SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
Data: 21.09.2009
Blok tematyczny: Tajemnice lasu
Temat dnia: Sprzątanie świata.
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
Uczestniczy w czytaniu z podziałem na role
Rozumie czytany lub słuchany tekst
Bogaci słownictwo i wykorzystuje je przy wykonywaniu ćwiczeń
Potrafi wybrać liczby potrzebne do rozwiązania zadania
Aktywnie uczestniczy w „burzy mózgów”
METODY
podające (pogadanka, wyjaśnienie)
problemowe (aktywizujące - burza mózgów)
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Ciche czytanie ze zrozumieniem opowiadania pt. „Klatka schodowa”
Ustalenie liczby osób potrzebnych do przeczytania tekstu z podziałem na role.
Głośne czytanie tekstu z podziałem na role
Rozmowa sprawdzająca stopień zrozumienia tekstu
Na jaki temat dzieci rozmawiały na godzinie wychowawczej?
Dlaczego Jędrek miał racje?
Wypowiedzi uczniów na pytanie - Co w naszym najbliższym środowisku wymaga pomocy takiej , jaka została przedstawiona w opowiadaniu?
Przemyślenia dzieci na temat : Co należy zrobić, aby sprzątanie świata było niepotrzebne?
Wyszukiwanie wyrazów związanych z ochroną środowiska- logogryf. Wyjaśnienie hasła „Myśl globalnie i działaj lokalnie”
Nadawanie tytułów ilustracjom, zastanowienie się czy hasło z poprzedniego ćwiczenia pasuje do obrazków.
Odmiana czasownika przez osoby w czasie teraźniejszym, pisownia czasownika z przeczeniem „nie”
Segregacja śmieci- rozmowa na temat prowadzenia takiej działalności w każdym domu.
Czytanie informacji młodego ekologa. Segregowanie liczb ze względu na ilość cyfr.
Układanie pytań matematycznych do podanego tekstu- „burza mózgów”, wykonywanie obliczeń i odpowiedzi
Podsumowanie pracy na zajęciach- układanie zadań do podanych działań.
Data: 22.09.2009
Blok tematyczny: Tajemnice lasu
Temat dnia: Leśną ścieżką.
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
Biegle dodaje składniki, w których jedna z liczb jest jednocyfrowa
Zna nazwy liczb występujących w dodawaniu: składniki, suma
Potrafi wyraziście i z odpowiednią intonacja przeczytać wiersz
Opowiada o wyglądzie lasu jesienią, posługując się cytatami z wierszy
METODY
podające (pogadanka, wyjaśnienie)
problemowe (aktywizujące -„burza mózgów”)
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Matematyczna ścieżka w gąszczu liczb. Dodawanie różnymi sposobami bez przekraczania progu dziesiątkowego (ćw. 1/42).
Samodzielne ułożenie podobnej ścieżki w zeszytach.
Dodawanie z przekraczaniem progu dziesiątkowego (ćw. 2/42)
Konkurs szybkiego dodawania- samodzielne wykonanie przez uczniów zadań 3, 4 i 5/43
Powtórzenie nazw liczb występujących w dodawaniu.
Ciche czytanie wierszy „Jesień” i „Jesienne liście”.
Wypowiedzi dzieci na temat nastroju wierszy i sposobu przedstawienia jesieni przez poetów
Zwrócenie uwagi na poetycki sposób przedstawiania otaczającego świata
Wyjaśnienie określeń „jesień gra na skrzypkach”, „drzewa po świeżej, bujnej zieleni wdziewają złote barwy jesieni”
Który z podanych wierszy możne posłużyć do skomponowania utworu muzycznego, a który do namalowania obrazu? Uczniowie wyszukują odpowiednie fragmenty wiersza popierających stanowisko
Uczniowie wypisują z wierszy rymujące się wyrazy
Data: 23.09.2009
Blok tematyczny: Tajemnice lasu
Temat dnia: Witajcie drzewa.
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
Czyta wyraziście i ze zrozumieniem
Wypowiada się pełnymi zdaniami
Analizuje dane w tabelce i wykorzystuje do rozwiązywania zadań
Biegle wykonuje dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego
Zna nazwy: odjemna, odjemnik, różnica
METODY
podające (pogadanka, wyjaśnienie)
problemowe (aktywizujące -„burza mózgów”)
eksponujące (liście drzew)
PRZEBIEG ZAJEĆ
Uczniowie czytają wiersz pt. „Las”
Pytania sprawdzające stopień zrozumienia tekstu
W jaki sposób zaprasza nas las?
Jakie powinno być nasze zachowanie w lesie?
Opowiadanie o lesie, sprawdzenie zrozumienia tekstu
Jak sprawdzić ile lat ma drzewo liściaste i iglaste?
Czym są najstarsze okazy drzew? Dlaczego są pod ochroną?
Jakie są rodzaje lasów? Czym się charakteryzują?
Rozwiązywanie zagadek
Drzewo iglaste, drzewo żywiczne, wysokopienne, podniebne, śliczne. Zawsze zielone-zima czy wiosna. Wiecie już teraz że to jest…
Słonce jej pień bieliło jak płótno, żeby w lesie nie było smutno
Za to ja każdy ptak zimą chwali, że daje mnóstwo smacznych korali
podpisywanie ilustracji przedstawiających różne rodzaje lasów i drzew
Rozmowa na temat lasu i jego mieszkańców
Jakie zwierzęta żyją w lesie?
Jakie rodzaje drzew liściastych i iglastych rosną w lesie?
Jakie to drzewo?- uczniowie odpowiadają na podstawie liści przyniesionych przez nauczyciela
O co prosi nas las? Propozycje najważniejszych próśb lasu i jego mieszkańców kierowanych do ludzi - „burza mózgów”
Zadanie pracy domowej: Nauczyć się recytować wiersz pt. „Las”
Data: 24.09.2009
Blok tematyczny: Tajemnice lasu
Temat dnia: Co nam dają drzewa?.
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
Biegle dodaje i odejmuje
Wykorzystuje drzewka ułatwiające zrozumienie kolejności wykonywania działań
Recytuje wiersz
Odpowiada na pytania pełnymi zdaniami
Prawidłowo wskazuje rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki
Wie dlaczego drzewa są tak potrzebne ludziom
METODY
podające (pogadanka, wyjaśnienie)
problemowe
PRZEBIEG ZAJEĆ
Dodawanie typu 126+60 i odpowiednie przypadki odejmowania.
Związek dodawania z odejmowaniem
Samodzielne wykonanie zadania 1 i 2/46
Indywidualne uzupełnienie grafów (ćw. 1 /47)
Recytacja wiersza „Las”, zwrócenie uwagi na odpowiednia intonacje i tempo recytacji
Pokazanie dzieciom różne przedmioty wykonane z drewna, uczniowi odnajdują cechy łączące te wszystkie przedmioty i podają inne przykłady przedmiotów wykonanych z drewna
Co oprócz drewna dają nam drzewa?
Dlaczego należy dbać o to, aby w otoczeniu było dużo zieleni?
Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu „Zaproszenie do lasu”
Uczniowie uzupełniają w zeszycie ćwiczeń tekst wiersza „Stół”. Wypisują rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki z wiersza zgodnie z podanymi pytaniami do tych części mowy
Zadanie pracy domowej: napisz krotką notatkę na temat „Co nam dają drzewa?”
Data: 25.09.2009
Blok tematyczny: Tajemnice lasu
Temat dnia: Co słychać w lesie?
CELE OPERACYJNE
Uczeń:
Potrafi opowiedzieć treść przeczytanego tekstu
Wykonuje działania dodawania i odejmowania
Zna przemienność dodawania
METODY
podające (pogadanka, wyjaśnienie)
problemowe
PRZEBIEG ZAJEĆ
Uczniowie czytają po cichu opowiadanie „ O tym, jak Miś sporządzał spis”, podkreślając wymienione w nim nazwy zwierząt
Podział zwierząt leśnych na ssaki, ptaki, gady, płazy i owady
Uczniowie udzielają pisemnej wypowiedzi charakteryzującej wybrane zwierzę a następnie ilustrują swoją pracę
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000
Samodzielne wykonywanie zadania doskonalącego umiejętności liczenia - ćw.1/48
Powtórzenie przemienności dodawania
Wykonanie zadania 1/49
Zabawa matematyczna- labirynt. Dodawanie i odejmowanie
Utrwalenie piosenki „Płynie łódź moja”