Konspekt 5 gry i zabawy wytrzymałościowe


ATLETYKA TERENOWA

Temat lekcji: Gry i zabawy z akcentem na wytrzymałość

Kl.

Czas: 45 min

Liczba ćw:

Cel poznawczy: poznanie nowych zabaw terenowych

Cel kształtujący: Kształtowanie wytrzymałości

Cel wychowawczy: Współpraca w grupach i z partnerem

Metoda: analityczno-syntetyczna

Przybory: woreczki, chorągiewki, szarfy, skakanki

lp

Tok lekcji

Opis ćw. Lub zabawy

Czas i ilość Powt.

Graficzny obraz ruchu

Uwagi metodyczne

I

Część wstępna:

- zbiórka

- powitanie

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu lekcji- zadania

- zabawa ożywiająca

„Berek czarodziej” Jedna osoba jest berkiem, która goni pozostałych uczniów. Gdy berek dotknie którąś z osób uciekających, wówczas ta zatrzymuje się i przyjmuje postawę kuczną- jest zaczarowana. Partner, aby odczarować kolegę, musi przez niego przeskoczyć.

5 min

N

Xxxxxxxxx

xxxxxxxxxx

Po sprawdzeniu obecności i przygotowania do lekcji przypominam o zasadach bezpieczeństwa na lekcji.

IIA

Rozgrzewka:

-RR

-NN

-RR/NN

-TT w płaszczyźnie strzałkowej

-TT w płaszczyźnie czołowej

-TT w płaszczyźnie złożonej

-ćw mm grzbietu

-ćw mm brzucha

-podskoki

-przebieżki

-wieloskoki

Ćwiczenia przygotowujące organizm do wysiłku

-W biegu naprzemianstronne krążenia RR w przód i w tył

- Obustronne krążenia RR w przód i w tył

-„zbieranie jabłek”

-skip C,A

- „zbieranie grzybków”

- krok odstawno- dostawny

- Przekładanka bokiem

- jak najszybsze wyskoki z ramionami wyrzuconymi w górę bezpośrednio następujących po sobie, z odbicia obunóż z przysiadu podpartego

- z przysiadu podpartego ćwiczący wyrzuca obie kończyny dolne do tyłu i powraca do pozycji wyjściowej staje ma baczność i wykonuje klaśnięcie rękami nad głową.

10 min

60s

90s

Zabawa wytrzymałościowa

,,Walka o punkty uczestnicy podzieleni na dwa równe zespoły. Jeden zespół zakłada szarfy. Wszyscy ustawiają się w szeregu lub dwóch szeregach na linii startu. Na gwizdek rozpoczynają bieg na dystansie 800 metrów. Starając się go ukończyć na jak najlepszej pozycji. Za pierwsze miejsce biegacz otrzymuje liczbę punktów równą liczbie uczestników gry, za każde następne - o jeden punkt mniej. O zwycięstwie decyduje większa liczba punktów.

15 min

Część końcowa:

Ćwiczenia rozluźniające.

Wyprost- wdech, skłon- wydech

2 min

Zbiórka, podsumowanie zajęć, zebranie sprzętu, wspólny powrót do szkoły

2 min

x x x x x x x x

N

Po podsumowaniu zajęć wyznaczam dzieci do zebrania sprzętu,


