Konspekt zajęć dydaktyczno - terapeutycznych
Prowadząca: Paulina Mech
Dnia: 22.11.2012
Uczestnicy zajęć: Gr. II integracyjna
Temat: Czapki i szaliki.
Cele ogólne:
Uświadomienie konieczności ubierania się stosownie do warunków pogodowych.
Integrowanie grupy poprzez wspólne zabawy i wykonywanie zadań.
Doskonalenie umiejętności określania cech przedmiotów klasyfikacji według podanego kryterium. ( analiza spostrzegania)
Cele operacyjne: Dziecko potrafi:
Ubrać się odpowiednio do pogody.
Określić dlaczego jesienią trzeba się ciepło ubrać.
Wskazać części garderoby jakie nosimy jesienią.
Metody:
Aktywizujące, stymulujące.
Percepcyjne: pokaz, objaśnienie.
Słowna: instrukcja, rozmowa.
Środki dydaktyczne: czapki, szaliki, hula-hopy, arkusz szarego papieru, wycinki z gazet, kleje, opowiadanie.
Przebieg:
Powitanie. „ Iskierka”
Rozmowa na temat ubierania się jesienią. Czytanie tekstu i omówienie. Dzieci dzielą ubrania na letnie, jesienne i zimowe.
Prezentowanie swoich czapek i szalików- Dzieci opisują jaki kształt, kolor ms ich czapka, szalik.
Zabawa „ Kto to jest ?” - w zabawie wybiera się po dwoje dzieci. Pierwsze dziecko ma zawiązane oczy szalikiem. Poprzez dotyk musi zgadnąć jakie dziecko dotyka.
Zabawa w zbiory- Na podłodze leżą hula-hop. Dzieci układają w dwóch zbiorach czapki i szaliki, następnie dzielą czapki na czapki z pomponem i bez pompona. Szaliki krótkie/ długie.
Zabawa dydaktyczna- „ Ubierz się jak najszybciej”- dzieci chodzą przy muzyce swobodnie po dywanie. Na hasło „ Zimno !” Muszą się jak najszybciej ubrać w swoją czapkę i szalik. Na hasło „ Ciepło !” rozbierają się i swobodnie chodzą po dywanie.
Robienie gazetki-„ Moda jesienna”- Każde dziecko wybiera obrazek z jesiennym ubiorem , uzasadnia swój wybór i jeśli odpowiedź jest prawidłowa przykleja obrazek na duży arkusz papieru.
Wystawa gazetki, powtórzenie wiadomości na temat ubierania się jesienią