SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
PROWADZĄCA:
DATA:21.12.2005
GRUPA: 3 - latki
TEMAT: „ Zimowe zabawy muzyczne”
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
POZNAWANIE I ROZUMIENIE SIEBIE I ŚWIATA:
2.Organizowanie działań umożliwiających poznawanie wielowymiarowości człowieka (postrzegam, myślę, czuję, działam).
NABYWANIE UMIEJETNOŚCI POPRZEZ DZIAŁANIE:
7. Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.
8. Umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności, z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu.
9. Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
ODNAJDYWANIE MIEJSCA W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ, WSPÓLNOCIE:
6. Umożliwienie dziecku odkrywania znaczenia komunikowania się w sposób niewerbalny.
BUDOWANIE SYSTEMU WARTOŚCI:
5. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku do pracy swojej i innych.
CELE OGÓLNE:
- uwrażliwienie słuchu dziecka - reagowanie na muzykę i przerwę w muzyce
swobodne wyrażanie ruchem muzyki,
rozwijanie pojemności płuc poprzez dmuchanie.
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO UMIE:
opowiedzieć o obecnie panującej pogodzie,
wyklaskiwać rytm 2/4, 4/4,
uformować z papieru kulkę,
DZIECKO ZNA:
- nazwę i wygląd bębenka,
DZIECKO POTRAFI:
maszerować, biegać i zatrzymywać się na przerwę w muzyce,
pokazać ruchem muzykę,
prawidłowo oddychać - nabierać powietrze nosem, a wydmuchiwać ustami,
poruszyć oddechem kulkę z papieru .
METODY:
zadań stawianych do wykonania,
słowne ( wypowiadanie się dzieci na określony temat),
FORMY:
zbiorowa jednolita,
indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Bębenki, kartki papieru, płyta z nagraniem piosenki „Hu, hu ha..”, opaski dla „Snieżynek”
PRZEBIEG:
1. Rozmowa nawiązująca do pogody - dzieci opowiadają o niskiej temperaturze, opadach śniegu.
2. Słuchanie rytmu wygrywanego na bębenku. Dzieci wyklaskują rytm 2/4, 4/4. Następnie zgodnie z zagranym rytmem dzieci biegają, maszerują, na przerwę w muzyce zamieniają się w „lodowe figurki”.
3. Słuchanie piosenki „Hu, hu ha, nasza zima zła” - ćwiczenia artykulacyjne na zgłoskach „hu, hu , ha”
4.Zabawa ruchowa „Taniec śnieżynek” do piosenki „Hu, hu ha, nasza zima zła” - dzieci naśladują śnieżynki na wietrze.
5. Ćwiczenia manualne - zgniatanie papieru w kulkę. Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, ich zadaniem jest uformować z niej „kulę śniegową”.
6. Ćwiczenia w rzutach - „Rzucamy śnieżkami” - rzuty w górę i celowanie w kolegów.
7. Ćwiczenia oddechowe- za pomocą wydechu toczenie kulek po podłodze. Przypomnienie dzieciom w jaki sposób należy oddychać: wdech nosem, wydech ustami.
9.Podsumowanie zajęcia.
10 Z chętnymi dziećmi przy muzyce kolorowanie obrazków.