uczniów, który z zagranych akordów jest harmonijny i ładny.
Przypominamy definicję AKORDU i TRÓJDŹWIĘKU.
Oglądamy akordy zbudowane na kolejnych stopniach gamy C-dur, rozdaję karteczki z akordami.
Wyjaśniam zasadę budowy trójdźwięków i sposób ich nazywania; wyjaśniam znaczenie terminu TRIADA.
Rozdaję nuty piosenki Wele wetka, odśpiewujemy ją a cappella.
Rozdaję instrumenty muzyczne, z których tworzymy 3 trójdźwięki: C, F, G.
Próbujemy dopasować odpowiednie trójdźwięki do kolejnych odcinków piosenki.