Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IIa opracowany przez mgr Izabelę Lewkowicz-Dziuba
Temat: „Oswoić znaczy stworzyć więzy” - w czym tkwi piękno i radość przyjaźni?
Motto: „Lecz jeśli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować.
Będziesz dla mnie jedyny na świecie i ja będę dla Ciebie jedyny na świecie.”
Cele ogólne:
- czytanie na poziomie semantycznym i krytyczno-twórczym,
- umiejętność szukania w tekście informacji i posługiwania się nimi,
- kształtowanie wrażliwości,
- wzbogacenie słownictwa,
- kształtowanie umiejętności precyzyjnego formułowania odpowiedzi.
Cele szczegółowe:
uzasadnia swoje zdanie,
potrafi pracować w grupie,
rozwiązuje problem,
dostrzega wartości przyjaźni,
komentuje przeczytane fragmenty tekstu,
wyraża refleksje na temat sentencji,
umiejętnie formułuje własne wypowiedzi,
zapisuje rodzinę wyrazów
uzupełnia związki frazeologiczne.
Metody:
Dyskusja, praca z tekstem, notatka graficzna, problemowa
Formy:
Indywidualna, praca w grupie
Przebieg lekcji:
I Czynności wstępne:
1.Przywitanie uczniów.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Ukazanie celów lekcji.
4. Sprawdzenie zadania domowego - odczytanie sentencji, wybór najciekawszej i zapisanie jej jako tematu zajęć.
II Część zasadnicza:
1.Nauczyciel prosi o odczytanie z podziałem na role rozdziału XXI (Lis, Mały Książę, narrator)
2. Podział klasy na 11 grup i przydzielenie pytań do opracowania:
1 grupa: Dlaczego Mały Książę wyruszył w podróż? Czego szukał?
2 grupa: Z kim Mały Książę rozmawia o przyjaźni?
3 grupa: W jakich okolicznościach doszło do spotkania Małego Księcia i Lisa?
4 grupa: Czego Lis oczekiwał od Małego Księcia?
5 grupa: Co to znaczy „oswoić” według Lisa?
6 grupa: Jak zdobyć przyjaciela według recepty Lisa?
7 grupa: Dlaczego ludzie nie mają przyjaciół?
8 grupa: Co to znaczy „widzieć sercem”? Co jest ukryte przed wzrokiem?
9 grupa: Co to znaczy, że „stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to, co
oswoiłeś?
10 grupa: Lis mówi, że „decyzja oswojenia niesie ze sobą ryzyko łez”. Skąd te
łzy?
11 grupa: Co symbolizuje Lis?
3. Zapisanie wniosków dotyczących powyższych pytań na tablicy.
4. Rozmowa o tym, co dzięki przyjaźni zyskał Mały Książę, a co Lis? Wnioski końcowe zapisane w formie notatki:
Mały Książę wiele nauczył się od Lisa, pojął czym jest przyjaźń, a czym miłość, zrozumiał, że kocha Różę. Lis zyskał coś „ze względu na kolor zboża”,
które odtąd zawsze będzie mu się kojarzyło z przyjacielem.
5. Odnalezienie w wypowiedziach Lisa złotych myśli.
6. Ćwiczenia słownikowe:
* uzupełnienie rodziny wyrazów słowa „przyjaźń” (rozsypanka na tablicy) i
podpisanie części mowy:
przyjaciel, przyjaźń, przyjacielski, przyjacielsko, przyjaciółka, przyjaźnić się,
zaprzyjaźnić się,
* Odnalezienie związków frazeologicznych, w których występuje słowo
„przyjaźń” (praca ze słownikiem frazeologicznym)
przyjaciel domu, przyjacielska pomoc, utrzymywać z kimś przyjacielskie
stosunki, radzić komuś po przyjacielsku, porozmawiać jak przyjaciel z
przyjacielem, wyciągnąć do kogoś przyjazną dłoń, uśmiechnąć się
przyjaźnie, darzyć kogoś przyjaźnią, prawdziwa przyjaźń, okazać komuś
przyjaźń, żyć z kimś w przyjaźni.
III Podsumowanie:
Udzielenie odpowiedzi na pytania:
Ilu przyjaciół znalazł Mały Książę w ciągu swej wędrówki?
Kto oprócz Lisa zasłużył na miano przyjaciela Małego Księcia?
Dlaczego Mały Książę znalazł tak niewielu przyjaciół?
Jaki człowiek wg Was zasługuje na przyjaźń?
W czym tkwi piękno i radość przyjaźni? - zadanie domowe
Zadanie domowe:
Rozwiń w 5 zdaniowej wypowiedzi jedną spośród zanotowanych na
lekcji sentencji, wykorzystaj wybrane słowa i związki z lekcji.